Nedturen fortsætter: Saver Marrony midt over

Det blev aldrig nogen succes i FC Midtjylland, og det ligner heller ikke ligefrem, at opholdet i Brasilien udvikler sig i nogen positiv retning.



Den brasilianske angriber Marrony blev bragt til FC Midtjylland i dyre domme sidste sommer.

Men det store prisskilt formåede han aldrig at leve op til i Danmark, hvorfor FC Midtjylland sendte ham afsted på en lejeaftale til Fluminense i hjemlandet Brasilien frem til næste sommer.

Nul gange er Marrony startet på banen for Fluminense, og ej heller er det lykkedes ham at komme på måltavlen for sin nye klub. Nøjagtigt som facit også var efter hans første sæson i FCM.

Det er blevet til sporadiske indhop i Brasilien for den 23-årige angriber, hvoraf det seneste kom i 0-3-nederlaget til Corinthians i pokalturneringen i midtugen. Marronys præstationer høster ikke ligefrem roser i det fodboldgale land, hvor han bliver savet midtover.

– Jeg vil ikke være den slyngel, som siger, at det hele er forkert. Jeg tror, at Flu [Fluminense, red.] begik en fejl med deres indkøb. Melo [Felipe, red.], Wellington og Marrony bør slet ikke være en del af holdet. Der har været gode øjeblikke i løbet af sæsonen, og Diniz’ [cheftræneren, red.] arbejde skal fortsætte, skriver den brasilianske journalist Luis Felipe Freitas, der arbejder på TNT Sports i Brasilien.

Efter nederlaget til Corinthians, som også betød et farvel til pokalturneringen, fik Marrony lov til at sidde på bænken i alle 90 minutter i den efterfølgende ligakamp mod Flamengo.

Fluminense har en købsoption indbygget i aftalen med Marrony, men hvis ikke han begynder at lave mål, så skal angriberen formentlig retur til FCM, når denne sæson slutter.

Marrony kom til dansk fodbold sidste sommer for angiveligt tæt på 33 millioner kroner fra Atlético-MG i hjemlandet. Det var også hos dem, at han senest scorede et mål, hvilket er ved at være halvandet år siden.

FC Midtjylland har papirer på Marrony frem til sommeren 2026.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Køb, køb, køb!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Viborg FF – OB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Randers FC – Silkeborg IF

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

LIVE: FCK smider sejren