Brian Priske blev for nogle uger siden ny cheftræner i Royal Antwerp, og siden har han hevet flere trænere fra Danmark med sig til den belgiske klub. Nu kommer en af danskerens tidligere trænerkolleger også til klubben.
Royal Antwerp skriver således på sin hjemmeside, at hele den sportslige stab er på plads, og her fremgår det, at engelske Stephen Foyston skal være holdets data-analytiker.
Og Stephen Foyston har altså en fortid sammen med Brian Priske. I 2017 var englænderen nemlig analytiker i FC Midtjylland i en kort periode.
– Hos Royal Antwerp FC bliver jeg ikke kun genforenet med Brian Priske, som jeg arbejdede meget tæt sammen med i FC Midtjylland, men som brite finder jeg også en klub, der minder meget om de engelske. Jeg håber, at jeg med mine forskellige erfaringer fra udlandet og med mine dataevner kan hjælpe klubben med at levere moderne attraktiv topfodbold, lyder det fra Stephen Foyston ifølge klubbens hjemmeside.
Både før og efter opholdet på Heden var han også ansat i Lyngby Boldklub, mens han også har været tilknyttet Divisionsforeningen, så det er en mand med et vist kendskab til dansk fodbold.
Senest har Stephen Foyston været tilknyttet det amerikanske fodboldlandshold.
Foruden den engelske dataanalytiker vil staben rundt om Brian Priske blandt andet bestå af de to danskere Anders Nielsen og Peder Hansen, der bliver henholdsivs assistenttræner og målmandstræner.
Rudi Colley, der har været assistenttræner for forskellige belgiske klubber i løbet af de seneste 20 år, bliver også den tidligere FC Midtjylland-træners assistent.
LIVE
LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Nu vender han tilbage
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Snart sker det
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Fortryder FC Barcelona-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Neymar er tilbage
OPTAKT
