– Solskjær skal vrage Ronaldo og Bruno Fernandes

Tiden er kommet til at tage opsigtsvækkende beslutninger, hvis Ole Gunnar Solskjær ønsker at beholde sit job. Sådan lyder det nu fra klummeskribenten Ian Ladyman, der argumenterer for, at Manchester United skal have styr på defensiven og stå langt mere kompakt på banen.



Det er stadig et uvist spørgsmål, om Ole Gunnar Solskjær kommer til at stå på sidelinien, når Manchester United på lørdag møder Tottenham på udebane i Premier League. 

Men hvis nordmanden undgår en fyring inden lørdag, så bør han vrage Cristiano Ronaldo og Bruno Fernandes til kampen i London. Sådan lyder det nu fra Daily Mail-klummeskribenten Ian Ladyman, der opfordrer Ole Gunnar Solskjær til at tage nogle drastiske valg. 

– Solskjær befinder sig i et kæmpe rod. Et hul så dybt, at det virker til, at kun øjeblikkelige resultater kan redde ham. Og for at sikre sig dem bliver nordmanden måske nødt til at lave ændringer. Han bliver måske nødt til at tage nogle store og modige beslutninger, lyder det således fra Ladyman.

– Hvad er det, de siger om vanvid? Noget med at gøre det samme igen og igen, mens man bliver ved med at håbe på et andet udfald. 

Portugisere skal ud
Ifølge Ian Ladyman er tiden til forandring således kommet. Der skal styr på defensiven nu, efter at Manchester United søndag tabte med 5-0 til Liverpool.

– Når et fodboldhold lider, så finder man ofte den bedste vej ud af mørket ved at se på, hvad man gør med bolden. Et rent bur vil eksempelvis hjælpe United. I de seneste 21 kampe har de således kun holdt målet rent én gang, lyder det således fra Ladyman.

Ifølge Ian Ladyman bør Ole Gunnar Solskjær således ændre sin formation fra 4-2-3-1 til 4-3-3, således at Nemanja Matic kan spille sammen med Fred og Scott McTominay på midtbanen.

Samtidig argumenterer klummeskribenten for, at Cristiano Ronaldo og Bruno Fernandes skal efterlades på bænken, så der kan blive plads til Edinson Cavani, idet uruguayaneren kan sikre holdet en bedre struktur. På kanterne skal Marcus Rashford og Mason Greenwood rykke en anelse tættere på midten, for at gøre holdet mere kompakt. 

Ifølge Ian Ladyman er et af de store problemer i Manchester United, at stjernerne ved, at de altid spiller, selvom de ikke leverer. Klummeskribenten forventer således ikke, at Solskjær har modet til at vrage Cristiano Ronaldo og Bruno Fernandes.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København