Eventyret slutter: Dansk bomber færdig i Tyskland

Siden 2020 har Simon Makienok slået sin folder i St. Pauli, hvor han er elsket af klubbens fans, men danskeren får ikke forlænget sin aftale, og dermed er han klubløs ved udgangen af juni.



Den 1. juli er Simon Makienok klubløs. St. Pauli oplyser på deres hjemmeside, at de tager afsked med den tidligere Brøndby IF-angriber, når hans kontrakt udløber til sommer.

Makienok har været i St. Pauli, der spiller i 2. Bundesliga, siden sommeren 2020, hvor han kom til fra Dynamo Dresden. Han er sidenhen blevet en kultfigur, hvor han er højt elsket af klubbens fans.

I sin første sæson leverede den 31-årige angriber to scoringer i 18 optrædener. I indeværende sæson står han noteret for seks fuldtræffere.

Målene har hjulpet St. Pauli i oprykningskampen i denne sæson, men i sidste ende var de tre point og en dårligere målscorer fra deres evige rivaler Hamburger SV, der dog tabte oprykningskampen mod Hertha Berlin.

Det store spørgsmål er selvsagt, hvad der nu skal ske med Simon Makienok. For ganske nyligt åbnede han op for, at Danmark kunne være en mulighed overfor Ekstra Bladet.

– Personligt er Danmark selvfølgelig en mulighed for mig, i og med at jeg i et par år nu har tænkt, at jeg også gerne ville komme hjem og studere, og så spille i Danmark – også imens jeg stadig har et niveau til det, hvor jeg kan være med og min krop kan være med, siger Simon Makienok til Ekstra Bladet.

Dengang understregede han også, at intet endnu lå fast. Han har også haft tilbud fra andre klubber end danske – blandt andet klubber fra Asien.

Simon Makienok har optrådt 49 gange for St. Pauli, leveret otte mål og fire assists. Tidligere har han banket mål ind for blandt andre HB Køge, Brøndby IF og Charlton.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Andreas Christensen afviser tilbud

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Leverkusen – Bayern