Efter en spændende karriere, der bød på ophold i både Danmark, England, Tyrkiet og hjemlandet Finland, måtte Petri Helin i 2004 indstille karrieren på grund af vedvarende knæproblemer. Den tidligere så flyvende midtbanespiller søgte derfor ind på pilotskolen, hvorfra han i 2006 blev færdiguddannet. Og kontakten til det danske er såmænd blevet bevaret. For cirka halvandet år siden blev Petri Helin ansat i Thomas Cook Airlines Scandinavia, hvor han til dagligt kan holde de danske gloser, han lærte under opholdene i Ikast og Viborg, ved lige.
”Der var flinke mennesker over det hele, god fodbold og så lærte jeg en smule dansk,” husker den i dag 40-årige Petri Helin om tiden som Superliga-spiller, der i alt bød på 53 kampe og tre scoringer.
Petri Helin nåede som nævnt en pokalfinale med Ikast fS i 1997, men var også med til at vinde det finske mesterskab flere gange med HJK Helsinki, ligesom fodboldkarrieren førte ham til både engelsk fodbold og et kortvarigt udlån til tyrkiske Denizlispor, før knæet til sidst sagde stop.
På landsholdsplan blev det til 27 kampe og to scoringer efter debuten i 1994, som endda faldt i en 7-0-sejr over Estland. Helins to landsholdsmål blev scoret mod så forskellige lande som Trinidad & Tobago og Færøerne i henholdsvis februar og april 1995. Og apropos succesrige debuter, scorede Petri Helin såmænd i sin første kamp for Luton og sikrede klubben 1-1 mod Bury, mens den første scoring på dansk jord først faldt i den tredje kamp som Ikast fS-spiller, da Petri Helin reducerede i klubbens 2-3-nederlag til Næstved.
Som pilot får Petri Helin stadig set sit til de forskellige steder i verden, og han har ikke mistet kontakten helt med de tidligere holdkammerater.
”Facebook gør verden mindre, så det er den letteste måde at bevare kontakten med tidligere holdkammerater,” forklarer piloten Petri selv.
Petri Helin
Født: 13. december 1969
Land: Finland
Position: Midtbane
Karriere: 1988: FC Jazz
1989-1992: HJK Helsinki
1993-1995: Ikast fS
1996: HJK Helsinki
1996: Viborg FF
1997: Ikast fS
1997: HJK Helsinki
1998: Pallokerho-35
1999-2000: FC Jokerit
2000: Luton Town
2001: Stockport
2001: Denizlispor
2002-2004: FC Jokerit
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Tottenham henter forløsende sejr
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT