Det er ofte et utaknemmeligt job at være fodboldommer, og det fik Rodrigo Crivellaro i sandhed at føle, da den brasilianske dommer mandag dømte opgøret mellem Sport Clube São Paulo og Guarani.
Der var tale om en kamp i Serie A2-rækken i delstaten Rio Grande do Sul, som altså måtte afbrydes efter 61 minutter, da Crivellaro var blevet udsat for et brutalt overfald, som efterlod dommeren bevidstløs.
Brutal behandling
Ifølge medier som UOL og The Sun var det spilleren William Ribeiro, der efter en times spil tilsyneladende fik nok af dommeren og derfor valgte at pande ham ned med en knytnæve. Rodrigo Crivellaro røg direkte i græsset, men William Ribeiro var ikke færdig med den sagesløse dommer, som også lige fik et hårdt spark i hovedet med på vejen, mens han lå ned.
Kampen blev straks afbrudt, og den bevidstløse dommer blev herefter kørt til hospitalet i en ambulance. Ifølge UOL har politiet i Venâncio Aires bekræftet, at spilleren er blevet arresteret og sigtet for drabsforsøg.
– Jeg talte med lægen, som fortalte, at en kranietomografi og en røntgenundersøgelse blev gennemført, da dommeren ankom ubevægelig. Situationen er, at man afventer resultaterne af undersøgelserne. Ifølge lægen er dommerens tale meget konfus, og med de skader, han fik, var der er en stor risiko for, at skaderne kunne være blevet fatale, lyder det, ifølge UOL, fra politichefen Vinicius Lourenço de Assunção.
Præsidenten for Gauchos fodboldforbund har bekræftet, at han har været i kommunikation med dommeren, der angiveligt er i bedring.
Momento em que William Ribeiro, jogador do São Paulo-RS, agrediu o árbitro Rodrigo Crivellaro pela Série A2 do Gaúcho.
— ⚽ (@DoentesPFutebol) October 5, 2021
William chegou algemado na delegacia. Rodrigo foi internado e passa por cuidados.
Simplesmente bizarro. pic.twitter.com/rzBx8jz3WW
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADETS DOM
