Den brasilianske angriber Marrony blev bragt til FC Midtjylland i dyre domme sidste sommer.
Men det store prisskilt formåede han aldrig at leve op til i Danmark, hvorfor FC Midtjylland sendte ham afsted på en lejeaftale til Fluminense i hjemlandet Brasilien frem til næste sommer.
Nul gange er Marrony startet på banen for Fluminense, og ej heller er det lykkedes ham at komme på måltavlen for sin nye klub. Nøjagtigt som facit også var efter hans første sæson i FCM.
Det er blevet til sporadiske indhop i Brasilien for den 23-årige angriber, hvoraf det seneste kom i 0-3-nederlaget til Corinthians i pokalturneringen i midtugen. Marronys præstationer høster ikke ligefrem roser i det fodboldgale land, hvor han bliver savet midtover.
– Jeg vil ikke være den slyngel, som siger, at det hele er forkert. Jeg tror, at Flu [Fluminense, red.] begik en fejl med deres indkøb. Melo [Felipe, red.], Wellington og Marrony bør slet ikke være en del af holdet. Der har været gode øjeblikke i løbet af sæsonen, og Diniz’ [cheftræneren, red.] arbejde skal fortsætte, skriver den brasilianske journalist Luis Felipe Freitas, der arbejder på TNT Sports i Brasilien.
Efter nederlaget til Corinthians, som også betød et farvel til pokalturneringen, fik Marrony lov til at sidde på bænken i alle 90 minutter i den efterfølgende ligakamp mod Flamengo.
Fluminense har en købsoption indbygget i aftalen med Marrony, men hvis ikke han begynder at lave mål, så skal angriberen formentlig retur til FCM, når denne sæson slutter.
Marrony kom til dansk fodbold sidste sommer for angiveligt tæt på 33 millioner kroner fra Atlético-MG i hjemlandet. Det var også hos dem, at han senest scorede et mål, hvilket er ved at være halvandet år siden.
FC Midtjylland har papirer på Marrony frem til sommeren 2026.
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
