Sporløs: Petri Helin

Petri Helin, som over to omgange besøgte dansk fodbold og blandt andet nåede en pokalfinale med Ikast fS i 1997, som dog blev tabt til FC København med landsmanden Aki Hyryläinen på holdet?



Efter en spændende karriere, der bød på ophold i både Danmark, England, Tyrkiet og hjemlandet Finland, måtte Petri Helin i 2004 indstille karrieren på grund af vedvarende knæproblemer. Den tidligere så flyvende midtbanespiller søgte derfor ind på pilotskolen, hvorfra han i 2006 blev færdiguddannet. Og kontakten til det danske er såmænd blevet bevaret. For cirka halvandet år siden blev Petri Helin ansat i Thomas Cook Airlines Scandinavia, hvor han til dagligt kan holde de danske gloser, han lærte under opholdene i Ikast og Viborg, ved lige.

”Der var flinke mennesker over det hele, god fodbold og så lærte jeg en smule dansk,” husker den i dag 40-årige Petri Helin om tiden som Superliga-spiller, der i alt bød på 53 kampe og tre scoringer.

Petri Helin nåede som nævnt en pokalfinale med Ikast fS i 1997, men var også med til at vinde det finske mesterskab flere gange med HJK Helsinki, ligesom fodboldkarrieren førte ham til både engelsk fodbold og et kortvarigt udlån til tyrkiske Denizlispor, før knæet til sidst sagde stop.

På landsholdsplan blev det til 27 kampe og to scoringer efter debuten i 1994, som endda faldt i en 7-0-sejr over Estland. Helins to landsholdsmål blev scoret mod så forskellige lande som Trinidad & Tobago og Færøerne i henholdsvis februar og april 1995. Og apropos succesrige debuter, scorede Petri Helin såmænd i sin første kamp for Luton og sikrede klubben 1-1 mod Bury, mens den første scoring på dansk jord først faldt i den tredje kamp som Ikast fS-spiller, da Petri Helin reducerede i klubbens 2-3-nederlag til Næstved.

Som pilot får Petri Helin stadig set sit til de forskellige steder i verden, og han har ikke mistet kontakten helt med de tidligere holdkammerater.

”Facebook gør verden mindre, så det er den letteste måde at bevare kontakten med tidligere holdkammerater,” forklarer piloten Petri selv.

Petri Helin
Født: 13. december 1969
Land: Finland
Position: Midtbane
Karriere: 1988: FC Jazz
1989-1992: HJK Helsinki
1993-1995: Ikast fS
1996: HJK Helsinki
1996: Viborg FF
1997: Ikast fS
1997: HJK Helsinki
1998: Pallokerho-35
1999-2000: FC Jokerit
2000: Luton Town
2001: Stockport
2001: Denizlispor
2002-2004: FC Jokerit





Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’


– Jeg tror, det bliver et nej

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

To direktører færdige i Superliga-klub

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

– Fuldstændig svigtet

Stor Brøndby-stjerne skadet

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Rune deler nyt efter mareridt

AGF henter Ibrahim Traoré

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Dansk bomber forventer sommertransfer

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Valgte Manchester United over Real Madrid

En kold spand vand direkte i hovedet!

Dansk dommer får ros stor ros

– Cooper skyder på Schmedes

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Landstræner hylder OB-komet

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?