Året er 1998. Brøndby fejrer sit trejde danske mesterskab i træk. Med på holdet er den langhårede offensivspiller Thomas Thøgersen, der i fem sæsoner har været stamspiller på det dengang yderst succesfulde Brøndby lokomotiv. Han kunne spille både på kanten og i angrebet, og i sine fem sæsoner i Brøndby opnåede han 163 kampe og scorede 23 mål.
Men tiden var inde til et nyt eventyr, og turen gik til engelske Portsmouth, der dengang fristede en tilværelse i den næstbedste række. Her blev den flamboyanske Thøgersen omskolet til at spille højre back med stor succes. Han spillede i England i fire sæsoner inden han i 2002 vendte tilbage til barndomsklubben Frem, hvor han i sin tid også fik det gennembrud, der gjorde Brøndby interessede.
Selv husker den i dag 39-årige Thøgersen tilbage på tiden som professionel med stor glæde.
– Brøndby-tiden var den bedste i min karriere og den mest succesfulde. Vi spillede jo med i europæisk hvert år, og det var fedt at komme ud at møde mange forskellige hold. Portsmouth og England var rigtig godt, ikke mindst også økonomisk. Pengene var lidt større derovre, fortæller Thomas Thøgersen.
Mange vil sikkert kunne genkende den livsglade Thøgersen i hans begrundelse for det britiske som favoritdestination.
– Skulle jeg anbefale nogen at tage nogen steder hen i dag, skulle det være England. Tingene var afslappede derovre, altså selvfølgelig blev der gået til den til træning, men presset var ikke så stort som man kunne forstille sig.
Snedkeruddannet
Efter tiden i England blev den aktive karriere afsluttet i Frem. Her kombinerede Thomas Thøgersen fodbolden med en uddannelse som snedker, som i dag er levevejen.
– Jeg har været udlært et års tid, og snedkerjobbet er perfekt for mig. Den korte skolegang tiltalte mig, ligesom jeg altid har været god til at bruge mine hænder. Og fødderne selvfølgelig, fortæller Thøgersen, der i dag har et noget mindre passioneret forhold til fodbolden.
– Jeg spiller slet ikke mere pga. slidgigt, og det med at være træner eller lignende ligger slet ikke til mig. Så jeg nøjes med at se lidt i fjernsynet.
Man skulle måske tro at Thomas Thøgersen har et tæt forhold til Brøndby, eftersom det var her han slog igennem for alvor. Men som altid er der plads til en lille overraskelse, når den ærlige Thøgersen snakker frit.
– Narh, jeg holder med Liverpool, men skal jeg vælge mellem de danske klubber, så bliver det nok Brøndby. men jeg har overhovedet ikke noget stort hjerte for dem.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE