Stjerne kan afsone fængselsstraf på særlig vis

Lucas Hernandez mødte mandag op i retten i Madrid, og i skrivende stund er situationen, at franskmanden stadig risikerer at skulle i fængsel i et halvt år.



Bayern Münchens Lucas Hernandez mødte mandag op i retten i Madrid, hvor den tidligere Atlético Madrid-spiller blev informeret om, at han indenfor de næste 10 dage skal påbegynde afsoningen af en dom på seks måneders fængsel.

Sådan lyder det fra den tyske avis Bild, der skriver, at Hernandez er kommet i problemer, fordi han tidligere har ignoreret et forbud om at være i kontakt med sin kæreste, Amelia, efter at parret røg i totterne på hinanden i 2017 (du kan læse mere om den besynderlige historie her). 

Parret endte i en fysisk konfrontation, men har efterfølgende begravet stridsøkserne og er tilmed blevet gift.

Har appelleret
Ifølge Bild er det stadig uvist, om Lucas Hernandez rent faktisk ender med at skulle en tur i spjældet. Den franske forsvarsspiller, som Bayern München for to år siden betalte knap 600 millioner kroner for, har således appelleret sin dom. Hernandez skal dog håbe på en frikendelse inden torsdag i næste uge, ellers skal franskmanden påbegynde sin afsoning.

Ifølge Bild er der dog en mulighed for, at Lucas Hernandez kan afsone en eventuel fængselsstraf i Tyskland, hvor den franske landsholdsspiller har boet siden skiftet til Bayern München. Angiveligt er der således mulighed for, at Hernandez kan afsone sin straf i et såkaldt detentionscenter, der vil give forsvarsspilleren mulighed for at træne om dagen, mens han så skal tilbringe sine nætter på detentionscenteret. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

El Clásico kan afgøre det hele

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid