Bayern Münchens Lucas Hernandez mødte mandag op i retten i Madrid, hvor den tidligere Atlético Madrid-spiller blev informeret om, at han indenfor de næste 10 dage skal påbegynde afsoningen af en dom på seks måneders fængsel.
Sådan lyder det fra den tyske avis Bild, der skriver, at Hernandez er kommet i problemer, fordi han tidligere har ignoreret et forbud om at være i kontakt med sin kæreste, Amelia, efter at parret røg i totterne på hinanden i 2017 (du kan læse mere om den besynderlige historie her).
Parret endte i en fysisk konfrontation, men har efterfølgende begravet stridsøkserne og er tilmed blevet gift.
Har appelleret
Ifølge Bild er det stadig uvist, om Lucas Hernandez rent faktisk ender med at skulle en tur i spjældet. Den franske forsvarsspiller, som Bayern München for to år siden betalte knap 600 millioner kroner for, har således appelleret sin dom. Hernandez skal dog håbe på en frikendelse inden torsdag i næste uge, ellers skal franskmanden påbegynde sin afsoning.
Ifølge Bild er der dog en mulighed for, at Lucas Hernandez kan afsone en eventuel fængselsstraf i Tyskland, hvor den franske landsholdsspiller har boet siden skiftet til Bayern München. Angiveligt er der således mulighed for, at Hernandez kan afsone sin straf i et såkaldt detentionscenter, der vil give forsvarsspilleren mulighed for at træne om dagen, mens han så skal tilbringe sine nætter på detentionscenteret.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
