Skal betale kassen for Thomas Frank

I sin kontrakt med Brentford har Thomas Frank angiveligt en høj frikøbsklausul, der kan blive for dyr for Tottenham.



Efter Tottenhams Europa League-triumf stod London-klubbens bestyrelsesformand Daniel Levy med lidt af et dilemma.

Betød triumfen i Bilbao, at cheftræner Ange Postecoglou alligevel skulle have lidt længere snor, selvom Tottenham i Premier League havde afsluttet sæsonen på en horribel 17. plads?

Fredag aften blev beslutningen meldt ud af Tottenham, og den faldt ikke ud til Postecoglous fordel. Den australske træner er færdig i Tottenham, og i samme ombæring kunne The Athletic afsløre, at Thomas Frank er favorit til at blive ny Tottenham-cheftræner.

Ifølge The Mirror er der dog én markant udfordring for Daniel Levy og Tottenham: Det koster angiveligt 10 millioner pund, svarende til 90 millioner kroner, at få Thomas Frank væk fra Brentford.

Den tidligere Brøndby-boss har to år tilbage af sin kontrakt med Brentford, og ifølge The Mirror blev der ved Thomas Franks seneste forlængelse indskrevet en høj frikøbsklausul for den danske træner.

The Mirror skriver endvidere, at Thomas Frank angiveligt har en gentleman-aftale med Brentford om at blive et år mere i klubben. Den aftale kan selvfølgelig blive testet, hvis Tottenham melder sig klar til at betale klausulen.

Beslutningen om at fyre Ange Postecoglou har allerede vist sig som en dyr affære for Tottenham, der angiveligt har betalt australieren og hans stab omtrent 45 millioner kroner i kompensation for fyringen.





LIVE

TransferLIVE: Bo Svensson tier

LIVE: FC København skal gøre arbejdet færdigt

Michael Carrick med klart signal til Chido Obi

Kenneth Emil Petersen: Godt nok modigt af Speakman

Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel

Har hjemve: Tidligere FCK-talent rejst til Danmark

AGF-direktør: ‘Vi har indberettet det til UEFA’



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Husk lige AGF, ikke?’

Bo Svensson: ‘Robert kan ikke forvente de rammer’

Chelsea fortsætter storindkøb

‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’

AGF-fan: Nu er bolden hos ‘CV’

Her kan du se FC København mod Debrecen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby i dialog om svensk stortalent

Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber

Højbjerg vækker vrede i Marseille

Træls melding om ny Superliga-transfer

‘AGF har niveau til Conference League – ikke mere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’

Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’

Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona

Stig Tøfting revser AGF

Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub

Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde

Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark

‘CV’ har ét krav til nye transfers

Fremtidig Superliga-træner?

Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys

VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’

Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark

Her er AGF’s vej i Europa

Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku