Sporløs med Thomas Thøgersen

Året er 1998. Brøndby fejrer sit trejde danske mesterskab i træk. Med på holdet er den langhårede offensivspiller Thomas Thøgersen, der i fem sæsoner har været stamspiller på det dengang yderst succesfulde Brøndby lokomotiv. Han kunne spille både på kanten og i angrebet, og i sine fem sæsoner i Brøndby opnåede han 163 kampe og…



Året er 1998. Brøndby fejrer sit trejde danske mesterskab i træk. Med på holdet er den langhårede offensivspiller Thomas Thøgersen, der i fem sæsoner har været stamspiller på det dengang yderst succesfulde Brøndby lokomotiv. Han kunne spille både på kanten og i angrebet, og i sine fem sæsoner i Brøndby opnåede han 163 kampe og scorede 23 mål.

Men tiden var inde til et nyt eventyr, og turen gik til engelske Portsmouth, der dengang fristede en tilværelse i den næstbedste række. Her blev den flamboyanske Thøgersen omskolet til at spille højre back med stor succes. Han spillede i England i fire sæsoner inden han i 2002 vendte tilbage til barndomsklubben Frem, hvor han i sin tid også fik det gennembrud, der gjorde Brøndby interessede.
Selv husker den i dag 39-årige Thøgersen tilbage på tiden som professionel med stor glæde.

– Brøndby-tiden var den bedste i min karriere og den mest succesfulde. Vi spillede jo med i europæisk hvert år, og det var fedt at komme ud at møde mange forskellige hold. Portsmouth og England var rigtig godt, ikke mindst også økonomisk. Pengene var lidt større derovre, fortæller Thomas Thøgersen.
Mange vil sikkert kunne genkende den livsglade Thøgersen i hans begrundelse for det britiske som favoritdestination.

– Skulle jeg anbefale nogen at tage nogen steder hen i dag, skulle det være England. Tingene var afslappede derovre, altså selvfølgelig blev der gået til den til træning, men presset var ikke så stort som man kunne forstille sig.

Snedkeruddannet
Efter tiden i England blev den aktive karriere afsluttet i Frem. Her kombinerede Thomas Thøgersen fodbolden med en uddannelse som snedker, som i dag er levevejen.

– Jeg har været udlært et års tid, og snedkerjobbet er perfekt for mig. Den korte skolegang tiltalte mig, ligesom jeg altid har været god til at bruge mine hænder. Og fødderne selvfølgelig, fortæller Thøgersen, der i dag har et noget mindre passioneret forhold til fodbolden.

– Jeg spiller slet ikke mere pga. slidgigt, og det med at være træner eller lignende ligger slet ikke til mig. Så jeg nøjes med at se lidt i fjernsynet.

Man skulle måske tro at Thomas Thøgersen har et tæt forhold til Brøndby, eftersom det var her han slog igennem for alvor. Men som altid er der plads til en lille overraskelse, når den ærlige Thøgersen snakker frit.

– Narh, jeg holder med Liverpool, men skal jeg vælge mellem de danske klubber, så bliver det nok Brøndby. men jeg har overhovedet ikke noget stort hjerte for dem.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Sænker prisen mod Midtjylland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Fem bud på David Nielsens afløser



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

David Nielsen har sagt op

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Giver to spillere livstidskarantæne

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

I forhandlinger med Nartey

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

AGF tager pis på FC Midtjylland

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Paris Saint-Germain – Chelsea