Tottenham tabte lørdag med 3-0 til Manchester City, og London-klubben ligger i øjeblikket på en mindre sjov niendeplads i Premier League-tabellen.
Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara har José Mourinhos tropper ‘ingen chancer’ for at slutte i top fire i denne sæson.
– Jeg har faktisk en smule ondt af José Mourinho, for hans spillere gør det virkeligt dårligt. Når jeg ser på Hugo Lloris, Davinson Sanchez, Erik Lamela og Lucas Moura, så fremstår de bare utroligt gennemsnitlige og ringe, med alle de fejl, de begår. På en måde er der grænser for, hvad en træner kan gøre. Det er op til spillerne at levere, når de går ind på banen. Og det gør de bare slet ikke, lyder det ifølge talkSPORT fra Jamie O’Hara.
– Men det er det, der er mit problem med Mourinho. Som træner er det også din opgave at få det bedste ud af de spillere, du har. Uanset om det er dine spillere eller ej, så er det din opgave at få det bedste ud af dem. Og jeg har det bare sådan, at han har suget livet ud af for mange af dem allerede. Når du ser på Gareth Bale og Dele Alli, så har kan vraget dem og dårligt nok brugt dem.
– Dele blev ikke engang udtaget. Pludselig bliver han kastet ind i en kamp, hvor det forventes, at han skal gøre forskellen. Spillere, især moderne spillere, vil have det sådan: ‘Glem det, min ven. Du vragede mig i to måneder, og nu forventer du, at jeg skal redde sæsonen?’ Sådan fungerer det ikke.
– De ligner et hold, der i den grad mangler selvtillid nu. De har ikke rigtig nogen identitet, i forhold til deres spillestil.
Har ikke det, der skal til
Tottenham kommer næppe til at kvalificere sig til Champions League, lyder det fra Jamie O’Hara.
– Top fire er slut for Spurs, tror jeg. Selvom jeg lever i drømmeland og peger på, at hvis de vinder den kamp, de har i hånden, så er de kun ét point efter Liverpool…. så tror jeg bare ikke, at Spurs har det, der skal til, for at slutte i top fire.
Efter nederlaget til Manchester City erkendte José Mourinho da også, at han muligvis har taget ‘forkerte beslutninger’, hvad Gareth Bale og Dele Alli angår.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT
