Efter Anders Egholm fik diagnosticeret diabetes, følte han sig alene i topfodbold med sin sygdom. Derfor skrev han mandag til Kasper Dolberg for at tilbyde sin hjælp, fortæller han til Ekstra Bladet.
Egholm var 24 år, da han fik diagnosen, nøjagtig ligesom Dolberg er det nu. Og selv om den mangeårige Superliga-stoppers karriere faktisk toppede, efter han havde fået sygdommen, havde han typisk ikke nogen at tale med, som var i samme situation som ham.
Derfor har han forsøgt at tage fat på Dolberg, selv om de to ikke kender hinanden.
– Jeg skrev en besked til ham på Instagram, da jeg læste om det her. Jeg ved ikke en gang, om han ved, hvem jeg er, eller han læser det. Men jeg havde kun en sygeplejerske at tale med, og det var bare ikke det samme.
– Jeg er parat til at hjælpe alt det, som jeg nu kan, hvis han har brug for det. Og Kasper Dolberg skal nok komme tilbage på toppen, siger Anders Egholm til Ekstra Bladet.
Egholm nåede forbi Esbjerg fB, Herfølge BK, SønderjyskE, Randers FC, Hobro IK, Vejle Boldklub og til sidst SønderjyskE igen i løbet af sine aktive karriere. Han oplevede et formdyk, lige da han havde fået diabetes, men da først han havde fået styr på behandling og kost, kunne hans karriere fortsætte som normalt.
Samme budskab lød i går fra Rakel Fuglsang Johansen, der er læge og netop arbejder med atleter med diabetes: Man skal lige lære sin krop at kende på ny, men som udgangspunkt kan man konkurrere på lige fod med andre.
– Der er så meget at lære lige i starten; sådan vil det være for os alle, hvis vi fik at vide, at vi havde en ny tilstand. Derfor har vi på Klinik for Atleter tættere kontakt i starten for at give patienterne al den viden, man skal have med, og som man ikke har på forhånd, sagde hun.
Derudover skal sportsfolk med diabetes tage nogle særlige forholdsregler. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
OPTAKT
Frankrig – Marokko
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
