Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Beslutningen om at smide Drogheda United ud af Europa kommer i den grad bag på cheftræneren.



I går fik Silkeborg IFs søsterklub Drogheda United en gigantisk mavepuster. 

Selvom den irske klub havde kvalificeret sig til denne sæsons Conference League via en pokalsejr, skal mandskabet nemlig ikke spille europæisk. Det skyldes UEFA’s regler om flerklubsejere, og at to klubber med samme ejere – i dette tilfælde ejes SIF og Drogheda United begge af Trivela Group – ikke må spille i samme turnering. 

Så da Silkeborg IF også er kvalificeret til Conference League og sluttede højere i deres hjemlige liga end Drogheda United, valgte UEFA at smide sidstnævnte ud af turneringen. Den kendelse ankede Drogheda United til sportsdomstolen CAS, og de stadfæstede UEFA’s dom.

Noget, der kom som et stort chok i den irske klub, fortæller cheftræner Kevin Doherty til The Irish Sun, der beskriver ham som værende i chok over beslutningen. 

– Jeg kan lige så godt være ærlig. Jeg var så sikker (på, at Drogheda ville vinde appelsagen og skulle i Europa), at jeg nærmest var i lufthavnen. Jeg så resultatet fra Silkeborg, og jeg tænkte ‘godt gået af dem’, da de vandt deres Europa playoffkamp.

– Jeg var så sikker, og det var klubben åbenbart også.

– Jeg sagde det omkring 100 gange. Jeg var sikker, helt og aldeles sikker. Så vi er sønderknuste, siger Kevin Doherty til The Irish Sun.

Drogheda United-cheftræneren udtaler sig efter et nederlag til Shamrock Rovers mandag aften – i en kamp, der ironisk nok spilles tidligt grundet det europæiske program – og det var svært at sætte sig op til den kamp.  

– Alt omkring klubben er i fremgang. CAS’ beslutning ændrer ikke på det. Se dig omkring, hvor positivt det er.

– Men det var bestemt en dag, hvor jeg selv måtte grave dybt for at gå ind i omklædningsrummet og prøve at motivere drengene til at spille en fodboldkamp, siger han. 

Er det fair, at SIF og Drogheda United ikke kan spille samme turnering?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Da Drogheda United selv meldte ud om CAS’ kendelse, erklærede klubben sig også utilfreds med beslutningen.

Vi er uenige i denne dom. Vi synes, den er uretfærdig. Regler burde beskytte muligheder, ikke forhindre dem. Især for klubber som vores, der er drevet af fællesskabet, som hver dag kæmper for at overgå forventningerne.

– Vi vil arbejde for reformer, så ingen andre klubber ender i sådan en situation igen. Alle parter kan gøre det bedre. Og vi vil gøre vores for at sikre, at det sker, lød det.

Kevin Doherty fortæller desuden, at klubben skal se på det økonomiske aspekt, fordi europæisk deltagelse havde sikret næsten fem millioner kroner til Drogheda United. 

Tidligere har klubber med samme ejer – eksempelvis Red Bull-klubberne Salzburg og Leipzig – deltaget i samme europæiske turneringer, men i disse tilfælde har ejerkredsen inden 1. marts overført beslutningskompetencerne til en tredje part, uden at ejerne kan kontrollere de to klubber.





Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Dybt skuffet og trist

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Frank reddet i døende sekunder

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Storklub meldes interesseret

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Skidt melding

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv