Silberbauer: Hele pakken var i Young Boys

Michael Silberbauer glæder sig til at spille med om titler, når han i juli måned starter et nyt fodboldliv i schweiziske Young Boys.



Det har i flere uger været en kendt sag, at den danske landsholdsspiller Michael Silberbauer ville forlade den hollandske klub Utrecht efter denne sæson. I dag blev det så offentliggjort hvor den alsidige nordjyde fortsætter karrieren, men stik imod forventning er det hverken i Tyskland eller England. Silberbauer har i stedet underskrevet en fire-årig aftale med schweiziske Young Boys.

Læs også: Silberbauer skifter til Young Boys

– På forhånd kendte jeg ikke meget til schweizisk fodbold, men Young Boys kom til Holland og præsenterede deres planer og idéer, og det lød meget positivt, siger Michael Silberbauer til tipsbladet.dk.

– Deres ambitioner er at bygge et hold op, som skal være mester. Jeg var på udkig efter en klub med ambitioner, og det må man sige, at Young Boys har. Jeg glæder mig meget til at spille med om titler. Spilletid var mit helt store ønske i en ny klub, men titelambitioner var også meget vigtigt, fortsætter Silberbauer.

Tidligere på året blev Michael Silberbauer jævnligt sat i forbindelse med klubber i England og Skotland. Men nu sætter han i stedet kursen mod schweizisk fodbold, som han ikke kender meget til. Han har dog fået et meget positivt indtryk af sin kommende klub, hvor han blandt andre bliver holdkammerat med den tidligere Brøndby-spiller Alexander Farnerud.

Læs også: Young Boys-chef: Silber er en maskine

– Der var andre muligheder, men hele pakken var i Young Boys. Der har været løs interesse fra England, og mere konkret interesse fra Holland og Tyskland. Men jeg har været meget positiv omkring Young Boys fra starten. Der er en meget professionel opsætning i klubben. Måske den mest professionelle, jeg har oplevet noget sted, forklarer Silberbauer.

De schweiziske klubber har da også klaret sig godt i europæisk fodbold i de seneste år, hvor især Basel har markeret sig. Derfor er Michael Silberbauer heller ikke nervøs for, at skiftet til en på papiret mindre liga vil gå ud over hans plads på det danske landshold.

– Jeg ser ikke nogen hindring i forhold til landsholdet. Der er jo spillere fra den danske og den hollandske liga på holdet, så det bliver forhåbentlig ikke noget problem. Jeg har også snakket med Morten Olsen om det, slutter Silberbauer, der dog ikke vil fortælle, hvad landstræneren havde at sige til klubskiftet.

Michael Silberbauers nye klub, Young Boys, hører hjemme i hovedstaden Bern. Klubben indtager i øjeblikket tredjepladsen i den schweiziske Super League, og har dermed kurs mod Europa League.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF møder Europa-virkelighed i Randers

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er VM-turneringens hold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Sønderjyske – FC Midtjylland

Han er VM’s bedste spiller

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død