Ekspert om Dolberg-sygdom: Sådan kommer han videre

Kasper Dolberg kan fortsætte sin fodboldkarriere som hidtil, til trods for at han har fået sukkersyge. Han skal dog lære sin krop at kende på ny og vænne sig til en række forholdsregler.



Kasper Dolberg kommer til at leve med diabetes resten af sit liv. Til gengæld kan han glæde sig over, at sygdommen formentlig ikke kommer til at ødelægge hans fodboldkarriere, selv om han skal vænne sig til nogle ting.

Sådan lyder budskabet fra Rakel Fuglsang Johansen, der er afdelingslæge på Steno Diabetes Center Aarhus’ Klink for Atleter. Her arbejder hun netop med sportsfolk, der er ramt af sygdommen.

Hun slår fast, at man godt kan fortsætte som sportsmand på topniveau, selv om man som Dolberg har fået type 1 diabetes.

– Ja, det kan man. Vores formål er at støtte sportsudøvere med type 1 diabetes, så man kan dyrke sin sport på lige fod med andre, som ikke har diabetes. Der er bare nogle ting, man skal tage højde for, når man er sportsudøver med diabetes, siger Fuglsang Johansen til tipsbladet.dk.

– Man kan have mange sygdomme, som vil svække kroppen, så man ikke kan det samme som andre. Når man har type 1 diabetes, er det “bare” mangel på insulin. Og det kan man så få udefra.

Type 1 diabetes, som Kasper Dolberg har, er en kronisk sygdom, der rammer omkring 0,5 procent af den danske befolkning. Den opstår, fordi immunforsvaret angriber celler, som danner det livsvigtige hormon insulin.

Derfor skal man som diabetiker løbende have målt sit blodsukker og tilført insulin udefra. Derfor bliver målinger og tilførsel af insulin, eksempelvis gennem såkaldte insulinpenne eller insulinpumper, en del af Dolbergs nye hverdag.

Det er især som nydiagnosticeret, som Dolberg er nu, at der er mange ting, man skal lære og vænne sig til. Man skal så at sige lære sin krop at kende på ny, men efterhånden bliver det typisk en rutinemæssig del af hverdagen.

– Der er så meget at lære lige i starten; sådan vil det være for os alle, hvis vi fik at vide, at vi havde en ny tilstand. Derfor har vi på Klinik for Atleter tættere kontakt i starten for at give patienterne al den viden, man skal have med, og som man ikke har på forhånd, siger Rakel Fuglsang Johansen.

For sportsudøvere med diabetes er der desuden nogle særlige forholdsregler, man skal være opmærksom på, fortæller hun.

– Man skal ikke tage for meget insulin, lige før man skal træne for eksempel. Så der er noget læring om, hvor meget insulin man skal tage, når man skal dyrke sin sport, og efter man har dyrket sin sport.

– Sport gør, at man bliver mere følsom over for insulin, så man er mere følsom over for insulin på en aktiv dag. Der er bare nogle ting, man ikke kan forvente, at folk ved, før de får diagnosen.

Kasper Dolberg er efter aftale med landstræner Kasper Hjulmand ikke udtaget til landsholdet, der samles i denne og næste uge, fordi han skal vænne sig til sin nye behandling. Han har dog også fået at vide af sine læger, at han kan fortsætte sin karriere som hidtil.



FC København scorer 16 millioner kroner

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Bekræftet: Færdig

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Belønnes af FC København

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Stor ros til FC Midtjylland

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

I spil til stort job

Vanvittig Victor Froholdt-historie

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’