Stjernetræner afviser Barcelona og afslører sin plan

Barcelona-præsident Joan Laporta leder efter en ny cheftræner til den catalanske storklub, men det har vist sig at være en vanskelig opgave. Senest har Hansi Flick nu meldt ud, at han regner med at blive Tysklands kommende landstræner.



Den spanske radiostation RAC1 reporterede mandag, at Ronald Koeman forventes at blive fyret i Barcelona inden længe, og siden da har den spanske presse spekuleret i, hvem der skal afløse hollænderen. 

Onsdag reporterede RAC1 så, at Bayern Münchens Hansi Flick er Barcelonas førsteprioritet. Nu viser det sig dog, at catalanerne kan glemme alt om at få fingrene i den tyske træner. Således har Flick nu slået fast, at hans plan er at afløse Joachim Löw som Tysklands landstræner. 

– Ja, jeg har talt med DFB (det tyske fodboldforbund, red.). Alle kender til mine følelser for landsholdet. Der mangler nogle mindre ting, før vi kan melde det ud, lyder det således, ifølge Fabrizio Romano, fra Hansi Flick. 

Flere afvisninger
Således ser det ud til, at det ikke skal blive nemt for Barcelona-præsident Joan Laporta at finde Ronald Koemans afløser. Således kom det tidligere på ugen ud, at Laporta også har fået en afvisning fra Jürgen Klopp, mens Julian Nagelsmann endte med at tage til Bayern München. Tilbage i foråret blev Nagelsmann ellers nævnt som en træner, som Laporta ønskede at hente til Camp Nou. 

I løbet af den seneste uges tid har også Frank Rijkaard og Xavi Hernánez været nævnt som mulige afløsere for Ronald Koeman. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

FC København-farvel rykker nærmere

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afviste Premier League-klubber

Tyskland – Paraguay

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan