Den brasilianske angriber Marrony blev bragt til FC Midtjylland i dyre domme sidste sommer.
Men det store prisskilt formåede han aldrig at leve op til i Danmark, hvorfor FC Midtjylland sendte ham afsted på en lejeaftale til Fluminense i hjemlandet Brasilien frem til næste sommer.
Nul gange er Marrony startet på banen for Fluminense, og ej heller er det lykkedes ham at komme på måltavlen for sin nye klub. Nøjagtigt som facit også var efter hans første sæson i FCM.
Det er blevet til sporadiske indhop i Brasilien for den 23-årige angriber, hvoraf det seneste kom i 0-3-nederlaget til Corinthians i pokalturneringen i midtugen. Marronys præstationer høster ikke ligefrem roser i det fodboldgale land, hvor han bliver savet midtover.
– Jeg vil ikke være den slyngel, som siger, at det hele er forkert. Jeg tror, at Flu [Fluminense, red.] begik en fejl med deres indkøb. Melo [Felipe, red.], Wellington og Marrony bør slet ikke være en del af holdet. Der har været gode øjeblikke i løbet af sæsonen, og Diniz’ [cheftræneren, red.] arbejde skal fortsætte, skriver den brasilianske journalist Luis Felipe Freitas, der arbejder på TNT Sports i Brasilien.
Efter nederlaget til Corinthians, som også betød et farvel til pokalturneringen, fik Marrony lov til at sidde på bænken i alle 90 minutter i den efterfølgende ligakamp mod Flamengo.
Fluminense har en købsoption indbygget i aftalen med Marrony, men hvis ikke han begynder at lave mål, så skal angriberen formentlig retur til FCM, når denne sæson slutter.
Marrony kom til dansk fodbold sidste sommer for angiveligt tæt på 33 millioner kroner fra Atlético-MG i hjemlandet. Det var også hos dem, at han senest scorede et mål, hvilket er ved at være halvandet år siden.
FC Midtjylland har papirer på Marrony frem til sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
