Året er 1985, og Morten Donnerup bliver solgt til nordspanske Racing Santander. Gennem længere tid er han blevet rygtet til større udlandske klubber, og spekulationerne om et salg til udlandet frustrede til sidst Donnerup så meget, at han besluttede at tage afsted ligegyldigt, hvad der bød sig.
– Til sidst havde jeg det sådan, at ligemeget hvad der kom, så ville jeg tage det. At det så viste sig at være et fantastisk land og en fantastisk by, var bare en ekstra bonus. Det var både spændende og sjovt, fordi jeg fik jo muligheder for at møde store hold som Barcelona og Real Madrid på store stadions som Nou Camp og Bernabeu, og så fik jeg oveni købet penge for det,siger Donnerup, der med Santander godt nok tabte på de store stadions, men en vandspreder sørgede for, at han og holdet fik uafgjort mod mastodonterne på hjemmebane.
– Når vi skulle møde de her store hold, som teknisk var helt fantastiske, så satte de en vandspreder ud og vandede banen om torsdagen, så den var fuldstændig umulig at spille på om søndagen. De kunne selvfølgelig forsvare sig med, at det ofte regnede deroppe i Nordspanien, men de andre hold vidste godt, hvad der foregik. Det var bare ikke noget, de gad klage over. Sådan var det bare, når de mødte Santander, og det sikrede os uafgjort mod både Barcelona og Real.
Allerede i 1986 vendte Morten Donnerup hjem til Danmark og til AGF, som han også havde optrådt for i to perioder inden han rejste til Spanien. Egentlig er Donnerup fynbo, og han er da også i dag bosat på Fyn. Gennem hele karrieren skiftede han flere gange frem og tilbage mellem AGF og OB.
– Jeg har et helt specielt forhold til de to klubber også idag. Jeg er fynbo og fra Odense, men Århus og AGF ligger mig meget nært. Jeg har stadig en stor vennekreds derovre, og jeg følger stadig AGF tæt, men jeg ved ikke, om jeg har en favoritklub. Jeg har selvfølgelig min daglige gang i OB og spiller da også stadig lidt derude, men AGF er da næsten ligeså tæt på mit hjerte, hvis ikke på omgangshøjde, siger den nu 47-årige Morten Donnerup, der sluttede karrieren i 1993.
Idag driver Morten Donnerup sin egen café i Odense. Café Gelato, som han, sammen med sin kone, åbnede for fire måneder siden. Samtidig arbejder han som en slags freelance-sælger hos Café Bar, hvor han rejser rundt og tilbyder caféer i landet kaffeløsninger, koldtvandsløsninger osv.
– Det er fint at have noget at lave, og jeg er rigtig glad for, at jeg selv kan styre min tid. Jeg kan tage tidligt afsted med mit job hos Café Bar, og så kan jeg lige nå et par timer hjemme på sofaen, hvor jeg slapper af inden jeg eventuelt skal have en vagt nede i caféen. Det passer mig rigtig godt, siger Donnerup, der oprindeligt er uddannet i en sportsbutik.
– Jeg har brugt det lidt i både Odense og Århus, da jeg spillede der. Det var før, der kom rigtig proffessionelle tilstande, og senere passede tiderne jo ikke rigtig til et job som proffessionel fodboldspiller, og så slog jeg mig ned med kone, børn osv, og så var det igen ikke rigtig sagen at stå i butik.
Istedet arbejdede Morten Donnerup efter karrierestoppet som sælger i Kraft/Marabou og senere en kort overgang hos Toms inden han fik job hos Café Bar og siden fik inspiration til at åbne Café Gelato.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Nu klager FC Barcelona igen
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE