Storklub mangler 743 millioner: Tvinges til at sælge stjerner

Juventus skal finde i omegnen af 750 millioner danske kroner inden udgangen af juni, og derfor har de angiveligt sat flere af deres spillere til salg.



Den gamle dame annoncerede et tab på 845 millioner danske kroner i de første seks måneder af 2020/21-sæsonen, og de har brug for at finde 743 millioner inden 20. juni i år.

Den italienske avis Il Corriere dello Sport skriver, at flere spillere er “på markedet”, skriver Football Italia.

En af dem er Mattia De Sciglio, der kan få vekslet sit lejeophold i Lyon ud med en permanent aftale, mens Douglas Costa forventes at vende tilbage til Torino efter sit lejeophold i Bayern München. Den brasilianske klub Gremio er interesseret i ham, men de er nok ikke i stand til at matche Juventus’ økonomiske krav.

Argentineren Paulo Dybala er en af de spillere, der oftest rygtes væk fra klubber, og han vurderes også at være et af de varmeste salgsemner, da hans kontrakt udløber i 2022.

Derudover vurderes det, at spillere som Merih Demiral, Alex Sandro, Adrien Rabiot, Aaron Ramsey, Federico Bernardeschi og amerikaneren Weston McKennie alle er til salg.

Juventus har ellers netop hentet McKennie permanent fra Schalke 04, men hans fremtid i klubben er usikker, efter han holdte fest i sit hjem og brød corona-protokollerne.

Den brasilianske venstreback Alex Sandro kan være på vej til Chelsea, mens Matthijs de Ligt og svenske Dejan Kulusevski er interessant i en række topklubber som Manchester United. Der skal dog store penge på boret, hvis de skal væk.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent