I går fik Silkeborg IF’s søsterklub Drogheda United en gigantisk mavepuster.
Selvom den irske klub havde kvalificeret sig til denne sæsons Conference League via en pokalsejr, skal mandskabet nemlig ikke spille europæisk. Det skyldes UEFA’s regler om flerklubsejere, og at to klubber med samme ejere – i dette tilfælde ejes SIF og Drogheda United begge af Trivela Group – ikke må spille i samme turnering.
Så da Silkeborg IF også er kvalificeret til Conference League og sluttede højere i deres hjemlige liga end Drogheda United, valgte UEFA at smide sidstnævnte ud af turneringen. Den kendelse ankede Drogheda United til sportsdomstolen CAS, og de stadfæstede UEFA’s dom.

Noget, der kom som et stort chok i den irske klub, fortæller cheftræner Kevin Doherty til The Irish Sun, der beskriver ham som værende i chok over beslutningen.
– Jeg kan lige så godt være ærlig. Jeg var så sikker (på, at Drogheda ville vinde appelsagen og skulle i Europa), at jeg nærmest var i lufthavnen. Jeg så resultatet fra Silkeborg, og jeg tænkte ‘godt gået af dem’, da de vandt deres Europa playoffkamp.
– Jeg var så sikker, og det var klubben åbenbart også.
– Jeg sagde det omkring 100 gange. Jeg var sikker, helt og aldeles sikker. Så vi er sønderknuste, siger Kevin Doherty til The Irish Sun.
Drogheda United-cheftræneren udtaler sig efter et nederlag til Shamrock Rovers mandag aften – i en kamp, der ironisk nok spilles tidligt grundet det europæiske program – og det var svært at sætte sig op til den kamp.
– Alt omkring klubben er i fremgang. CAS’ beslutning ændrer ikke på det. Se dig omkring, hvor positivt det er.
– Men det var bestemt en dag, hvor jeg selv måtte grave dybt for at gå ind i omklædningsrummet og prøve at motivere drengene til at spille en fodboldkamp, siger han.
Er det fair, at SIF og Drogheda United ikke kan spille samme turnering?
0 Votes
Da Drogheda United selv meldte ud om CAS’ kendelse, erklærede klubben sig også utilfreds med beslutningen.
– Vi er uenige i denne dom. Vi synes, den er uretfærdig. Regler burde beskytte muligheder, ikke forhindre dem. Især for klubber som vores, der er drevet af fællesskabet, som hver dag kæmper for at overgå forventningerne.
– Vi vil arbejde for reformer, så ingen andre klubber ender i sådan en situation igen. Alle parter kan gøre det bedre. Og vi vil gøre vores for at sikre, at det sker, lød det.
Kevin Doherty fortæller desuden, at klubben skal se på det økonomiske aspekt, fordi europæisk deltagelse havde sikret næsten fem millioner kroner til Drogheda United.
Tidligere har klubber med samme ejer – eksempelvis Red Bull-klubberne Salzburg og Leipzig – deltaget i samme europæiske turneringer, men i disse tilfælde har ejerkredsen inden 1. marts overført beslutningskompetencerne til en tredje part, uden at ejerne kan kontrollere de to klubber.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
OPTAKT
Spanien – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TOPNYHED