Stor sviner til Neymar: – Mine forældre lærte mig at tage skraldet ud

Neymar og Alvaro Gonzalez er absolut ikke gode venner, og efter onsdagens 2-1-sejr til PSG endte de to kamphaner igen i mundhuggeri på Twitter.



Neymar og Marseille-forsvareren Alvaro Gonzalez kom tilbage i september på kant med hinanden, da brasilianeren blev udvist for at have slået spanieren i baghovedet under en ligakamp.

Neymar udtalte efterfølgende, at han ‘fortrød’, at han ‘ikke slog det svin i ansigtet’. Ifølge brasilianeren havde Gonzalez således kaldt ham for ‘en forbandet abekat’. 

Mundhuggeri igen
Der var således ikke lagt op til et hjerteligt gensyn mellem Neymar og Gonzalez, da Paris Saint-Germain og Marseille onsdag mødtes i Trophée des Champions, hvilket er den franske Super Cup, hvor sidste sæsons mester møder sidste sæsons pokalvinder. 

I onsdagens opgør fældede Alvaro Gonzalez da også Neymar flere gange, og i en enkelt situation tog spanieren på besynderlig vis fat om brasilianerens hoved. I sidste ende var det dog Neymar og Paris Saint-Germain, der kunne løfte trofæet, da Mauricio Pochettinos tropper sikrede sig en 2-1-sejr. Neymar lukkede mere eller mindre opgøret med sin 2-0-scoring på straffespark efter 85 minutter. Og efter slutfløjtet gjorde brasilianeren så grin med Alvaro Gonzalez på Twitter, da han delte et billede af sig selv med et hånligt ansigtsudtryk. 

Gonzalez valgte dog at give Neymar igen ved at kommentere på brasilianerens opslag.

– Mine forældre lærte mig, at jeg altid skulle huske at tage skraldet ud. Go Marseille, som altid, lød det således fra forsvarsspilleren, der ledsagede teksten med et billede af situationen, hvor han havde godt fat i Neymars hoved.  





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Hård dom over Kvistgaarden

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Holland – Marokko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stopper efter VM-nedtur

Tyskland – Paraguay

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag