Ekspert om Dolberg-sygdom: Sådan kommer han videre

Kasper Dolberg kan fortsætte sin fodboldkarriere som hidtil, til trods for at han har fået sukkersyge. Han skal dog lære sin krop at kende på ny og vænne sig til en række forholdsregler.



Kasper Dolberg kommer til at leve med diabetes resten af sit liv. Til gengæld kan han glæde sig over, at sygdommen formentlig ikke kommer til at ødelægge hans fodboldkarriere, selv om han skal vænne sig til nogle ting.

Sådan lyder budskabet fra Rakel Fuglsang Johansen, der er afdelingslæge på Steno Diabetes Center Aarhus’ Klink for Atleter. Her arbejder hun netop med sportsfolk, der er ramt af sygdommen.

Hun slår fast, at man godt kan fortsætte som sportsmand på topniveau, selv om man som Dolberg har fået type 1 diabetes.

– Ja, det kan man. Vores formål er at støtte sportsudøvere med type 1 diabetes, så man kan dyrke sin sport på lige fod med andre, som ikke har diabetes. Der er bare nogle ting, man skal tage højde for, når man er sportsudøver med diabetes, siger Fuglsang Johansen til tipsbladet.dk.

– Man kan have mange sygdomme, som vil svække kroppen, så man ikke kan det samme som andre. Når man har type 1 diabetes, er det “bare” mangel på insulin. Og det kan man så få udefra.

Type 1 diabetes, som Kasper Dolberg har, er en kronisk sygdom, der rammer omkring 0,5 procent af den danske befolkning. Den opstår, fordi immunforsvaret angriber celler, som danner det livsvigtige hormon insulin.

Derfor skal man som diabetiker løbende have målt sit blodsukker og tilført insulin udefra. Derfor bliver målinger og tilførsel af insulin, eksempelvis gennem såkaldte insulinpenne eller insulinpumper, en del af Dolbergs nye hverdag.

Det er især som nydiagnosticeret, som Dolberg er nu, at der er mange ting, man skal lære og vænne sig til. Man skal så at sige lære sin krop at kende på ny, men efterhånden bliver det typisk en rutinemæssig del af hverdagen.

– Der er så meget at lære lige i starten; sådan vil det være for os alle, hvis vi fik at vide, at vi havde en ny tilstand. Derfor har vi på Klinik for Atleter tættere kontakt i starten for at give patienterne al den viden, man skal have med, og som man ikke har på forhånd, siger Rakel Fuglsang Johansen.

For sportsudøvere med diabetes er der desuden nogle særlige forholdsregler, man skal være opmærksom på, fortæller hun.

– Man skal ikke tage for meget insulin, lige før man skal træne for eksempel. Så der er noget læring om, hvor meget insulin man skal tage, når man skal dyrke sin sport, og efter man har dyrket sin sport.

– Sport gør, at man bliver mere følsom over for insulin, så man er mere følsom over for insulin på en aktiv dag. Der er bare nogle ting, man ikke kan forvente, at folk ved, før de får diagnosen.

Kasper Dolberg er efter aftale med landstræner Kasper Hjulmand ikke udtaget til landsholdet, der samles i denne og næste uge, fordi han skal vænne sig til sin nye behandling. Han har dog også fået at vide af sine læger, at han kan fortsætte sin karriere som hidtil.





LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Overraskende U21-trupudtagelse

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Interessant afsløring

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Kevin Diks skriver historie

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

De må have mareridt om ham i nat!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Vild spådom om FC Midtjylland

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Chelsea – Paris Saint-Germain

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…