Quoc Minh Truong rejste om på den anden side af jorden i efteråret 2023. Han pakkede nemlig tasken og tog fra Danmark til Vietnam.
Han skulle han tørne ud for Khanh Hoa FC, men det endte i et stort kaos for danskeren.
Jeg fik bare ikke mere, og så fik jeg nok, så ville jeg finde et nyt sted at vise mig frem.
Quoc Minh TroungTidligere AGF'er
Det tidligere AGF-talent siger nemlig til Tipsbladet, at klubben ikke betalte løn til tiden, og han fik aldrig chancen.
Han fik blot 46 minutter fordelt over syv kampe i den bedste række.
– Jeg kom jo til min hjemby, og jeg valgte at tage dertil for at komme hjem til familien og forhåbentlig hjælpe dem også. Desværre var det ikke et match. Det er noget helt andet i Vietnam i forhold til fodboldkulturen og kulturen generelt samt dagligdagen. Det blev ikke til så meget spilletid på trods af, at jeg føllt, at jeg skulle have spillet mere.
– Holdet præsterede ikke, og vi vandt måske to kampe. Selvom jeg var i dialog med træneren, og han roste mig, så blev det ikke til mere. Jeg spurgte, om jeg kunne få lov til at få ophævet min kontrakt, fordi jeg ville gerne fodbold. Det var ikke for pengene, at jeg kom. Han ville faktisk gerne have, at jeg blev, men klubben var også en dårlig finansiel situation.
– De skylder løn for to måneder samt sigon-fees til alle spillerne, så det er ikke så godt. Der har jeg været heldig at komme væk, inden de kom til at skylde mig for meget. De endte med at skylde mig en halv måneds løn, men jeg har lige fået det betalt nu. Klubben skylder dog stadig en god sjat penge til mange af mine kammerater, siger Quoc Minh Truong til Tipsbladet.
Hvordan var det at agere i kaosset?
– Det var selvfølgelig meget frustrerende, da jeg også er langt væk hjemmefra. Dagligdagen er meget fodbold, og folk bor bare i klubben. Det handler bare om fodbold, og der er ikke så meget liv uden for fodbolden hos de lokale spillere.
– Når man ikke spiller, så synes jeg, at det var meget frustrerende. Derudover var der det finansielle. Man er træt hele tiden, fordi de kører os hårdt. Man har ikke rigtig fri.
Til sidst fik kantspilleren nok, og så skulle han bare væk.
– Hvis træneren havde givet mig lidt mere spilletid, så kunne jeg måske have fundet på at blive. Jeg har jo fået gode venner, og hvis jeg kunne spille, så ville folk kunne få øjnene op for mig. Jeg fik bare ikke mere, og så fik jeg nok, så ville jeg finde et nyt sted at vise mig frem.

Vil slå sit navn fast
Nu er danskeren i stedet for taget til en anden klub i Vietnam i form af Quang Nam FC, der er nummer ti i den bedste række.
– Den her klub var interesseret i mig før sæsonen, og træneren var interesseret, så det lå til højrebenet, at jeg skulle hertil. Det var lidt en nobrainer, så det skulle jeg prøve. Uanset hvad, var det bedre end at blive i den anden klub.
Kantspilleren fortæller, at han lever fint af at spille fodbold i Vietnam, og han vil gerne slå sit navn fast, inden han drager hjem til Danmark.
– Jeg vil gerne bevise, at jeg er god nok i Vietnam. Hvis jeg har muligheden for at komme tilbage til Danmark i næste sæson, vil jeg gerne det. Det første år er altid kaotisk med sådan et stort kulturchok, men nu ved jeg, hvordan det fungerer. Jeg ved, hvordan man skal opføre sig i forhold til hierarki. Det er meget anderledes end dansk fodbold. Man skal gøre mere, som der bliver sagt, siger Quoc Minh Truong til Tipsbladet.
Truong har udover AGF også en fortid i Aarhus Fremad og Brabrand.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne