Stadionspeaker idømt bødestraf efter grov Ronaldo-tilsvining

Porto har tilsyneladende en meget engageret stadionspeaker. Således forlyder det nu, at den portugisiske klubs stadionspeaker har fået en bødestraf efter at have svinet både Juventus, Cristiano Ronaldo og portugiserens mor.



Porto og Juventus mødtes i marts i Champions League, og efter opgøret på Estadio do Dragao havde den portugisiske klubs stadionspeaker tilsyneladende svært ved at skjule sin foragt for Juventus og Torino-klubbens store stjerne, Cristiano Ronaldo.

Således skriver den portugisiske avis A Bola nu, at stadionspeakeren på Estadio do Dragao, Fernando Saul, er blevet straffet med en bøde på 1430 euro, hvilket svarer til knap 10.000 kroner. 

Fernando Saul er blevet straffet af det portugisiske fodboldforbund for to Instagram-stories, hvor stadionspeakeren sendte nogle grovkornede kommentatorer afsted mod Juventus og Cristiano Ronaldo.

Ikke den første kontroversielle episode
Således skriver Football Italia, at Fernando Saul omtalte Juventus som ‘de italienske tyveknægte’, mens stadionspeakeren også rasede over ‘svinet Ronaldo’. Også Cristiano Ronaldos mor, Dolores, fik en hård medfart af stadionspeakeren, idet hun blev omtalt som ‘en tandløs gammel kælling’. 

Ifølge Football Italia var det angiveligt en repræsentant for Cristiano Ronaldos tidligere klub, Sporting CP, der spottede de temperamentsfyldte Instagram-stories, der altså endte med at koste Fernando Saul en større bøde. 

Det er ikke første gang, at stadionspeakeren på Estadio do Dragao bringer sig selv i problemer. Fernandno Saul har således tidligere fået en karantæne på 30 dage, efter at han under en kamp mod Benfica råbte, at Porto var ‘trætte af at blive berøvet’. 





Dansk klub ‘brandvarm’ på Nicolai Larsen




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dansk klub ‘brandvarm’ på Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Superliga-profiler topper international liste

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus