Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Beslutningen om at smide Drogheda United ud af Europa kommer i den grad bag på cheftræneren.



I går fik Silkeborg IFs søsterklub Drogheda United en gigantisk mavepuster. 

Selvom den irske klub havde kvalificeret sig til denne sæsons Conference League via en pokalsejr, skal mandskabet nemlig ikke spille europæisk. Det skyldes UEFA’s regler om flerklubsejere, og at to klubber med samme ejere – i dette tilfælde ejes SIF og Drogheda United begge af Trivela Group – ikke må spille i samme turnering. 

Så da Silkeborg IF også er kvalificeret til Conference League og sluttede højere i deres hjemlige liga end Drogheda United, valgte UEFA at smide sidstnævnte ud af turneringen. Den kendelse ankede Drogheda United til sportsdomstolen CAS, og de stadfæstede UEFA’s dom.

Noget, der kom som et stort chok i den irske klub, fortæller cheftræner Kevin Doherty til The Irish Sun, der beskriver ham som værende i chok over beslutningen. 

– Jeg kan lige så godt være ærlig. Jeg var så sikker (på, at Drogheda ville vinde appelsagen og skulle i Europa), at jeg nærmest var i lufthavnen. Jeg så resultatet fra Silkeborg, og jeg tænkte ‘godt gået af dem’, da de vandt deres Europa playoffkamp.

– Jeg var så sikker, og det var klubben åbenbart også.

– Jeg sagde det omkring 100 gange. Jeg var sikker, helt og aldeles sikker. Så vi er sønderknuste, siger Kevin Doherty til The Irish Sun.

Drogheda United-cheftræneren udtaler sig efter et nederlag til Shamrock Rovers mandag aften – i en kamp, der ironisk nok spilles tidligt grundet det europæiske program – og det var svært at sætte sig op til den kamp.  

– Alt omkring klubben er i fremgang. CAS’ beslutning ændrer ikke på det. Se dig omkring, hvor positivt det er.

– Men det var bestemt en dag, hvor jeg selv måtte grave dybt for at gå ind i omklædningsrummet og prøve at motivere drengene til at spille en fodboldkamp, siger han. 

Er det fair, at SIF og Drogheda United ikke kan spille samme turnering?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Da Drogheda United selv meldte ud om CAS’ kendelse, erklærede klubben sig også utilfreds med beslutningen.

Vi er uenige i denne dom. Vi synes, den er uretfærdig. Regler burde beskytte muligheder, ikke forhindre dem. Især for klubber som vores, der er drevet af fællesskabet, som hver dag kæmper for at overgå forventningerne.

– Vi vil arbejde for reformer, så ingen andre klubber ender i sådan en situation igen. Alle parter kan gøre det bedre. Og vi vil gøre vores for at sikre, at det sker, lød det.

Kevin Doherty fortæller desuden, at klubben skal se på det økonomiske aspekt, fordi europæisk deltagelse havde sikret næsten fem millioner kroner til Drogheda United. 

Tidligere har klubber med samme ejer – eksempelvis Red Bull-klubberne Salzburg og Leipzig – deltaget i samme europæiske turneringer, men i disse tilfælde har ejerkredsen inden 1. marts overført beslutningskompetencerne til en tredje part, uden at ejerne kan kontrollere de to klubber.





Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken



LIVE

TransferLIVE: FCM har kig på brasilianer


Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

FCK vinder over HSV i vild fest

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Theo Sander søger væk fra FC København

Afviser Viborg



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Har FC København skudt papegøjen?

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Vejle teaser for kæmpetransfer

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM



Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Alt om Randers: Venter stort skifte?

‘Jeg drømmer stort’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kovending: Afviser dansker-transfer

Godt nyt for FC København

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Er han Viborgs næste cheftræner?

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Gravesen i ekstase over dansker-skifte



Jordan Henderson til lægetjek

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’



Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen