Efter Anders Egholm fik diagnosticeret diabetes, følte han sig alene i topfodbold med sin sygdom. Derfor skrev han mandag til Kasper Dolberg for at tilbyde sin hjælp, fortæller han til Ekstra Bladet.
Egholm var 24 år, da han fik diagnosen, nøjagtig ligesom Dolberg er det nu. Og selv om den mangeårige Superliga-stoppers karriere faktisk toppede, efter han havde fået sygdommen, havde han typisk ikke nogen at tale med, som var i samme situation som ham.
Derfor har han forsøgt at tage fat på Dolberg, selv om de to ikke kender hinanden.
– Jeg skrev en besked til ham på Instagram, da jeg læste om det her. Jeg ved ikke en gang, om han ved, hvem jeg er, eller han læser det. Men jeg havde kun en sygeplejerske at tale med, og det var bare ikke det samme.
– Jeg er parat til at hjælpe alt det, som jeg nu kan, hvis han har brug for det. Og Kasper Dolberg skal nok komme tilbage på toppen, siger Anders Egholm til Ekstra Bladet.
Egholm nåede forbi Esbjerg fB, Herfølge BK, SønderjyskE, Randers FC, Hobro IK, Vejle Boldklub og til sidst SønderjyskE igen i løbet af sine aktive karriere. Han oplevede et formdyk, lige da han havde fået diabetes, men da først han havde fået styr på behandling og kost, kunne hans karriere fortsætte som normalt.
Samme budskab lød i går fra Rakel Fuglsang Johansen, der er læge og netop arbejder med atleter med diabetes: Man skal lige lære sin krop at kende på ny, men som udgangspunkt kan man konkurrere på lige fod med andre.
– Der er så meget at lære lige i starten; sådan vil det være for os alle, hvis vi fik at vide, at vi havde en ny tilstand. Derfor har vi på Klinik for Atleter tættere kontakt i starten for at give patienterne al den viden, man skal have med, og som man ikke har på forhånd, sagde hun.
Derudover skal sportsfolk med diabetes tage nogle særlige forholdsregler. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS
