Staben på plads: Brian Priske henter eks-kollega

Brian Priskes stab i Belgien er faldet på plads, og endnu en gammel Superliga-kending slutter sig til.



Brian Priske blev for nogle uger siden ny cheftræner i Royal Antwerp, og siden har han hevet flere trænere fra Danmark med sig til den belgiske klub. Nu kommer en af danskerens tidligere trænerkolleger også til klubben. 

Royal Antwerp skriver således på sin hjemmeside, at hele den sportslige stab er på plads, og her fremgår det, at engelske Stephen Foyston skal være holdets data-analytiker.

Og Stephen Foyston har altså en fortid sammen med Brian Priske. I 2017 var englænderen nemlig analytiker i FC Midtjylland i en kort periode.

– Hos Royal Antwerp FC bliver jeg ikke kun genforenet med Brian Priske, som jeg arbejdede meget tæt sammen med i FC Midtjylland, men som brite finder jeg også en klub, der minder meget om de engelske. Jeg håber, at jeg med mine forskellige erfaringer fra udlandet og med mine dataevner kan hjælpe klubben med at levere moderne attraktiv topfodbold, lyder det fra Stephen Foyston ifølge klubbens hjemmeside. 

Både før og efter opholdet på Heden var han også ansat i Lyngby Boldklub, mens han også har været tilknyttet Divisionsforeningen, så det er en mand med et vist kendskab til dansk fodbold.

Senest har Stephen Foyston været tilknyttet det amerikanske fodboldlandshold.

Foruden den engelske dataanalytiker vil staben rundt om Brian Priske blandt andet bestå af de to danskere Anders Nielsen og Peder Hansen, der bliver henholdsivs assistenttræner og målmandstræner.

Rudi Colley, der har været assistenttræner for forskellige belgiske klubber i løbet af de seneste 20 år, bliver også den tidligere FC Midtjylland-træners assistent.





Overraskende transfermelding om Diant Ramaj




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danske klubber scorer millioner på VM

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident