Skriver til Dolberg: Parat til at hjælpe med alt

Den tidligere Superliga-spiller Anders Egholm spillede også på topniveau trods diabetes. Han kender ikke Kasper Dolberg, men har alligevel skrevet og tilbudt sin hjælp.



Efter Anders Egholm fik diagnosticeret diabetes, følte han sig alene i topfodbold med sin sygdom. Derfor skrev han mandag til Kasper Dolberg for at tilbyde sin hjælp, fortæller han til Ekstra Bladet.

Egholm var 24 år, da han fik diagnosen, nøjagtig ligesom Dolberg er det nu. Og selv om den mangeårige Superliga-stoppers karriere faktisk toppede, efter han havde fået sygdommen, havde han typisk ikke nogen at tale med, som var i samme situation som ham.

Derfor har han forsøgt at tage fat på Dolberg, selv om de to ikke kender hinanden.

– Jeg skrev en besked til ham på Instagram, da jeg læste om det her. Jeg ved ikke en gang, om han ved, hvem jeg er, eller han læser det. Men jeg havde kun en sygeplejerske at tale med, og det var bare ikke det samme.

– Jeg er parat til at hjælpe alt det, som jeg nu kan, hvis han har brug for det. Og Kasper Dolberg skal nok komme tilbage på toppen, siger Anders Egholm til Ekstra Bladet.

Egholm nåede forbi Esbjerg fB, Herfølge BK, SønderjyskE, Randers FC, Hobro IK, Vejle Boldklub og til sidst SønderjyskE igen i løbet af sine aktive karriere. Han oplevede et formdyk, lige da han havde fået diabetes, men da først han havde fået styr på behandling og kost, kunne hans karriere fortsætte som normalt.

Samme budskab lød i går fra Rakel Fuglsang Johansen, der er læge og netop arbejder med atleter med diabetes: Man skal lige lære sin krop at kende på ny, men som udgangspunkt kan man konkurrere på lige fod med andre.

– Der er så meget at lære lige i starten; sådan vil det være for os alle, hvis vi fik at vide, at vi havde en ny tilstand. Derfor har vi på Klinik for Atleter tættere kontakt i starten for at give patienterne al den viden, man skal have med, og som man ikke har på forhånd, sagde hun.

Derudover skal sportsfolk med diabetes tage nogle særlige forholdsregler. Læs mere om det her.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea-transfer på plads

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



LIVE

Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Hvor er I vilde, AGF!

De vil have Jelert

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

AGF fandt vej til comeback gennem delmål



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Vildt Superliga-rygte afvises

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’