Stjerne kan afsone fængselsstraf på særlig vis

Lucas Hernandez mødte mandag op i retten i Madrid, og i skrivende stund er situationen, at franskmanden stadig risikerer at skulle i fængsel i et halvt år.



Bayern Münchens Lucas Hernandez mødte mandag op i retten i Madrid, hvor den tidligere Atlético Madrid-spiller blev informeret om, at han indenfor de næste 10 dage skal påbegynde afsoningen af en dom på seks måneders fængsel.

Sådan lyder det fra den tyske avis Bild, der skriver, at Hernandez er kommet i problemer, fordi han tidligere har ignoreret et forbud om at være i kontakt med sin kæreste, Amelia, efter at parret røg i totterne på hinanden i 2017 (du kan læse mere om den besynderlige historie her). 

Parret endte i en fysisk konfrontation, men har efterfølgende begravet stridsøkserne og er tilmed blevet gift.

Har appelleret
Ifølge Bild er det stadig uvist, om Lucas Hernandez rent faktisk ender med at skulle en tur i spjældet. Den franske forsvarsspiller, som Bayern München for to år siden betalte knap 600 millioner kroner for, har således appelleret sin dom. Hernandez skal dog håbe på en frikendelse inden torsdag i næste uge, ellers skal franskmanden påbegynde sin afsoning.

Ifølge Bild er der dog en mulighed for, at Lucas Hernandez kan afsone en eventuel fængselsstraf i Tyskland, hvor den franske landsholdsspiller har boet siden skiftet til Bayern München. Angiveligt er der således mulighed for, at Hernandez kan afsone sin straf i et såkaldt detentionscenter, der vil give forsvarsspilleren mulighed for at træne om dagen, mens han så skal tilbringe sine nætter på detentionscenteret. 





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører: FCK ringede aldrig

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

FC Barcelona køber VM-angriber

Egypten – Iran

Ecuador – Tyskland

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

VM-spiller får fem karantænedage

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

I dialog om dansk bomber

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Tyrkiet – USA



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’