Efter Anders Egholm fik diagnosticeret diabetes, følte han sig alene i topfodbold med sin sygdom. Derfor skrev han mandag til Kasper Dolberg for at tilbyde sin hjælp, fortæller han til Ekstra Bladet.
Egholm var 24 år, da han fik diagnosen, nøjagtig ligesom Dolberg er det nu. Og selv om den mangeårige Superliga-stoppers karriere faktisk toppede, efter han havde fået sygdommen, havde han typisk ikke nogen at tale med, som var i samme situation som ham.
Derfor har han forsøgt at tage fat på Dolberg, selv om de to ikke kender hinanden.
– Jeg skrev en besked til ham på Instagram, da jeg læste om det her. Jeg ved ikke en gang, om han ved, hvem jeg er, eller han læser det. Men jeg havde kun en sygeplejerske at tale med, og det var bare ikke det samme.
– Jeg er parat til at hjælpe alt det, som jeg nu kan, hvis han har brug for det. Og Kasper Dolberg skal nok komme tilbage på toppen, siger Anders Egholm til Ekstra Bladet.
Egholm nåede forbi Esbjerg fB, Herfølge BK, SønderjyskE, Randers FC, Hobro IK, Vejle Boldklub og til sidst SønderjyskE igen i løbet af sine aktive karriere. Han oplevede et formdyk, lige da han havde fået diabetes, men da først han havde fået styr på behandling og kost, kunne hans karriere fortsætte som normalt.
Samme budskab lød i går fra Rakel Fuglsang Johansen, der er læge og netop arbejder med atleter med diabetes: Man skal lige lære sin krop at kende på ny, men som udgangspunkt kan man konkurrere på lige fod med andre.
– Der er så meget at lære lige i starten; sådan vil det være for os alle, hvis vi fik at vide, at vi havde en ny tilstand. Derfor har vi på Klinik for Atleter tættere kontakt i starten for at give patienterne al den viden, man skal have med, og som man ikke har på forhånd, sagde hun.
Derudover skal sportsfolk med diabetes tage nogle særlige forholdsregler. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
