Det er mildest talt kaotiske tider for det bosniske fodboldlandshold. Den seneste tid har været præget af konflikter mellem forbundet og nøglespillere samt dårlige resultater.
Det kostede Meho Kodro jobbet som landstræner i slutningen af sidste uge, og nu har hans søn, den tidligere FC København-angriber Kenan Kodro, valgt at stoppe som spiller på landsholdet.
Det meddeler sidstnævnte selv i et opslag på Instagram.
“Glad og stolt over syv smukke år med at spille for landsholdet! Tak til alle, der var med til at gøre mine drømme til virkelighed, og tak til mine holdkammerater, trænere og alle andre, som jeg har haft den ære at arbejde sammen med i alle disse år.”
“Det er aldrig let at sige farvel, men i dette øjeblik, mens lederne af forbundet ødelægger fodbold i Bosnien-Herzegovina, har jeg besluttet at sige farvel til landsholdet. Jeg ønsker alle dem, der har landsholdet i deres hjerter, stor succes i fremtiden,” skriver Kenan Kodro.
Kenan Kodro, 30 år, står noteret for 15 kampe for Bosnien-Herzegovina med to mål til følge. At han blev udtaget senest, hvor faren Meho var landstræner, skabte stor debat i landet, og Meho Kodro måtte forsvare udtagelsen.
– Hvorfor ikke udtage ham, når han spiller godt? Jeg har ikke rigtig noget at sige om det her emne, som jeg ikke allerede har sagt. Nogen af jer har sikkert børn, og Kenan er min søn, som jeg elsker mere end noget andet i verden. Kenan vil spille så meget, som han fortjener. Jeg er her nu, og det er vi begge, så derfor vil vi arbejde sammen, sagde han dengang.
Til daglig nyder Kenan Kodro stor succes i ungarske Fehervar, hvor han står noteret for 36 mål i 78 kampe.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
