Sporløs med Thomas Thøgersen

Året er 1998. Brøndby fejrer sit trejde danske mesterskab i træk. Med på holdet er den langhårede offensivspiller Thomas Thøgersen, der i fem sæsoner har været stamspiller på det dengang yderst succesfulde Brøndby lokomotiv. Han kunne spille både på kanten og i angrebet, og i sine fem sæsoner i Brøndby opnåede han 163 kampe og…



Året er 1998. Brøndby fejrer sit trejde danske mesterskab i træk. Med på holdet er den langhårede offensivspiller Thomas Thøgersen, der i fem sæsoner har været stamspiller på det dengang yderst succesfulde Brøndby lokomotiv. Han kunne spille både på kanten og i angrebet, og i sine fem sæsoner i Brøndby opnåede han 163 kampe og scorede 23 mål.

Men tiden var inde til et nyt eventyr, og turen gik til engelske Portsmouth, der dengang fristede en tilværelse i den næstbedste række. Her blev den flamboyanske Thøgersen omskolet til at spille højre back med stor succes. Han spillede i England i fire sæsoner inden han i 2002 vendte tilbage til barndomsklubben Frem, hvor han i sin tid også fik det gennembrud, der gjorde Brøndby interessede.
Selv husker den i dag 39-årige Thøgersen tilbage på tiden som professionel med stor glæde.

– Brøndby-tiden var den bedste i min karriere og den mest succesfulde. Vi spillede jo med i europæisk hvert år, og det var fedt at komme ud at møde mange forskellige hold. Portsmouth og England var rigtig godt, ikke mindst også økonomisk. Pengene var lidt større derovre, fortæller Thomas Thøgersen.
Mange vil sikkert kunne genkende den livsglade Thøgersen i hans begrundelse for det britiske som favoritdestination.

– Skulle jeg anbefale nogen at tage nogen steder hen i dag, skulle det være England. Tingene var afslappede derovre, altså selvfølgelig blev der gået til den til træning, men presset var ikke så stort som man kunne forstille sig.

Snedkeruddannet
Efter tiden i England blev den aktive karriere afsluttet i Frem. Her kombinerede Thomas Thøgersen fodbolden med en uddannelse som snedker, som i dag er levevejen.

– Jeg har været udlært et års tid, og snedkerjobbet er perfekt for mig. Den korte skolegang tiltalte mig, ligesom jeg altid har været god til at bruge mine hænder. Og fødderne selvfølgelig, fortæller Thøgersen, der i dag har et noget mindre passioneret forhold til fodbolden.

– Jeg spiller slet ikke mere pga. slidgigt, og det med at være træner eller lignende ligger slet ikke til mig. Så jeg nøjes med at se lidt i fjernsynet.

Man skulle måske tro at Thomas Thøgersen har et tæt forhold til Brøndby, eftersom det var her han slog igennem for alvor. Men som altid er der plads til en lille overraskelse, når den ærlige Thøgersen snakker frit.

– Narh, jeg holder med Liverpool, men skal jeg vælge mellem de danske klubber, så bliver det nok Brøndby. men jeg har overhovedet ikke noget stort hjerte for dem.





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Er det Chido Obis store chance?

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Pernille Harder med perlemål

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Tog smutvej – Billing er overrasket

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Superliga-løgn

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud