Staben på plads: Brian Priske henter eks-kollega

Brian Priskes stab i Belgien er faldet på plads, og endnu en gammel Superliga-kending slutter sig til.



Brian Priske blev for nogle uger siden ny cheftræner i Royal Antwerp, og siden har han hevet flere trænere fra Danmark med sig til den belgiske klub. Nu kommer en af danskerens tidligere trænerkolleger også til klubben. 

Royal Antwerp skriver således på sin hjemmeside, at hele den sportslige stab er på plads, og her fremgår det, at engelske Stephen Foyston skal være holdets data-analytiker.

Og Stephen Foyston har altså en fortid sammen med Brian Priske. I 2017 var englænderen nemlig analytiker i FC Midtjylland i en kort periode.

– Hos Royal Antwerp FC bliver jeg ikke kun genforenet med Brian Priske, som jeg arbejdede meget tæt sammen med i FC Midtjylland, men som brite finder jeg også en klub, der minder meget om de engelske. Jeg håber, at jeg med mine forskellige erfaringer fra udlandet og med mine dataevner kan hjælpe klubben med at levere moderne attraktiv topfodbold, lyder det fra Stephen Foyston ifølge klubbens hjemmeside. 

Både før og efter opholdet på Heden var han også ansat i Lyngby Boldklub, mens han også har været tilknyttet Divisionsforeningen, så det er en mand med et vist kendskab til dansk fodbold.

Senest har Stephen Foyston været tilknyttet det amerikanske fodboldlandshold.

Foruden den engelske dataanalytiker vil staben rundt om Brian Priske blandt andet bestå af de to danskere Anders Nielsen og Peder Hansen, der bliver henholdsivs assistenttræner og målmandstræner.

Rudi Colley, der har været assistenttræner for forskellige belgiske klubber i løbet af de seneste 20 år, bliver også den tidligere FC Midtjylland-træners assistent.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Klar melding fra Thomas Gravesen

Sat til salg – så dyr er han

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.