Silberbauer: Hele pakken var i Young Boys

Michael Silberbauer glæder sig til at spille med om titler, når han i juli måned starter et nyt fodboldliv i schweiziske Young Boys.



Det har i flere uger været en kendt sag, at den danske landsholdsspiller Michael Silberbauer ville forlade den hollandske klub Utrecht efter denne sæson. I dag blev det så offentliggjort hvor den alsidige nordjyde fortsætter karrieren, men stik imod forventning er det hverken i Tyskland eller England. Silberbauer har i stedet underskrevet en fire-årig aftale med schweiziske Young Boys.

Læs også: Silberbauer skifter til Young Boys

– På forhånd kendte jeg ikke meget til schweizisk fodbold, men Young Boys kom til Holland og præsenterede deres planer og idéer, og det lød meget positivt, siger Michael Silberbauer til tipsbladet.dk.

– Deres ambitioner er at bygge et hold op, som skal være mester. Jeg var på udkig efter en klub med ambitioner, og det må man sige, at Young Boys har. Jeg glæder mig meget til at spille med om titler. Spilletid var mit helt store ønske i en ny klub, men titelambitioner var også meget vigtigt, fortsætter Silberbauer.

Tidligere på året blev Michael Silberbauer jævnligt sat i forbindelse med klubber i England og Skotland. Men nu sætter han i stedet kursen mod schweizisk fodbold, som han ikke kender meget til. Han har dog fået et meget positivt indtryk af sin kommende klub, hvor han blandt andre bliver holdkammerat med den tidligere Brøndby-spiller Alexander Farnerud.

Læs også: Young Boys-chef: Silber er en maskine

– Der var andre muligheder, men hele pakken var i Young Boys. Der har været løs interesse fra England, og mere konkret interesse fra Holland og Tyskland. Men jeg har været meget positiv omkring Young Boys fra starten. Der er en meget professionel opsætning i klubben. Måske den mest professionelle, jeg har oplevet noget sted, forklarer Silberbauer.

De schweiziske klubber har da også klaret sig godt i europæisk fodbold i de seneste år, hvor især Basel har markeret sig. Derfor er Michael Silberbauer heller ikke nervøs for, at skiftet til en på papiret mindre liga vil gå ud over hans plads på det danske landshold.

– Jeg ser ikke nogen hindring i forhold til landsholdet. Der er jo spillere fra den danske og den hollandske liga på holdet, så det bliver forhåbentlig ikke noget problem. Jeg har også snakket med Morten Olsen om det, slutter Silberbauer, der dog ikke vil fortælle, hvad landstræneren havde at sige til klubskiftet.

Michael Silberbauers nye klub, Young Boys, hører hjemme i hovedstaden Bern. Klubben indtager i øjeblikket tredjepladsen i den schweiziske Super League, og har dermed kurs mod Europa League.






‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Henter Kamil Wilczek

FC København-spiller til lægetjek i dag 



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

AaB-angriber på vej til Serie A

Gravesen med vild Neestrup-melding

Transferudmelding fra Vallys



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Storklub har taget kontakt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Choktransfer på vej? 

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk toptræner stifter agentfirma

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer