Året er 1985, og Morten Donnerup bliver solgt til nordspanske Racing Santander. Gennem længere tid er han blevet rygtet til større udlandske klubber, og spekulationerne om et salg til udlandet frustrede til sidst Donnerup så meget, at han besluttede at tage afsted ligegyldigt, hvad der bød sig.
– Til sidst havde jeg det sådan, at ligemeget hvad der kom, så ville jeg tage det. At det så viste sig at være et fantastisk land og en fantastisk by, var bare en ekstra bonus. Det var både spændende og sjovt, fordi jeg fik jo muligheder for at møde store hold som Barcelona og Real Madrid på store stadions som Nou Camp og Bernabeu, og så fik jeg oveni købet penge for det,siger Donnerup, der med Santander godt nok tabte på de store stadions, men en vandspreder sørgede for, at han og holdet fik uafgjort mod mastodonterne på hjemmebane.
– Når vi skulle møde de her store hold, som teknisk var helt fantastiske, så satte de en vandspreder ud og vandede banen om torsdagen, så den var fuldstændig umulig at spille på om søndagen. De kunne selvfølgelig forsvare sig med, at det ofte regnede deroppe i Nordspanien, men de andre hold vidste godt, hvad der foregik. Det var bare ikke noget, de gad klage over. Sådan var det bare, når de mødte Santander, og det sikrede os uafgjort mod både Barcelona og Real.
Allerede i 1986 vendte Morten Donnerup hjem til Danmark og til AGF, som han også havde optrådt for i to perioder inden han rejste til Spanien. Egentlig er Donnerup fynbo, og han er da også i dag bosat på Fyn. Gennem hele karrieren skiftede han flere gange frem og tilbage mellem AGF og OB.
– Jeg har et helt specielt forhold til de to klubber også idag. Jeg er fynbo og fra Odense, men Århus og AGF ligger mig meget nært. Jeg har stadig en stor vennekreds derovre, og jeg følger stadig AGF tæt, men jeg ved ikke, om jeg har en favoritklub. Jeg har selvfølgelig min daglige gang i OB og spiller da også stadig lidt derude, men AGF er da næsten ligeså tæt på mit hjerte, hvis ikke på omgangshøjde, siger den nu 47-årige Morten Donnerup, der sluttede karrieren i 1993.
Idag driver Morten Donnerup sin egen café i Odense. Café Gelato, som han, sammen med sin kone, åbnede for fire måneder siden. Samtidig arbejder han som en slags freelance-sælger hos Café Bar, hvor han rejser rundt og tilbyder caféer i landet kaffeløsninger, koldtvandsløsninger osv.
– Det er fint at have noget at lave, og jeg er rigtig glad for, at jeg selv kan styre min tid. Jeg kan tage tidligt afsted med mit job hos Café Bar, og så kan jeg lige nå et par timer hjemme på sofaen, hvor jeg slapper af inden jeg eventuelt skal have en vagt nede i caféen. Det passer mig rigtig godt, siger Donnerup, der oprindeligt er uddannet i en sportsbutik.
– Jeg har brugt det lidt i både Odense og Århus, da jeg spillede der. Det var før, der kom rigtig proffessionelle tilstande, og senere passede tiderne jo ikke rigtig til et job som proffessionel fodboldspiller, og så slog jeg mig ned med kone, børn osv, og så var det igen ikke rigtig sagen at stå i butik.
Istedet arbejdede Morten Donnerup efter karrierestoppet som sælger i Kraft/Marabou og senere en kort overgang hos Toms inden han fik job hos Café Bar og siden fik inspiration til at åbne Café Gelato.
LIVE
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
Legende med chokmelding
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
HELT VILDT
– De lignede lort!
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’