Storklub planlægger sommer-udrensning: Disse spillere skal VÆK

Efter en skidt sæson skal der ske en overhaling med Juventus-truppen til sommer, hvor særligt fem stjerner skal afskibes.



Andrea Pirlo og Juventus kæmper med det denne sæson, hvor de er ti point efter Inter Milan, der fører Serie A og ude af Champions League inden kvartfinalen, efter nederlag til Porto.

Juventus’ aldrende trup kan derfor se frem til en genopbygning i løbet af 2021, og der er særligt fem spillere, der meldes tilgængelige for interesserede klubber.

Ifølge Sportsmail er to af de fem den tidligere Arsenal-spiller Aaron Ramsey og den argentinske angriber Paulo Dybala.

Ifølge mediet giver det god mening, da begge spillere efter sigende tjener store summer, men mest er blevet brugt som indskiftere i denne sæson. Derudover har Ramsey været ramt af skader denne sæson.

Dybala var tidligere udset som en juvel i Serie A-klubben gennem flere år, men bare tre mål i seksten kampe er det blevet til denne sæson. Men den 27-årige har stadig en stor værdi på markedet, når man ser på hans alder og evner.

De resterende tre spillere, der vurderes at være til salg, er den den 30-årige brasilianske venstreback Alex Sandro, den franske midtbanespiller Adrien Rabiot og uruguayaneren Rodrigo Bentancur.

Fire af de fem spillere i udpræget grad midtbanespillere, og det er tydeligt, at det er her, Pirlo mener, at der er brug for fornyelse.

Der har også været spekulationer om Cristiano Ronaldos fremtid, og at han er tilgængelig for en pris i omegnen af 30 millioner pund. Men den 36-årige portugiser, der stadig har et år tilbage af sin kontrakt, nævnes ikke, og han har også leveret 30 mål i 34 kampe for Juventus denne sæson.

I februar oplyste Juventus et tab på 99 millioner pund for første halvdel af sæsonen, og de penge kan også hentes ind ved at lade nogle af de mest løntunge spillere gå.

Et andet spørgsmål er dog, om Pirlo er manden, der får lov at genskabe holdet, da han ser ud til at blive den første Juventus-træner, der ikke vinder det italienske mesterskab i et årti.



Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Viborg-boss afviser norsk storklub

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Danske klubber vil have ham

FC København-handling går verden rundt 

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand