– Det gør mig både trist og vred, at to dejlige år slutter med en struktur i klubben, der behandler spillerne på den måde, som tilfældet er. For mig handler sport om respekt, og jeg er 100 procent klar over, at det kan være hårdt og uretfærdigt til tider, men det bør aldrig være respektløst. Især ikke fra indercirklen og de mest magtfulde personer.
Sådan lød noget af kritkken fra Simon Makienoks kæreste Ida-Sophia Petersen, da den lange angriber sagde farvel til St. Pauli tidligere på sommeren.
To år i den tyske kultklub sluttede ved kontraktudløb, og noget kunne ifølge Makienoks kæreste tyde på, at afskeden ikke var den pænesete i hele verden. Overfor Tipsbladet forklarer Simon Makienok hvad kritikken mod St. Pauli bunder i.
– Vi havde egenlig snakket om at forlænge aftalen et år mere, fordi vi havde en rigtig god sidste sæson, og så talte vi om at fortsætte i forsøget på at rykke op i denne sæson, når du det var så tæt på sidste år. Klubben valgte noget andet til sidst, og det betød, at min aftale ikke blev forlænget.
– Det var mest fordi, at det kom ret pludseligt og efter sæsonen var færdig. Jeg ville gerne have vist det tidligere, fordi jeg fik af vide i store dele af foråret, at de gerne ville forlænge min kontrakt, og så valgte de til sidst ikke at gøre det. Så det var mest det, der var lidt irriterende.
31-årige Simon Makienok har derfor brugt det meste af sommeren på at finde en klub, hvilket til sidst endte med AC Horsens, men havde St. Pauli givet ham et klart svar tidligere, så havde han sat stor pris på det.
– Hvis jeg havde fået det af vide lidt før, så kunne jeg allerede dengang undersøge mulighederne hos andre klubber. Men i og med at jeg fik af vide, at de gerne ville forlænge min kontrakt, så undersøgte jeg ikke andre muligheder, da jeg ventede på dem. Det var mest derfor, at det var lidt irriterende.
– Det er bare fodboldverdenen en gang imellem, og selvom man bliver skuffet og sur over det, så må man bare accpetere det og komme videre, siger Makienok til Tipsbladet.
Simon Makienok landede på sidstedagen af transfervinduet en aftale med AC Horsens frem til næste sommer. Han fik sin debut for oprykkerne mod Brøndby IF, men han er fortsat et stykke fra topformen.
Dét, returen til dansk fodbold og dialogen med Brøndby IF har Tipsbladet også talt med Simon Makienok om lige HER.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller