Året er 1998. Brøndby fejrer sit trejde danske mesterskab i træk. Med på holdet er den langhårede offensivspiller Thomas Thøgersen, der i fem sæsoner har været stamspiller på det dengang yderst succesfulde Brøndby lokomotiv. Han kunne spille både på kanten og i angrebet, og i sine fem sæsoner i Brøndby opnåede han 163 kampe og scorede 23 mål.
Men tiden var inde til et nyt eventyr, og turen gik til engelske Portsmouth, der dengang fristede en tilværelse i den næstbedste række. Her blev den flamboyanske Thøgersen omskolet til at spille højre back med stor succes. Han spillede i England i fire sæsoner inden han i 2002 vendte tilbage til barndomsklubben Frem, hvor han i sin tid også fik det gennembrud, der gjorde Brøndby interessede.
Selv husker den i dag 39-årige Thøgersen tilbage på tiden som professionel med stor glæde.
– Brøndby-tiden var den bedste i min karriere og den mest succesfulde. Vi spillede jo med i europæisk hvert år, og det var fedt at komme ud at møde mange forskellige hold. Portsmouth og England var rigtig godt, ikke mindst også økonomisk. Pengene var lidt større derovre, fortæller Thomas Thøgersen.
Mange vil sikkert kunne genkende den livsglade Thøgersen i hans begrundelse for det britiske som favoritdestination.
– Skulle jeg anbefale nogen at tage nogen steder hen i dag, skulle det være England. Tingene var afslappede derovre, altså selvfølgelig blev der gået til den til træning, men presset var ikke så stort som man kunne forstille sig.
Snedkeruddannet
Efter tiden i England blev den aktive karriere afsluttet i Frem. Her kombinerede Thomas Thøgersen fodbolden med en uddannelse som snedker, som i dag er levevejen.
– Jeg har været udlært et års tid, og snedkerjobbet er perfekt for mig. Den korte skolegang tiltalte mig, ligesom jeg altid har været god til at bruge mine hænder. Og fødderne selvfølgelig, fortæller Thøgersen, der i dag har et noget mindre passioneret forhold til fodbolden.
– Jeg spiller slet ikke mere pga. slidgigt, og det med at være træner eller lignende ligger slet ikke til mig. Så jeg nøjes med at se lidt i fjernsynet.
Man skulle måske tro at Thomas Thøgersen har et tæt forhold til Brøndby, eftersom det var her han slog igennem for alvor. Men som altid er der plads til en lille overraskelse, når den ærlige Thøgersen snakker frit.
– Narh, jeg holder med Liverpool, men skal jeg vælge mellem de danske klubber, så bliver det nok Brøndby. men jeg har overhovedet ikke noget stort hjerte for dem.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER