Staben på plads: Brian Priske henter eks-kollega

Brian Priskes stab i Belgien er faldet på plads, og endnu en gammel Superliga-kending slutter sig til.



Brian Priske blev for nogle uger siden ny cheftræner i Royal Antwerp, og siden har han hevet flere trænere fra Danmark med sig til den belgiske klub. Nu kommer en af danskerens tidligere trænerkolleger også til klubben. 

Royal Antwerp skriver således på sin hjemmeside, at hele den sportslige stab er på plads, og her fremgår det, at engelske Stephen Foyston skal være holdets data-analytiker.

Og Stephen Foyston har altså en fortid sammen med Brian Priske. I 2017 var englænderen nemlig analytiker i FC Midtjylland i en kort periode.

– Hos Royal Antwerp FC bliver jeg ikke kun genforenet med Brian Priske, som jeg arbejdede meget tæt sammen med i FC Midtjylland, men som brite finder jeg også en klub, der minder meget om de engelske. Jeg håber, at jeg med mine forskellige erfaringer fra udlandet og med mine dataevner kan hjælpe klubben med at levere moderne attraktiv topfodbold, lyder det fra Stephen Foyston ifølge klubbens hjemmeside. 

Både før og efter opholdet på Heden var han også ansat i Lyngby Boldklub, mens han også har været tilknyttet Divisionsforeningen, så det er en mand med et vist kendskab til dansk fodbold.

Senest har Stephen Foyston været tilknyttet det amerikanske fodboldlandshold.

Foruden den engelske dataanalytiker vil staben rundt om Brian Priske blandt andet bestå af de to danskere Anders Nielsen og Peder Hansen, der bliver henholdsivs assistenttræner og målmandstræner.

Rudi Colley, der har været assistenttræner for forskellige belgiske klubber i løbet af de seneste 20 år, bliver også den tidligere FC Midtjylland-træners assistent.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ruben Amorim favorit til dette job

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

De bliver monstersalg til sommer

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Disse to er færdige i Brøndby

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Brøndby IF – AGF

Hjulmand og co. taber stort skridt



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub