Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Beslutningen om at smide Drogheda United ud af Europa kommer i den grad bag på cheftræneren.



I går fik Silkeborg IFs søsterklub Drogheda United en gigantisk mavepuster. 

Selvom den irske klub havde kvalificeret sig til denne sæsons Conference League via en pokalsejr, skal mandskabet nemlig ikke spille europæisk. Det skyldes UEFA’s regler om flerklubsejere, og at to klubber med samme ejere – i dette tilfælde ejes SIF og Drogheda United begge af Trivela Group – ikke må spille i samme turnering. 

Så da Silkeborg IF også er kvalificeret til Conference League og sluttede højere i deres hjemlige liga end Drogheda United, valgte UEFA at smide sidstnævnte ud af turneringen. Den kendelse ankede Drogheda United til sportsdomstolen CAS, og de stadfæstede UEFA’s dom.

Noget, der kom som et stort chok i den irske klub, fortæller cheftræner Kevin Doherty til The Irish Sun, der beskriver ham som værende i chok over beslutningen. 

– Jeg kan lige så godt være ærlig. Jeg var så sikker (på, at Drogheda ville vinde appelsagen og skulle i Europa), at jeg nærmest var i lufthavnen. Jeg så resultatet fra Silkeborg, og jeg tænkte ‘godt gået af dem’, da de vandt deres Europa playoffkamp.

– Jeg var så sikker, og det var klubben åbenbart også.

– Jeg sagde det omkring 100 gange. Jeg var sikker, helt og aldeles sikker. Så vi er sønderknuste, siger Kevin Doherty til The Irish Sun.

Drogheda United-cheftræneren udtaler sig efter et nederlag til Shamrock Rovers mandag aften – i en kamp, der ironisk nok spilles tidligt grundet det europæiske program – og det var svært at sætte sig op til den kamp.  

– Alt omkring klubben er i fremgang. CAS’ beslutning ændrer ikke på det. Se dig omkring, hvor positivt det er.

– Men det var bestemt en dag, hvor jeg selv måtte grave dybt for at gå ind i omklædningsrummet og prøve at motivere drengene til at spille en fodboldkamp, siger han. 

Er det fair, at SIF og Drogheda United ikke kan spille samme turnering?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Da Drogheda United selv meldte ud om CAS’ kendelse, erklærede klubben sig også utilfreds med beslutningen.

Vi er uenige i denne dom. Vi synes, den er uretfærdig. Regler burde beskytte muligheder, ikke forhindre dem. Især for klubber som vores, der er drevet af fællesskabet, som hver dag kæmper for at overgå forventningerne.

– Vi vil arbejde for reformer, så ingen andre klubber ender i sådan en situation igen. Alle parter kan gøre det bedre. Og vi vil gøre vores for at sikre, at det sker, lød det.

Kevin Doherty fortæller desuden, at klubben skal se på det økonomiske aspekt, fordi europæisk deltagelse havde sikret næsten fem millioner kroner til Drogheda United. 

Tidligere har klubber med samme ejer – eksempelvis Red Bull-klubberne Salzburg og Leipzig – deltaget i samme europæiske turneringer, men i disse tilfælde har ejerkredsen inden 1. marts overført beslutningskompetencerne til en tredje part, uden at ejerne kan kontrollere de to klubber.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Langer ud efter trænerlegende

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Det må for alt i verden ikke ske!

I chok over Manchester United



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Køber engelsk klub

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Skræmmende Chido Obi-scener

Nu er Dreyer historisk

Arne Slot dybt frustreret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

631 millioner kroner

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

– Det vil jeg aldrig gøre!

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

‘Han tisser isterninger’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Danmark åbner VM-jagt med sejr



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

– Burde have lukket langt tidligere!

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Mål i begge ender i Brighton

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner