‘Sensationel’ Eriksen mangler stadig én vigtig ting

Den italienske avis La Gazzetta dello Sport har inkluderet Christian Eriksen på en liste over 10 Serie A-spillere, der på overraskende vis har kæmpet sig tilbage fra bænken.



Det var nok kun de største jubeloptimister, der omkring årsskiftet ville have argumenteret for, at Christian Eriksen skulle blive en stort set fast del af Antonio Contes foretrukne startellever i foråret. 

I november, december og januar startede den danske landsholdsprofil således blot inde i én ud af 13 Serie A-kampe. I dag er situationen dog helt anderledes, idet Eriksen har fået spilletid i samtlige af Inters seneste syv kampe. I fem af disse har danskeren spillet fra start. 

Kufferterne var pakket
Og heller ikke den berømte Milano-avis La Gazzetta dello Sport havde set for sig, at Christian Eriksens situation på kort tid ville blive vendt fuldstændigt på hovedet. Avisen har således inkluderet den 29-årige dansker på listen over 10 Serie A-spillere, der på uventet vis har kæmpet sig tilbage fra en bænkerolle. 

– Det er tid til landsholdspause og tid til at gøre status. En uforudsigelig sæson som denne har givet mange spillere muligheden for at komme tilbage og vise deres værd, efter at være blevet henvist til bænken, lyder det fra La Gazzetta dello Sport. 

På listen finder man blandt andet Milans Hakan Calhanoglu, Juventus' Danilo, Napolis Hirving Lozano – og Inters Ivan Perisic og Christian Eriksen. 

– Det er sandt, at hans tal så anderledes ud i Tottenham. Mens han genopblomstring efter vinterens transfervindue har været sensationel. Han havde kufferterne pakket og klar, men flyet lettede ikke, og han formåede at genvinde Antonio Contes tillid, lyder La Gazzetta dello Sports analyse af Eriksen.

– Conte valgte at bruge ham på mezzala-positionen med ansvar for at fordele spillet, i stedet for på den 10'er-position, som aldrig fungerede. Nu spiller danskeren med ro, og han har endelig lagt kontroverserne og de tomme ansigtsudtryk bag sig. Nu mangler vi kun at finde en måde, hvor han kan få implementeret det, der gjorde ham til en af verdens bedste offensive midtbanespillere – de berømte 'Eriksen-langskud'. 

Christian Eriksen har da også blot scoret fem mål i 50 kampe for Inter (0,1 mål per kamp), mens danskeren i Tottenham scorede 69 mål i 305 kampe (0,22 mål per kamp). 

Den tidligere Juventus- og Milan-cheftræner Massimiliano Allegri forklarede i weekenden, hvorfor Antonio Conte har taget den rette beslutning ved at flytte Christian Eriksen længere tilbage på banen. Det kan du læse om her





Linket til stort Froholdt-køb: Her står de



AVIS

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Markant kritik af AaB: Hvad er det, de bringer?

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet



Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte



Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen