– Det gør mig både trist og vred, at to dejlige år slutter med en struktur i klubben, der behandler spillerne på den måde, som tilfældet er. For mig handler sport om respekt, og jeg er 100 procent klar over, at det kan være hårdt og uretfærdigt til tider, men det bør aldrig være respektløst. Især ikke fra indercirklen og de mest magtfulde personer.
Sådan lød noget af kritkken fra Simon Makienoks kæreste Ida-Sophia Petersen, da den lange angriber sagde farvel til St. Pauli tidligere på sommeren.
To år i den tyske kultklub sluttede ved kontraktudløb, og noget kunne ifølge Makienoks kæreste tyde på, at afskeden ikke var den pænesete i hele verden. Overfor Tipsbladet forklarer Simon Makienok hvad kritikken mod St. Pauli bunder i.
– Vi havde egenlig snakket om at forlænge aftalen et år mere, fordi vi havde en rigtig god sidste sæson, og så talte vi om at fortsætte i forsøget på at rykke op i denne sæson, når du det var så tæt på sidste år. Klubben valgte noget andet til sidst, og det betød, at min aftale ikke blev forlænget.
– Det var mest fordi, at det kom ret pludseligt og efter sæsonen var færdig. Jeg ville gerne have vist det tidligere, fordi jeg fik af vide i store dele af foråret, at de gerne ville forlænge min kontrakt, og så valgte de til sidst ikke at gøre det. Så det var mest det, der var lidt irriterende.
31-årige Simon Makienok har derfor brugt det meste af sommeren på at finde en klub, hvilket til sidst endte med AC Horsens, men havde St. Pauli givet ham et klart svar tidligere, så havde han sat stor pris på det.
– Hvis jeg havde fået det af vide lidt før, så kunne jeg allerede dengang undersøge mulighederne hos andre klubber. Men i og med at jeg fik af vide, at de gerne ville forlænge min kontrakt, så undersøgte jeg ikke andre muligheder, da jeg ventede på dem. Det var mest derfor, at det var lidt irriterende.
– Det er bare fodboldverdenen en gang imellem, og selvom man bliver skuffet og sur over det, så må man bare accpetere det og komme videre, siger Makienok til Tipsbladet.
Simon Makienok landede på sidstedagen af transfervinduet en aftale med AC Horsens frem til næste sommer. Han fik sin debut for oprykkerne mod Brøndby IF, men han er fortsat et stykke fra topformen.
Dét, returen til dansk fodbold og dialogen med Brøndby IF har Tipsbladet også talt med Simon Makienok om lige HER.
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
– Den her sidder dybt i sjælen
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
– En humørdræber
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London