Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Beslutningen om at smide Drogheda United ud af Europa kommer i den grad bag på cheftræneren.



I går fik Silkeborg IFs søsterklub Drogheda United en gigantisk mavepuster. 

Selvom den irske klub havde kvalificeret sig til denne sæsons Conference League via en pokalsejr, skal mandskabet nemlig ikke spille europæisk. Det skyldes UEFA’s regler om flerklubsejere, og at to klubber med samme ejere – i dette tilfælde ejes SIF og Drogheda United begge af Trivela Group – ikke må spille i samme turnering. 

Så da Silkeborg IF også er kvalificeret til Conference League og sluttede højere i deres hjemlige liga end Drogheda United, valgte UEFA at smide sidstnævnte ud af turneringen. Den kendelse ankede Drogheda United til sportsdomstolen CAS, og de stadfæstede UEFA’s dom.

Noget, der kom som et stort chok i den irske klub, fortæller cheftræner Kevin Doherty til The Irish Sun, der beskriver ham som værende i chok over beslutningen. 

– Jeg kan lige så godt være ærlig. Jeg var så sikker (på, at Drogheda ville vinde appelsagen og skulle i Europa), at jeg nærmest var i lufthavnen. Jeg så resultatet fra Silkeborg, og jeg tænkte ‘godt gået af dem’, da de vandt deres Europa playoffkamp.

– Jeg var så sikker, og det var klubben åbenbart også.

– Jeg sagde det omkring 100 gange. Jeg var sikker, helt og aldeles sikker. Så vi er sønderknuste, siger Kevin Doherty til The Irish Sun.

Drogheda United-cheftræneren udtaler sig efter et nederlag til Shamrock Rovers mandag aften – i en kamp, der ironisk nok spilles tidligt grundet det europæiske program – og det var svært at sætte sig op til den kamp.  

– Alt omkring klubben er i fremgang. CAS’ beslutning ændrer ikke på det. Se dig omkring, hvor positivt det er.

– Men det var bestemt en dag, hvor jeg selv måtte grave dybt for at gå ind i omklædningsrummet og prøve at motivere drengene til at spille en fodboldkamp, siger han. 

Er det fair, at SIF og Drogheda United ikke kan spille samme turnering?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Da Drogheda United selv meldte ud om CAS’ kendelse, erklærede klubben sig også utilfreds med beslutningen.

Vi er uenige i denne dom. Vi synes, den er uretfærdig. Regler burde beskytte muligheder, ikke forhindre dem. Især for klubber som vores, der er drevet af fællesskabet, som hver dag kæmper for at overgå forventningerne.

– Vi vil arbejde for reformer, så ingen andre klubber ender i sådan en situation igen. Alle parter kan gøre det bedre. Og vi vil gøre vores for at sikre, at det sker, lød det.

Kevin Doherty fortæller desuden, at klubben skal se på det økonomiske aspekt, fordi europæisk deltagelse havde sikret næsten fem millioner kroner til Drogheda United. 

Tidligere har klubber med samme ejer – eksempelvis Red Bull-klubberne Salzburg og Leipzig – deltaget i samme europæiske turneringer, men i disse tilfælde har ejerkredsen inden 1. marts overført beslutningskompetencerne til en tredje part, uden at ejerne kan kontrollere de to klubber.





Han bliver ny cheftræner i Silkeborg




LIVE

TransferLIVE: Han afviser Tottenham

Nu melder Christian Eriksen ud

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Han bliver cheftræner i Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Jonas Wind til danskerklub?