Arjen Robben meldte i sommer ud, at han på højst overraskende vis havde besluttet at genoptage sin aktive karriere.
Men desværre er det ikke gået helt efter planen for den hollandske legende. Sølle 44 minutter har Robben således spillet for Groningen i denne sæson, idet den 36-årige kantspiller har været hårdt ramt af skader. Og på Groningens hjemmeside erkender Robben nu, at tingene ikke er gået efter planen.
– Vi gik ind til det her uden garantier. Det kunne blive til én, 20 eller nul kampe. Indtil videre er det blevet til to kampe, hvoraf ingen af dem har været fra start til slut. Så det svarer til én kamp. Det er skuffende, men omvendt havde det også været mere opsigtsvækkende, hvis jeg havde spillet 90 minutter i alle syv kampe, lyder det således fra Robben.
Har haft tvivl
Arjen Robben meldte tirsdag ud, at han ikke kommer i aktion igen før tidligst til december.
– Lige nu føles det noget bittert, at jeg er nødt til at lægge håbet om spilletid til side for en stund. For det er kampene, som der er pointen med det hele, og jeg ønsker virkelig at spille. Men først er jeg nødt til at kunne træne mere konsekvent. Jeg føler mig stærk, men fodbold kræver meget. Det er rart, at jeg har været i stand til at træne med i de seneste måneder. Jeg har også bemærket, at jeg stadig har fornemmelse for det: Driblingerne, bevægelserne og boldfølingen.
Robben erkender, at han nogle gange overvejer, om hans comeback giver mening.
– Selvfølgelig. Der vil være folk, der siger: ‘Hvad laver han?’ Og jeg har da også selv tænkt: ‘Giver det her stadig mening? Er der stadig fornuft i det her?’ Selvfølgelig er det nødt til at være både sjovt og realistisk. Bumpene på vejen er ikke sjove, men de er en del af det.
Arjen Robben har indtil videre spillet 30 minutter mod PSV Eindhoven i ligapremieren og senest 14 minutter mod Utrecht den 18. oktober.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Magiske Messi slår til igen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
