Hvis man følger Steven Gerrard, Jermain Defoe eller nogen andre Rangers-folk på de sociale medier, skal man ikke regne med at se nogle opslag fra deres side i den kommende uge.
Spillere og trænere i den skotske mesterklub har således igangsat et boykot af alle sociale medier. Det meddeler klubben på sin hjemmeside torsdag, hvor de oplyser, at boykottet blev igangsat torsdag aften klokken 19.00.
Rangers meddeler, at det sker som følge af den racisme, spillere møder på de sociale medier.
– Dette er for at understrege bekymringer over manglende ansvarlighed fra sociale medier.
– Især er vi bekymrede over den daglige racisme, som vores spillere skal udholde, og vi mener, at selvom sociale medier kan være en meget positiv og sund platform for kommunikation, er der utvivlsomt bekymring for, at hadet nu går ud af kontrol, skriver klubben på sin hjemmeside.
Klubben har også aftalt et møde med både Instagram og Facebook, hvor de vil fortælle om deres bekymringer. Sådan lyder det fra klubbens direktør Stewart Robertson.
– Rangers håb er, at der træffes klare og direkte handlinger fra de sociale medier. En grundlæggende verifikation af brugere som en del af tilmeldingsprocessen vil sikre, at brugerne både er identificerbare og ansvarlige for deres handlinger og ord. Vi vil nævne dette på vores planlagte møder i næste uge.
– Vi håber, at sociale medier anerkender fordelen ved verificerede konti. Hvis de ikke gør det, er det tid til, at regeringen træder ind og lovgiver. Som klub vil vi fortsat overveje alle muligheder, der øger presset på sociale medieplatforme, indtil de begynder at arbejde proaktivt i det bredere samfunds interesse, lyder det fra Stewart Robertson.
Også de to engelske Championship-klubber Swansea og Birmingham har igangsat et ugelangt boykot.
Tidligere på ugen modtog flere spillere i Storbritannien racistiske beskeder, heriblandt Ivan Toney fra Brentford samt Trent Alexander-Arnold og Naby Keita fra Liverpool.
For nylig har en Premier League-legende også lukket ned for sine konti på de sociale medier. Det kan du læse mere om, hvis du trykker her.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
