Kasper Dolberg kommer til at leve med diabetes resten af sit liv. Til gengæld kan han glæde sig over, at sygdommen formentlig ikke kommer til at ødelægge hans fodboldkarriere, selv om han skal vænne sig til nogle ting.
Sådan lyder budskabet fra Rakel Fuglsang Johansen, der er afdelingslæge på Steno Diabetes Center Aarhus’ Klink for Atleter. Her arbejder hun netop med sportsfolk, der er ramt af sygdommen.
Hun slår fast, at man godt kan fortsætte som sportsmand på topniveau, selv om man som Dolberg har fået type 1 diabetes.
– Ja, det kan man. Vores formål er at støtte sportsudøvere med type 1 diabetes, så man kan dyrke sin sport på lige fod med andre, som ikke har diabetes. Der er bare nogle ting, man skal tage højde for, når man er sportsudøver med diabetes, siger Fuglsang Johansen til tipsbladet.dk.
– Man kan have mange sygdomme, som vil svække kroppen, så man ikke kan det samme som andre. Når man har type 1 diabetes, er det “bare” mangel på insulin. Og det kan man så få udefra.
Type 1 diabetes, som Kasper Dolberg har, er en kronisk sygdom, der rammer omkring 0,5 procent af den danske befolkning. Den opstår, fordi immunforsvaret angriber celler, som danner det livsvigtige hormon insulin.
Derfor skal man som diabetiker løbende have målt sit blodsukker og tilført insulin udefra. Derfor bliver målinger og tilførsel af insulin, eksempelvis gennem såkaldte insulinpenne eller insulinpumper, en del af Dolbergs nye hverdag.
Det er især som nydiagnosticeret, som Dolberg er nu, at der er mange ting, man skal lære og vænne sig til. Man skal så at sige lære sin krop at kende på ny, men efterhånden bliver det typisk en rutinemæssig del af hverdagen.
– Der er så meget at lære lige i starten; sådan vil det være for os alle, hvis vi fik at vide, at vi havde en ny tilstand. Derfor har vi på Klinik for Atleter tættere kontakt i starten for at give patienterne al den viden, man skal have med, og som man ikke har på forhånd, siger Rakel Fuglsang Johansen.
For sportsudøvere med diabetes er der desuden nogle særlige forholdsregler, man skal være opmærksom på, fortæller hun.
– Man skal ikke tage for meget insulin, lige før man skal træne for eksempel. Så der er noget læring om, hvor meget insulin man skal tage, når man skal dyrke sin sport, og efter man har dyrket sin sport.
– Sport gør, at man bliver mere følsom over for insulin, så man er mere følsom over for insulin på en aktiv dag. Der er bare nogle ting, man ikke kan forvente, at folk ved, før de får diagnosen.
Kasper Dolberg er efter aftale med landstræner Kasper Hjulmand ikke udtaget til landsholdet, der samles i denne og næste uge, fordi han skal vænne sig til sin nye behandling. Han har dog også fået at vide af sine læger, at han kan fortsætte sin karriere som hidtil.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Så blev det officielt
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
CUSTOM
Brighton – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
LIGE NU
