Det har i flere uger været en kendt sag, at den danske landsholdsspiller Michael Silberbauer ville forlade den hollandske klub Utrecht efter denne sæson. I dag blev det så offentliggjort hvor den alsidige nordjyde fortsætter karrieren, men stik imod forventning er det hverken i Tyskland eller England. Silberbauer har i stedet underskrevet en fire-årig aftale med schweiziske Young Boys.
Læs også: Silberbauer skifter til Young Boys
– På forhånd kendte jeg ikke meget til schweizisk fodbold, men Young Boys kom til Holland og præsenterede deres planer og idéer, og det lød meget positivt, siger Michael Silberbauer til tipsbladet.dk.
– Deres ambitioner er at bygge et hold op, som skal være mester. Jeg var på udkig efter en klub med ambitioner, og det må man sige, at Young Boys har. Jeg glæder mig meget til at spille med om titler. Spilletid var mit helt store ønske i en ny klub, men titelambitioner var også meget vigtigt, fortsætter Silberbauer.
Tidligere på året blev Michael Silberbauer jævnligt sat i forbindelse med klubber i England og Skotland. Men nu sætter han i stedet kursen mod schweizisk fodbold, som han ikke kender meget til. Han har dog fået et meget positivt indtryk af sin kommende klub, hvor han blandt andre bliver holdkammerat med den tidligere Brøndby-spiller Alexander Farnerud.
Læs også: Young Boys-chef: Silber er en maskine
– Der var andre muligheder, men hele pakken var i Young Boys. Der har været løs interesse fra England, og mere konkret interesse fra Holland og Tyskland. Men jeg har været meget positiv omkring Young Boys fra starten. Der er en meget professionel opsætning i klubben. Måske den mest professionelle, jeg har oplevet noget sted, forklarer Silberbauer.
De schweiziske klubber har da også klaret sig godt i europæisk fodbold i de seneste år, hvor især Basel har markeret sig. Derfor er Michael Silberbauer heller ikke nervøs for, at skiftet til en på papiret mindre liga vil gå ud over hans plads på det danske landshold.
– Jeg ser ikke nogen hindring i forhold til landsholdet. Der er jo spillere fra den danske og den hollandske liga på holdet, så det bliver forhåbentlig ikke noget problem. Jeg har også snakket med Morten Olsen om det, slutter Silberbauer, der dog ikke vil fortælle, hvad landstræneren havde at sige til klubskiftet.
Michael Silberbauers nye klub, Young Boys, hører hjemme i hovedstaden Bern. Klubben indtager i øjeblikket tredjepladsen i den schweiziske Super League, og har dermed kurs mod Europa League.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
AGF-legender overrasker i Vejlby
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København