Slået ud af et par konger i Costa Ricas jungle

For nylig kunne man blandt andet på TIPS-bladet pokerhjemmeside læse om den danske pokerspiller Per Ravn, der netop var vendt hjem fra Mellemamerika med 430.000 kroner på lommen. Den 29-årige københavner, Østerbro nærmere betegnet, havde deltaget i Paradise Masters i Costa Rica, og TIPS-bladet fangede den dygtige pokerspiller til en snak ikke mindst om turneringen,…



Turneringen havde 2700 tilmeldte spillere fra start, så bare det at nå blandt de sidste 10 var en udmærket bedrift, men hvordan var det så at komme til Costa Rica?

– Det var en kæmpeoplevelse, tøver Per Ravn ikke et sekund med at slå fast. – Alt blev betalt af Paradise Poker, mad, drinks ved pool’en, de ture vi var på, osv. Og så boede vi på det fedeste luksushotel med udsigt over Stillehavet, så det var kanonfedt. Men også selve turneringen var en stor oplevelse. Arrangørerne havde bygget en træhytte på stranden, så vi sad med vandet og junglen som baggrund og spillede poker, og der var omkring 40-50 mennesker fra produktionsholdet, der vimsede om os konstant, så det var en lettere surrealistisk oplevelse, griner Per Ravn, inden han slår fast, at selve pokerspillet selvfølgelig også var utroligt spændende.

– Vi spillede immervæk om en del penge, 1,9 mio. kroner alene til førstepladsen, og der var næsten 100.000 dollars forskel på de enkelte placeringer.



Den første af de 10 deltagere røg ud på finalens 21. hånd, men man skulle frem til den 79. hånd før Per Ravn måtte give fortabt. Med es-8 på hånden gik Per Ravn all-in og kom op imod en modstander med konge-8.

Hverken floppet eller turn-kortet bragte noget, men på sidste kort vendtes en konge, hvorefter Per Ravn røg ud på en femteplads 430.000 kroner rigere. Det klager han ikke over, men helt tilfreds var han nu alligevel heller ikke.

– Før turneringen ville jeg da have været tilfreds med femtepladsen, men når man er der, vil man jo helst vinde, ikke? Og jeg synes ikke, at jeg var specielt heldig med kortene, men sådan skulle det altså ikke være.

Turneringen blev vundet af amerikaneren Peter Fowler, som havde kvalificeret sig via en satellit-turnering, der kostede tre dollars at deltage i. Og hvad skal Per Ravn så bruge pengene til?

– Dem har min kæreste sat sig på, lyder med et stort grin, inden der glattes lidt ud.

– Vi skal til at se os om efter et hus, så det er ok.

Per Ravn har spillet poker i ca. ni år, i starten bare med vennerne, men efterhånden mere og mere seriøst, specielt indenfor de sidste to til tre år, hvor der også er blevet læst mange bøger om emnet. Noget Per Ravn mener er en klar fordel, hvis man vil have succes ved pokerbordet.

– Jeg tror ikke på, at man kommer nogen vegne uden at læse bøger om poker. Det kan selvfølgelig godt lade sig gøre at opstille sine egne teorier helt uden brug af bøger, men det er nemmere at lade andre opstille dem for sig, og så plukke det ud, man synes passer til ens egen stil, siger Per Ravn, der stort set altid spiller Texas Hold’Em, og i øvrigt altid har været en ivrig gambler.

– Tidligere har jeg spillet rigtig meget hos bookmakerne, men det er gledet lidt i baggrunden de senere år til fordel for poker.

Interessen for spil drev for tre år siden Per Ravn til, sammen med vennen Erik Fjellanger Schmidt, at starte hjemmesiden www.tipsomtips.dk op.

Den har vi skrevet om her i TIPS-bladet, da de to venner fik Spillemyndigheden på nakken, fordi man havde links til bookmakere på sitet.

Den slags er forbudt, og selvom man forsøgte at ændre navnet til tipsomtips.com, slækkede Spillemyndigheden ikke grebet, så i dag har man fjernet alle reklamer for bookmakere, men hjemmesiden er still-going-strong og har over 2500 unikke besøgende om dagen.

Og ikke underligt har der sneget sig mere og mere poker ind de seneste måneder.

Per Ravn har på det nærmeste taget en uddannelse i poker, om man så må sige. Han betegner gerne sig selv som statistik-nørd, og han er uddannet aktuar, der er et meget statistisk og matematisk studie, hvilket passer perfekt til et spil som poker.

Ifølge Per Ravn havner en aktuar næsten altid i forsikringsselskaber, hvor de arbejder blandt andet med riskmanagement. Per Ravn har også været forbi Alm. Brand, inden karrieren fortsatte hos Finanstilsynet.

En af de ting der tiltrækker Per Ravn mest ved poker er muligheden for at tjene penge på sin kunnen.

– I sportsbetting kan man også tjene penge, men man er stadig afhængig af andre. I poker er det overladt til én selv, og man kan vitterlig vinde på sin kunnen. I længden vil den dygtige spiller altid slå den mindre dygtige, og det tiltaler mig meget.

Per Ravn betegner sig selv som en meget disciplineret, men samtidig også en agressiv spiller. Hvad den nærmeste fremtid byder på, ligger ikke helt fast for statistiknørden. Han vil naturligvis forsøge at kvalificere sig til WSOP (VM) i Las Vegas i juli, men verden falder ikke sammen, hvis det skulle mislykkes.

– Jeg kommer ikke til at deltage i WSOP for mine egne penge, det er for dyrt (10.000 dollars i buy-in, red.), sammenholdt med chancen for at vinde, og uden at ville lyde højrøvet synes jeg, at det er ligeså fedt at deltage i en turnering som Paradise Masters. Selvfølgelig vil man da gerne vinde WSOP’en, men der er masser af andre fede turneringer med gode præmier og med færre deltagere, slutter den 29-årige spillefugl.



Arrangørerne havde bygget en træhytte på stranden, så vi sad med vandet og junglen som baggrund og spillede poker, og der var omkring 40-50 mennesker fra produktionsholdet, der vimsede om os konstant, så det var en lettere surrealistisk oplevelse







Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!



LIVE

TransferLIVE: Thomas Frank får sin ønskespiller


Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Bo Henriksen tæt på dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

På vej til Superligaen? 



Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Arsenal køber Christian Nørgaard

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

De henter Christian Gytkjær

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’



Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

EM-vært kan straffe finsk sisu

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det



Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Sejr til Brøndby

Skjelmose i chok over tidstab