Skidt nyt for dansk fodbold – nu venter gyser

Olympiakos' kæmpe optur i Conference League kan ende med at være meget dårligt nyt for dansk fodbold.



Olympiakos har gang i en imponerende kampagne i Conference League, og den græske storklub står nu i finalen, hvor Fiorentina venter.

Det er vel at mærke sket i en sæson, hvor Olympiakos har skiftet træner to gange, slidt med spillet i den hjemlige liga og ifølge Opta var den kvartfinalist med den mindste chance for at vinde turneringen med sølle 2,6 procents vinderchance.

Deres sensationelle Conference League-kampagne er imidlertid dårligt nyt for Danmark.

For få uger siden virkede det nemlig sikkert, at Danmark ville ende sæsonen på den afgørende 15. plads på UEFA’s koefficientliste.

Netop 15. pladsen er vigtig, fordi den vil sikre et land fem pladser i UEFA’s turneringer i 2025/26-sæsonen, heriblandt to pladser i Champions League-kvalifikationen. 16. pladsen vil “kun” give fire pladser og en i Champions League-kvalifikationen.

Kun Olympiakos kunne forpurre det, men for at Grækenland skulle overhale Danmark og tage den vigtige 15. plads, skulle Olympiakos gøre rent bord i Conference League og vinde begge semifinalekampe mod Aston Villa, en af favoritterne i turneringen, samt finalen i ordinær tid.

Ikke ligefrem en nem opgave.

Men Olympiakos har hidtil løst de første opgaver uden problemer og vundet begge semifinalekampe mod Aston Villa, så nu venter kun finalen.

Finalen spilles den 29. maj i Grækenland, hvor Olympiakos altså skal møde en af forhåndsfavoritterne i form af Fiorentina. Mon ikke, mange danske klubbosser vil holde øje og håbe på en italiensk sejr?

Hvis Olympiakos tager sejren i den kamp, vil Danmark som nævnt skulle tage til takke med fire pladser i de europæiske turneringer i 2025/26-sæsonen.

I næste sæson, 2024/25-sæsonen, vil Danmark desuden også have fire europæiske pladser, ligesom det var i tilfældet i indeværende sæson.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Holland – Marokko

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mexico – Ecuador



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp