Simon Kjær og Signe Bruun blev fredag hædret for deres præstationer i 2021.
Ved prisuddelingen Sport 2021 blev de kåret som årets mandlige og kvindelige fodboldspiller. Det er Dansk Boldspil-Union (DBU), Spillerforeningen og Hessel Hire, der uddeler de to priser.
Ud over Kjær og Bruun var Joakim Mæhle, Pierre-Emile Højbjerg, Pernille Harder og Rikke Sevecke nomineret til priserne.
Det er anden gang, at Simon Kjær får prisen. Det skete også i 2009. Men det er ikke første gang, at landsholdsanføreren bliver hyldet for, hvad han bedrev i 2021.
Her stod han som bekendt blandt andet i spidsen for det danske landshold, da det spillede sig frem til EM-semifinalen.
For nylig var Kjær, som til daglig spiller i AC Milan, nomineret til Ballon d’Or, prisen der gives til verdens bedste fodboldspiller. Desuden har Kjær og de andre, der var med til at redde Christian Eriksens liv efter hans hjertestop i Parken i sommer, modtaget priser for deres ageren.
32-årige Simon Kjær har 119 landskampsoptrædener på cv’et. Det gør ham til én ud af i alt ti, som har spillet mere end 100 landskampe for Danmark.
Signe Bruun modtager prisen for første gang. Den 23-årige randrusianer huserer til daglig i angrebet for franske Lyon og det danske landshold. Især for sidstnævnte udmærkede hun sig i 2021.
I syv landskampe blev det til hele 12 mål, og Bruun havde derfor stor andel i fodboldkvindernes gode start på kvalifikationen til VM i 2023.
Hos Lyon har hun scoret syv mål, siden hun kom til klubben fra Paris Saint-Germain i sommer.
Signe Bruun får prisen som årets kvindelige fodboldspiller, efter at Pernille Harder har modtaget den hvert år siden 2015.
Bruun er tidligere blevet kåret som Årets Talent. En pris, som Simon Kjær i øvrigt også tidligere har modtaget.
Sport 2021 skulle have været afholdt i Jyske Bank Boxen i Herning, men det stort anlagte show blev aflyst i december på grund af coronapandemien. Men priserne bliver altså stadig uddelt, bare ikke på live tv.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
