Store forventninger til dansker: Ser spændende ud

Den danske landsholdsspiller Morten Hjulmand får roser fra en portugisisk journalist.



Når det portugisiske mandskab Sporting CP søndag går på banen til et opgør mod Braga, er det efter alt at dømme med danske Morten Hjulmand i startopstillingen.

Midtbanemanden kom til Portugal fra Lecce denne sommer og skal løfte en tung arv, da Sporting CP har solgt Manuel Ugarte fra Uruguay til Paris Saint-Germain.

Men indtil videre ser det lovende ud, hvad danskeren er kommet med.

Sådan lyder det fra den portugisiske redaktør Frederico Bartolo fra O Jogo.

– Træneren gjorde det klart, at han ville have en top-midtbanespiller efter salget af Ugarte til PSG. Hjulmand har vist, at han er rigtig god med og uden bolden. Han kan spille som både 6'er og 8'er. Det er det, holdet havde brug for, siger Frederico Bartolo til Tipsbladet og forklarer:

– Han er rigtig talentfuld med og uden bolden, og hans teknik er god. Han optager de rigtige pladser på banen, når han ikke er på bolden. De havde brug for en taktisk klog spiller, og det lader til, at det er den type, de har fået. Han har kun spillet én kamp fra start, men det ser spændende ud. Forhåbentlig kan han fortsætte de næste kampe. Jeg forventer, at han starter.

Sporting CP spiller primært en 3-4-3 opstilling, så de to centrale midtbanespillere skal både kunne begå sig offensivt og defensivt. Det var også FCK's nye lejesvends store problem – læs mere om Bartolos syn på Mateo Tanlongo her.

Tanlongo er altså rykket til FC København, mens den tidligere FC København-spiller Morten Hjulmand er skiftet til Sporting.

Her er også en anden spiller med en fortid i dansk fodbold, nemlig Ousmane Diomande, der kom frem i FC Midtjylland, men aldrig fik debut, inden han blev udlejet til Mafra og siden solgt til Sporting CP.

– Han bliver bedre og bedre. Han skal være mere stabil. Der er skader lige nu, så han får minutter, og for Diomande er det godt at spille og få minutter. Han er lige nu uvurderlig i trebackkæden, som Sporting som regel spiller med.

– Det er en god spiller, der er hurtig og forudseende. Han er værdsat på banen, og uden for er han en meget ydmyg og afslappet fyr, siger Frederico Bartolo.

Der er kampstart mellem Braga og Sporting CP søndag klokken 21.30.





‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Bo Svensson svært utilfreds

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’