Toptræner sagde undskyld til Bo Henriksen

Bo Henriksen fortæller nu, hvad han talte med Mikel Arteta om efter kampen i London.



Mikel Arteta havde sine arme over det hele, mens han råbte og skreg af sine spillere fra sidelinjen. 

Han var konstant dirigerende og kommunikerende. Men det var for vildt og voldsomt. Det syntes Bo Henriksen i hvert fald. 

Derfor blev danskeren rasende på sin kollega undervejs i Europa League-opgøret i London i sidste uge.  

Alligevel gik Bo Henriksen med armen rundt om Arsenal-træneren efter kampen, som FC Zürich tabte med 0-1. 

Nu fortæller danskeren, hvad de to kamphaner talte om. Det gør han i et interview med Tipsbladet. 

– Vi havde nogle kontroverser i kampen, hvor jeg mente, han skulle gøre nogle ting anderledes, fordi han opildnede sine spillere, siger Bo Henriksen og fortsætter: 

– Men som den fantastiske fyr han er, så kom han over efter kampen og sagde undskyld. 

Stjernetrænerens undskyldning accepterede den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-træner med det samme. 

Og så fortalte Bo Henriksen sin modstander, at han heller ikke har været fejlfri i sin trænerkarriere. 

– Jeg sagde til ham, at sådan er livet, men det er fantastisk, at han kommer. Jeg fortalte ham også, at han kunne tage det helt roligt. 

– Jeg har nemlig flere fejl, end han kan drømme om. Det var et fedt møde med en mand med klasse og overskud. Han har masser af format. 

Fokus et sted efter sidsteplads
Resultatet mod Arsenal betød, at FC Zürich sluttede sidst i Europa League-puljen med Bodø/Glimt, PSV Eindhoven og Premier League-mandskabet. 

Trods nederlaget var Bo Henriksen tilfreds med præstationen fra sit hold på den svære udebane i England. 

– Det er den største kamp i min trænerkarriere mod et supergodt hold, der fører verdens bedste række. 

– Når de fører verdens bedste liga, er det så også verdens bedste hold? Det er måske lige i overkanten at tage den dertil. Men vi møder en rigtig, rigtig dygtig modstander i en fed kulisse, hvor der er fyldt på stadion. 

– Vi spiller en god kamp, hvor vi med lidt held kan få et kryds med. Vi får eksempelvis et mål underkendt på et tidspunkt. 

Fjerdepladsen i gruppen betyder, at FC Zürich ikke skal ud i Europa og spille til foråret – og det er måske meget godt. 

Der venter således en enorm udfordring i den hjemlige liga i Schweiz, når kalenderen skifter fra 2022 til 2023. 

Og det er Bo Henriksen ligeledes klar over. 

– Vi har syv point op til holdet, som er på niendepladsen, hvor du undgår nedrykning med sikkerhed, så der venter os noget af en opgave. Nu har vi tre ugers ferie, mens der er VM i Qatar, hvor jeg skal hjem og have pakket en masse ting samt få familien herned. 

– Derefter håber jeg, vi kan træne hårdt mod at få flere point end de andre i foråret, for det er det eneste fokus lige nu, lyder det afsluttende fra den 47-årige fodboldtræner. 





Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Han afløser Mourinho

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner