Silberbauer: Hele pakken var i Young Boys

Michael Silberbauer glæder sig til at spille med om titler, når han i juli måned starter et nyt fodboldliv i schweiziske Young Boys.



Det har i flere uger været en kendt sag, at den danske landsholdsspiller Michael Silberbauer ville forlade den hollandske klub Utrecht efter denne sæson. I dag blev det så offentliggjort hvor den alsidige nordjyde fortsætter karrieren, men stik imod forventning er det hverken i Tyskland eller England. Silberbauer har i stedet underskrevet en fire-årig aftale med schweiziske Young Boys.

Læs også: Silberbauer skifter til Young Boys

– På forhånd kendte jeg ikke meget til schweizisk fodbold, men Young Boys kom til Holland og præsenterede deres planer og idéer, og det lød meget positivt, siger Michael Silberbauer til tipsbladet.dk.

– Deres ambitioner er at bygge et hold op, som skal være mester. Jeg var på udkig efter en klub med ambitioner, og det må man sige, at Young Boys har. Jeg glæder mig meget til at spille med om titler. Spilletid var mit helt store ønske i en ny klub, men titelambitioner var også meget vigtigt, fortsætter Silberbauer.

Tidligere på året blev Michael Silberbauer jævnligt sat i forbindelse med klubber i England og Skotland. Men nu sætter han i stedet kursen mod schweizisk fodbold, som han ikke kender meget til. Han har dog fået et meget positivt indtryk af sin kommende klub, hvor han blandt andre bliver holdkammerat med den tidligere Brøndby-spiller Alexander Farnerud.

Læs også: Young Boys-chef: Silber er en maskine

– Der var andre muligheder, men hele pakken var i Young Boys. Der har været løs interesse fra England, og mere konkret interesse fra Holland og Tyskland. Men jeg har været meget positiv omkring Young Boys fra starten. Der er en meget professionel opsætning i klubben. Måske den mest professionelle, jeg har oplevet noget sted, forklarer Silberbauer.

De schweiziske klubber har da også klaret sig godt i europæisk fodbold i de seneste år, hvor især Basel har markeret sig. Derfor er Michael Silberbauer heller ikke nervøs for, at skiftet til en på papiret mindre liga vil gå ud over hans plads på det danske landshold.

– Jeg ser ikke nogen hindring i forhold til landsholdet. Der er jo spillere fra den danske og den hollandske liga på holdet, så det bliver forhåbentlig ikke noget problem. Jeg har også snakket med Morten Olsen om det, slutter Silberbauer, der dog ikke vil fortælle, hvad landstræneren havde at sige til klubskiftet.

Michael Silberbauers nye klub, Young Boys, hører hjemme i hovedstaden Bern. Klubben indtager i øjeblikket tredjepladsen i den schweiziske Super League, og har dermed kurs mod Europa League.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Hårdt angreb på DBU-boss

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Topboss sviner Barça til

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Massefyring i AC Milan

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Conte stopper i Napoli

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb