Nedturen fortsætter: Saver Marrony midt over

Det blev aldrig nogen succes i FC Midtjylland, og det ligner heller ikke ligefrem, at opholdet i Brasilien udvikler sig i nogen positiv retning.



Den brasilianske angriber Marrony blev bragt til FC Midtjylland i dyre domme sidste sommer.

Men det store prisskilt formåede han aldrig at leve op til i Danmark, hvorfor FC Midtjylland sendte ham afsted på en lejeaftale til Fluminense i hjemlandet Brasilien frem til næste sommer.

Nul gange er Marrony startet på banen for Fluminense, og ej heller er det lykkedes ham at komme på måltavlen for sin nye klub. Nøjagtigt som facit også var efter hans første sæson i FCM.

Det er blevet til sporadiske indhop i Brasilien for den 23-årige angriber, hvoraf det seneste kom i 0-3-nederlaget til Corinthians i pokalturneringen i midtugen. Marronys præstationer høster ikke ligefrem roser i det fodboldgale land, hvor han bliver savet midtover.

– Jeg vil ikke være den slyngel, som siger, at det hele er forkert. Jeg tror, at Flu [Fluminense, red.] begik en fejl med deres indkøb. Melo [Felipe, red.], Wellington og Marrony bør slet ikke være en del af holdet. Der har været gode øjeblikke i løbet af sæsonen, og Diniz’ [cheftræneren, red.] arbejde skal fortsætte, skriver den brasilianske journalist Luis Felipe Freitas, der arbejder på TNT Sports i Brasilien.

Efter nederlaget til Corinthians, som også betød et farvel til pokalturneringen, fik Marrony lov til at sidde på bænken i alle 90 minutter i den efterfølgende ligakamp mod Flamengo.

Fluminense har en købsoption indbygget i aftalen med Marrony, men hvis ikke han begynder at lave mål, så skal angriberen formentlig retur til FCM, når denne sæson slutter.

Marrony kom til dansk fodbold sidste sommer for angiveligt tæt på 33 millioner kroner fra Atlético-MG i hjemlandet. Det var også hos dem, at han senest scorede et mål, hvilket er ved at være halvandet år siden.

FC Midtjylland har papirer på Marrony frem til sommeren 2026.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Arsenal skal til Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen