Efter Anders Egholm fik diagnosticeret diabetes, følte han sig alene i topfodbold med sin sygdom. Derfor skrev han mandag til Kasper Dolberg for at tilbyde sin hjælp, fortæller han til Ekstra Bladet.
Egholm var 24 år, da han fik diagnosen, nøjagtig ligesom Dolberg er det nu. Og selv om den mangeårige Superliga-stoppers karriere faktisk toppede, efter han havde fået sygdommen, havde han typisk ikke nogen at tale med, som var i samme situation som ham.
Derfor har han forsøgt at tage fat på Dolberg, selv om de to ikke kender hinanden.
– Jeg skrev en besked til ham på Instagram, da jeg læste om det her. Jeg ved ikke en gang, om han ved, hvem jeg er, eller han læser det. Men jeg havde kun en sygeplejerske at tale med, og det var bare ikke det samme.
– Jeg er parat til at hjælpe alt det, som jeg nu kan, hvis han har brug for det. Og Kasper Dolberg skal nok komme tilbage på toppen, siger Anders Egholm til Ekstra Bladet.
Egholm nåede forbi Esbjerg fB, Herfølge BK, SønderjyskE, Randers FC, Hobro IK, Vejle Boldklub og til sidst SønderjyskE igen i løbet af sine aktive karriere. Han oplevede et formdyk, lige da han havde fået diabetes, men da først han havde fået styr på behandling og kost, kunne hans karriere fortsætte som normalt.
Samme budskab lød i går fra Rakel Fuglsang Johansen, der er læge og netop arbejder med atleter med diabetes: Man skal lige lære sin krop at kende på ny, men som udgangspunkt kan man konkurrere på lige fod med andre.
– Der er så meget at lære lige i starten; sådan vil det være for os alle, hvis vi fik at vide, at vi havde en ny tilstand. Derfor har vi på Klinik for Atleter tættere kontakt i starten for at give patienterne al den viden, man skal have med, og som man ikke har på forhånd, sagde hun.
Derudover skal sportsfolk med diabetes tage nogle særlige forholdsregler. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: AGF-stjerne udgår med skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar besked om AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
CUSTOM
