Stort lønkaos i asiatisk klub: Dansker fik nok

Det tidligere AGF-talent Quoc Minh Truong var igennem en turbulent tid i den vietnamesiske Khanh Hoa FC, da danskeren blandt andet ikke fik lønnen til tiden. Det var meget frustrerende, siger han til Tipsbladet.



Quoc Minh Truong rejste om på den anden side af jorden i efteråret 2023. Han pakkede nemlig tasken og tog fra Danmark til Vietnam.

Han skulle han tørne ud for Khanh Hoa FC, men det endte i et stort kaos for danskeren.

Jeg fik bare ikke mere, og så fik jeg nok, så ville jeg finde et nyt sted at vise mig frem.

Quoc Minh Troung
Tidligere AGF'er

Det tidligere AGF-talent siger nemlig til Tipsbladet, at klubben ikke betalte løn til tiden, og han fik aldrig chancen.

Han fik blot 46 minutter fordelt over syv kampe i den bedste række.

– Jeg kom jo til min hjemby, og jeg valgte at tage dertil for at komme hjem til familien og forhåbentlig hjælpe dem også. Desværre var det ikke et match. Det er noget helt andet i Vietnam i forhold til fodboldkulturen og kulturen generelt samt dagligdagen. Det blev ikke til så meget spilletid på trods af, at jeg føllt, at jeg skulle have spillet mere.

– Holdet præsterede ikke, og vi vandt måske to kampe. Selvom jeg var i dialog med træneren, og han roste mig, så blev det ikke til mere. Jeg spurgte, om jeg kunne få lov til at få ophævet min kontrakt, fordi jeg ville gerne fodbold. Det var ikke for pengene, at jeg kom. Han ville faktisk gerne have, at jeg blev, men klubben var også en dårlig finansiel situation.

– De skylder løn for to måneder samt sigon-fees til alle spillerne, så det er ikke så godt. Der har jeg været heldig at komme væk, inden de kom til at skylde mig for meget. De endte med at skylde mig en halv måneds løn, men jeg har lige fået det betalt nu. Klubben skylder dog stadig en god sjat penge til mange af mine kammerater, siger Quoc Minh Truong til Tipsbladet.

Hvordan var det at agere i kaosset?

– Det var selvfølgelig meget frustrerende, da jeg også er langt væk hjemmefra. Dagligdagen er meget fodbold, og folk bor bare i klubben. Det handler bare om fodbold, og der er ikke så meget liv uden for fodbolden hos de lokale spillere.

– Når man ikke spiller, så synes jeg, at det var meget frustrerende. Derudover var der det finansielle. Man er træt hele tiden, fordi de kører os hårdt. Man har ikke rigtig fri.

Til sidst fik kantspilleren nok, og så skulle han bare væk.

– Hvis træneren havde givet mig lidt mere spilletid, så kunne jeg måske have fundet på at blive. Jeg har jo fået gode venner, og hvis jeg kunne spille, så ville folk kunne få øjnene op for mig. Jeg fik bare ikke mere, og så fik jeg nok, så ville jeg finde et nyt sted at vise mig frem.

Quoc

Foto: Khanh Hoa FC

Vil slå sit navn fast
Nu er danskeren i stedet for taget til en anden klub i Vietnam i form af Quang Nam FC, der er nummer ti i den bedste række.

– Den her klub var interesseret i mig før sæsonen, og træneren var interesseret, så det lå til højrebenet, at jeg skulle hertil. Det var lidt en nobrainer, så det skulle jeg prøve. Uanset hvad, var det bedre end at blive i den anden klub.

Kantspilleren fortæller, at han lever fint af at spille fodbold i Vietnam, og han vil gerne slå sit navn fast, inden han drager hjem til Danmark.

– Jeg vil gerne bevise, at jeg er god nok i Vietnam. Hvis jeg har muligheden for at komme tilbage til Danmark i næste sæson, vil jeg gerne det. Det første år er altid kaotisk med sådan et stort kulturchok, men nu ved jeg, hvordan det fungerer. Jeg ved, hvordan man skal opføre sig i forhold til hierarki. Det er meget anderledes end dansk fodbold. Man skal gøre mere, som der bliver sagt, siger Quoc Minh Truong til Tipsbladet.

Truong har udover AGF også en fortid i Aarhus Fremad og Brabrand.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

To danskere færdige i norsk klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Vild Diant Ramaj-historie

Aldrig nogensinde FCK

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

– Han er fuldstændig vanvittig

Mohamed Salah har sagt undskyld

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

‘Han skal ingen steder’

Intet aftryk!

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Dansker trukket ind i skandalesag

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Storklubber følger FCN-juvel

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil