Når det portugisiske mandskab Sporting CP søndag går på banen til et opgør mod Braga, er det efter alt at dømme med danske Morten Hjulmand i startopstillingen.
Midtbanemanden kom til Portugal fra Lecce denne sommer og skal løfte en tung arv, da Sporting CP har solgt Manuel Ugarte fra Uruguay til Paris Saint-Germain.
Men indtil videre ser det lovende ud, hvad danskeren er kommet med.
Sådan lyder det fra den portugisiske redaktør Frederico Bartolo fra O Jogo.
– Træneren gjorde det klart, at han ville have en top-midtbanespiller efter salget af Ugarte til PSG. Hjulmand har vist, at han er rigtig god med og uden bolden. Han kan spille som både 6'er og 8'er. Det er det, holdet havde brug for, siger Frederico Bartolo til Tipsbladet og forklarer:
– Han er rigtig talentfuld med og uden bolden, og hans teknik er god. Han optager de rigtige pladser på banen, når han ikke er på bolden. De havde brug for en taktisk klog spiller, og det lader til, at det er den type, de har fået. Han har kun spillet én kamp fra start, men det ser spændende ud. Forhåbentlig kan han fortsætte de næste kampe. Jeg forventer, at han starter.
Sporting CP spiller primært en 3-4-3 opstilling, så de to centrale midtbanespillere skal både kunne begå sig offensivt og defensivt. Det var også FCK's nye lejesvends store problem – læs mere om Bartolos syn på Mateo Tanlongo her.
Tanlongo er altså rykket til FC København, mens den tidligere FC København-spiller Morten Hjulmand er skiftet til Sporting.
Her er også en anden spiller med en fortid i dansk fodbold, nemlig Ousmane Diomande, der kom frem i FC Midtjylland, men aldrig fik debut, inden han blev udlejet til Mafra og siden solgt til Sporting CP.
– Han bliver bedre og bedre. Han skal være mere stabil. Der er skader lige nu, så han får minutter, og for Diomande er det godt at spille og få minutter. Han er lige nu uvurderlig i trebackkæden, som Sporting som regel spiller med.
– Det er en god spiller, der er hurtig og forudseende. Han er værdsat på banen, og uden for er han en meget ydmyg og afslappet fyr, siger Frederico Bartolo.
Der er kampstart mellem Braga og Sporting CP søndag klokken 21.30.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT