Stjerne kan afsone fængselsstraf på særlig vis

Lucas Hernandez mødte mandag op i retten i Madrid, og i skrivende stund er situationen, at franskmanden stadig risikerer at skulle i fængsel i et halvt år.



Bayern Münchens Lucas Hernandez mødte mandag op i retten i Madrid, hvor den tidligere Atlético Madrid-spiller blev informeret om, at han indenfor de næste 10 dage skal påbegynde afsoningen af en dom på seks måneders fængsel.

Sådan lyder det fra den tyske avis Bild, der skriver, at Hernandez er kommet i problemer, fordi han tidligere har ignoreret et forbud om at være i kontakt med sin kæreste, Amelia, efter at parret røg i totterne på hinanden i 2017 (du kan læse mere om den besynderlige historie her). 

Parret endte i en fysisk konfrontation, men har efterfølgende begravet stridsøkserne og er tilmed blevet gift.

Har appelleret
Ifølge Bild er det stadig uvist, om Lucas Hernandez rent faktisk ender med at skulle en tur i spjældet. Den franske forsvarsspiller, som Bayern München for to år siden betalte knap 600 millioner kroner for, har således appelleret sin dom. Hernandez skal dog håbe på en frikendelse inden torsdag i næste uge, ellers skal franskmanden påbegynde sin afsoning.

Ifølge Bild er der dog en mulighed for, at Lucas Hernandez kan afsone en eventuel fængselsstraf i Tyskland, hvor den franske landsholdsspiller har boet siden skiftet til Bayern München. Angiveligt er der således mulighed for, at Hernandez kan afsone sin straf i et såkaldt detentionscenter, der vil give forsvarsspilleren mulighed for at træne om dagen, mens han så skal tilbringe sine nætter på detentionscenteret. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

El Clásico kan afgøre det hele

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Afsløring: DBU-boss stopper

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I dialog om Albert Grønbæk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Klar transferbesked til Christian Eriksen