Den indsatte rekonstruktør i Esbjerg fB har i skifteretten fået en måneds ro til at arbejde videre med forskellige redningsplaner.
Det oplyser advokat Søren Volder, der er udpeget som rekonstruktør, efter et møde i skifteretten tirsdag.
– Det gik, som vi havde håbet på. Vi fik en udsættelse til 9. april.
– På det tidspunkt håber vi at have mindst et forslag, som vi kan præsentere for kreditorerne, siger Søren Volder.
Det er snart tre uger siden, at en kreditor begærede 2. divisionsklubben i rekonstruktion hos skifteretten med henblik på at skabe en økonomisk bæredygtig fremtid for klubben.
Medarbejderne får løn, mens rekonstruktionen er i gang, og klubbens bedste fodboldhold løber fortsat på banen i 2. division, som de fører suverænt.
Investorgruppen Pacific Media Group (PMG), der har aktiemajoriteten, ser anderledes på situationen i Esbjerg.
Poul Conway, der er en del af PMG, mener ikke, at klubbens økonomi er så skidt, at det opfylder konkurslovens betingelser for en rekonstruktion. Det bekræftede Conway tidligere på ugen til fodboldmediet Bold.
Derfor har PMG kæret beslutningen om at iværksætte en rekonstruktion til Landsretten.
Søren Volder bekræfter, at der i øjeblikket kører to sideløbende sager. Sagen ved Landsretten vil han gerne have lukket ned.
– Vi vil drive spørgsmålet frem til en hurtig afklaring, for det er ikke optimalt at have begge spor kørende samtidig, siger rekonstruktøren.
– Vi kommer til at aflevere et svarskrift i den her uge, der imødegår indsigelserne fra den person, der har kæret, siger han.
Bold har via en aktindsigt fundet frem til, at selskabet EfB Ejendom var den kreditor, der i februar begærede fodboldklubben i rekonstruktion.
Formanden for EfB Ejendom er Henry Heiberg, der derudover er talsmand for en lokal styregruppe, som forsøger at samle 50 millioner kroner sammen til en redningsplan.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT