Det er formentlig de færreste Tottenham-fans, der vil bryde sig om at se Harry Kane skifte til en anden klub.
Og da slet ikke en anden klub i Premier League, skulle man tro. Men ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara vil de fleste Spurs-fans vil formentlig have forståelse for situationen, hvis Harry Kane rykker til eksempelvis Manchester City.
– Jeg tror, at han ønsker at vinde Premier League. Jeg tror ikke, at han ønsker at tage til Spanien. Jeg tror, at han vil have Alan Shearers rekord, og at han ønsker at vinde Premier League. Jeg tror helt sikkert på, at Manchester City vil forsøge at hente ham. Og selvom Spurs’ fans ville elske at se ham blive… hvordan vil de kunne bebrejde en spiller, der har har været i klubben og har været en loyal soldat? lyder det ifølge talkSPORT fra O’Hara.
– Han har gjort alt, hvad han kunne, for at forsøge at sikre dem Premier League-trofæet. Men vi er bare ikke gode nok, og det tror jeg heller ikke, at vi bliver, i løbet af den her æra. De bliver aldrig gode nok til at kunne dominere. Det vil altid være City, Liverpool eller Manchester United.
Kun City giver mening
Og ifølge Rangers-legenden Ally McCoist, der nu er vært på talkSPORT, er Manchester City da også den eneste klub i Premier League, som Harry Kane bør overveje at forlade Tottenham til fordel for.
– Han elsker Spurs, og det er der noget forfriskende ved i de her tider. Han spiller for den klub, han elsker, og han gør det godt. Han er en topspiller. Han står foran en stor beslutning. Den eneste klub i England, som man kan se for sig, at han skulle kunne skifte til og være garanteret trofæer, er Manchester City.
– Jeg vil ikke udelukke det skifte. For jeg tror, at Manchester City stadig vil have brug for en rendyrket målscorer, i Agüeros fravær. Han er en spiller, som nemt vil kunne spille på det Manchester City-hold.
Den 27-årige Harry Kane er noteret for 209 mål i 318 kampe for Tottenham.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
NYHEDER
