Efter en spændende karriere, der bød på ophold i både Danmark, England, Tyrkiet og hjemlandet Finland, måtte Petri Helin i 2004 indstille karrieren på grund af vedvarende knæproblemer. Den tidligere så flyvende midtbanespiller søgte derfor ind på pilotskolen, hvorfra han i 2006 blev færdiguddannet. Og kontakten til det danske er såmænd blevet bevaret. For cirka halvandet år siden blev Petri Helin ansat i Thomas Cook Airlines Scandinavia, hvor han til dagligt kan holde de danske gloser, han lærte under opholdene i Ikast og Viborg, ved lige.
”Der var flinke mennesker over det hele, god fodbold og så lærte jeg en smule dansk,” husker den i dag 40-årige Petri Helin om tiden som Superliga-spiller, der i alt bød på 53 kampe og tre scoringer.
Petri Helin nåede som nævnt en pokalfinale med Ikast fS i 1997, men var også med til at vinde det finske mesterskab flere gange med HJK Helsinki, ligesom fodboldkarrieren førte ham til både engelsk fodbold og et kortvarigt udlån til tyrkiske Denizlispor, før knæet til sidst sagde stop.
På landsholdsplan blev det til 27 kampe og to scoringer efter debuten i 1994, som endda faldt i en 7-0-sejr over Estland. Helins to landsholdsmål blev scoret mod så forskellige lande som Trinidad & Tobago og Færøerne i henholdsvis februar og april 1995. Og apropos succesrige debuter, scorede Petri Helin såmænd i sin første kamp for Luton og sikrede klubben 1-1 mod Bury, mens den første scoring på dansk jord først faldt i den tredje kamp som Ikast fS-spiller, da Petri Helin reducerede i klubbens 2-3-nederlag til Næstved.
Som pilot får Petri Helin stadig set sit til de forskellige steder i verden, og han har ikke mistet kontakten helt med de tidligere holdkammerater.
”Facebook gør verden mindre, så det er den letteste måde at bevare kontakten med tidligere holdkammerater,” forklarer piloten Petri selv.
Petri Helin
Født: 13. december 1969
Land: Finland
Position: Midtbane
Karriere: 1988: FC Jazz
1989-1992: HJK Helsinki
1993-1995: Ikast fS
1996: HJK Helsinki
1996: Viborg FF
1997: Ikast fS
1997: HJK Helsinki
1998: Pallokerho-35
1999-2000: FC Jokerit
2000: Luton Town
2001: Stockport
2001: Denizlispor
2002-2004: FC Jokerit
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
DAGENS SPILFORSLAG
Stille fredag for netmasker i Napoli
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland