Storklub boykotter sociale medier

Mesterklubben vil gøre op med racisme og lignende på de sociale medier. Nu igangsætter de et ugelangt boykot.



Hvis man følger Steven Gerrard, Jermain Defoe eller nogen andre Rangers-folk på de sociale medier, skal man ikke regne med at se nogle opslag fra deres side i den kommende uge.

Spillere og trænere i den skotske mesterklub har således igangsat et boykot af alle sociale medier. Det meddeler klubben på sin hjemmeside torsdag, hvor de oplyser, at boykottet blev igangsat torsdag aften klokken 19.00.

Rangers meddeler, at det sker som følge af den racisme, spillere møder på de sociale medier.

– Dette er for at understrege bekymringer over manglende ansvarlighed fra sociale medier.

– Især er vi bekymrede over den daglige racisme, som vores spillere skal udholde, og vi mener, at selvom sociale medier kan være en meget positiv og sund platform for kommunikation, er der utvivlsomt bekymring for, at hadet nu går ud af kontrol, skriver klubben på sin hjemmeside.

Klubben har også aftalt et møde med både Instagram og Facebook, hvor de vil fortælle om deres bekymringer. Sådan lyder det fra klubbens direktør Stewart Robertson.

– Rangers håb er, at der træffes klare og direkte handlinger fra de sociale medier. En grundlæggende verifikation af brugere som en del af tilmeldingsprocessen vil sikre, at brugerne både er identificerbare og ansvarlige for deres handlinger og ord. Vi vil nævne dette på vores planlagte møder i næste uge.

– Vi håber, at sociale medier anerkender fordelen ved verificerede konti. Hvis de ikke gør det, er det tid til, at regeringen træder ind og lovgiver. Som klub vil vi fortsat overveje alle muligheder, der øger presset på sociale medieplatforme, indtil de begynder at arbejde proaktivt i det bredere samfunds interesse, lyder det fra Stewart Robertson.

Også de to engelske Championship-klubber Swansea og Birmingham har igangsat et ugelangt boykot. 

Tidligere på ugen modtog flere spillere i Storbritannien racistiske beskeder, heriblandt Ivan Toney fra Brentford samt Trent Alexander-Arnold og Naby Keita fra Liverpool.

For nylig har en Premier League-legende også lukket ned for sine konti på de sociale medier. Det kan du læse mere om, hvis du trykker her. 






De køber ham for 740 mio.




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De tager ikke med FC København på træningslejr

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

England – DR Congo

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Belgien – Senegal

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

USA – Bosnien-Hercegovina

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller