Toptræner sagde undskyld til Bo Henriksen

Bo Henriksen fortæller nu, hvad han talte med Mikel Arteta om efter kampen i London.



Mikel Arteta havde sine arme over det hele, mens han råbte og skreg af sine spillere fra sidelinjen. 

Han var konstant dirigerende og kommunikerende. Men det var for vildt og voldsomt. Det syntes Bo Henriksen i hvert fald. 

Derfor blev danskeren rasende på sin kollega undervejs i Europa League-opgøret i London i sidste uge.  

Alligevel gik Bo Henriksen med armen rundt om Arsenal-træneren efter kampen, som FC Zürich tabte med 0-1. 

Nu fortæller danskeren, hvad de to kamphaner talte om. Det gør han i et interview med Tipsbladet. 

– Vi havde nogle kontroverser i kampen, hvor jeg mente, han skulle gøre nogle ting anderledes, fordi han opildnede sine spillere, siger Bo Henriksen og fortsætter: 

– Men som den fantastiske fyr han er, så kom han over efter kampen og sagde undskyld. 

Stjernetrænerens undskyldning accepterede den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-træner med det samme. 

Og så fortalte Bo Henriksen sin modstander, at han heller ikke har været fejlfri i sin trænerkarriere. 

– Jeg sagde til ham, at sådan er livet, men det er fantastisk, at han kommer. Jeg fortalte ham også, at han kunne tage det helt roligt. 

– Jeg har nemlig flere fejl, end han kan drømme om. Det var et fedt møde med en mand med klasse og overskud. Han har masser af format. 

Fokus et sted efter sidsteplads
Resultatet mod Arsenal betød, at FC Zürich sluttede sidst i Europa League-puljen med Bodø/Glimt, PSV Eindhoven og Premier League-mandskabet. 

Trods nederlaget var Bo Henriksen tilfreds med præstationen fra sit hold på den svære udebane i England. 

– Det er den største kamp i min trænerkarriere mod et supergodt hold, der fører verdens bedste række. 

– Når de fører verdens bedste liga, er det så også verdens bedste hold? Det er måske lige i overkanten at tage den dertil. Men vi møder en rigtig, rigtig dygtig modstander i en fed kulisse, hvor der er fyldt på stadion. 

– Vi spiller en god kamp, hvor vi med lidt held kan få et kryds med. Vi får eksempelvis et mål underkendt på et tidspunkt. 

Fjerdepladsen i gruppen betyder, at FC Zürich ikke skal ud i Europa og spille til foråret – og det er måske meget godt. 

Der venter således en enorm udfordring i den hjemlige liga i Schweiz, når kalenderen skifter fra 2022 til 2023. 

Og det er Bo Henriksen ligeledes klar over. 

– Vi har syv point op til holdet, som er på niendepladsen, hvor du undgår nedrykning med sikkerhed, så der venter os noget af en opgave. Nu har vi tre ugers ferie, mens der er VM i Qatar, hvor jeg skal hjem og have pakket en masse ting samt få familien herned. 

– Derefter håber jeg, vi kan træne hårdt mod at få flere point end de andre i foråret, for det er det eneste fokus lige nu, lyder det afsluttende fra den 47-årige fodboldtræner. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Disse to er færdige i Brøndby

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid