Året er 1998. Brøndby fejrer sit trejde danske mesterskab i træk. Med på holdet er den langhårede offensivspiller Thomas Thøgersen, der i fem sæsoner har været stamspiller på det dengang yderst succesfulde Brøndby lokomotiv. Han kunne spille både på kanten og i angrebet, og i sine fem sæsoner i Brøndby opnåede han 163 kampe og scorede 23 mål.
Men tiden var inde til et nyt eventyr, og turen gik til engelske Portsmouth, der dengang fristede en tilværelse i den næstbedste række. Her blev den flamboyanske Thøgersen omskolet til at spille højre back med stor succes. Han spillede i England i fire sæsoner inden han i 2002 vendte tilbage til barndomsklubben Frem, hvor han i sin tid også fik det gennembrud, der gjorde Brøndby interessede.
Selv husker den i dag 39-årige Thøgersen tilbage på tiden som professionel med stor glæde.
– Brøndby-tiden var den bedste i min karriere og den mest succesfulde. Vi spillede jo med i europæisk hvert år, og det var fedt at komme ud at møde mange forskellige hold. Portsmouth og England var rigtig godt, ikke mindst også økonomisk. Pengene var lidt større derovre, fortæller Thomas Thøgersen.
Mange vil sikkert kunne genkende den livsglade Thøgersen i hans begrundelse for det britiske som favoritdestination.
– Skulle jeg anbefale nogen at tage nogen steder hen i dag, skulle det være England. Tingene var afslappede derovre, altså selvfølgelig blev der gået til den til træning, men presset var ikke så stort som man kunne forstille sig.
Snedkeruddannet
Efter tiden i England blev den aktive karriere afsluttet i Frem. Her kombinerede Thomas Thøgersen fodbolden med en uddannelse som snedker, som i dag er levevejen.
– Jeg har været udlært et års tid, og snedkerjobbet er perfekt for mig. Den korte skolegang tiltalte mig, ligesom jeg altid har været god til at bruge mine hænder. Og fødderne selvfølgelig, fortæller Thøgersen, der i dag har et noget mindre passioneret forhold til fodbolden.
– Jeg spiller slet ikke mere pga. slidgigt, og det med at være træner eller lignende ligger slet ikke til mig. Så jeg nøjes med at se lidt i fjernsynet.
Man skulle måske tro at Thomas Thøgersen har et tæt forhold til Brøndby, eftersom det var her han slog igennem for alvor. Men som altid er der plads til en lille overraskelse, når den ærlige Thøgersen snakker frit.
– Narh, jeg holder med Liverpool, men skal jeg vælge mellem de danske klubber, så bliver det nok Brøndby. men jeg har overhovedet ikke noget stort hjerte for dem.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Pressede på for FC København-exit
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
OPTAKT