Tom van Weert bragede ind på scenen i græsk fodbold, efter at han i sommeren 2021 skiftede fra AaB til Volos. 17 mål scorede hollænderen i sin første sæson i Grækenland, og det sikrede ham både topscorertitlen og et sommerskifte til storklubben AEK Athen.
Her har spilletiden, især i denne sæson, været knap.
Mens Tom van Weert i fjor spillede 17 kampe med seks mål til følge, har han i den indeværende sæson blot spillet 169 minutter fordelt på tre kampe i ligaen. Og med kontraktudløb til sommer, gør den 33-årige angriber sig nogle tanker om, hvad der nu skal ske. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Selvfølgelig når man ikke spiller så meget, som jeg ikke gør nu, tænker man lidt om fremtiden. Er det måske bedre at søge et andet sted hen for at få spilletid? Eller kan jeg acceptere ikke at spille så meget og være en del af en stor klub, der spiller med om titler?
– Det er altid tankerne, man har. Lige nu forsøger jeg bare at træne så godt som muligt og gøre mig klar til, hvis jeg får chancen. Hvis den ikke kommer, kan man prøve at komme et andet sted hen, siger Tom van Weert på flydende dansk.
Det er ikke afgjort endnu, om I skal kigge på en forlængelse?
– Nej, ikke endnu. De seneste gange, vi har snakket, har klubben været godt tilfreds, og de var også klar over, at jeg var en vigtig del af mesterskabssæsonen sidste år. På den måde får jeg respekt og god feedback, men det er også klart, at når man ikke spiller så meget, skal man måske ikke tænke så meget over at forlænge, men i stedet se tiden an.
Det er altså ikke utænkeligt, at Tom van Weert forlader AEK Athen senest til sommer. Og vil et comeback til Danmark så være en mulighed?
– Det er klart, at jeg har en dansk kone, og jeg har haft tre virkelig gode år i Aalborg, så Danmark vil altid være en mulighed. Det vil Holland også være. Men vi kan også fortsætte med at blive ude og finde noget, der er lidt ligesom her – et eventyr.
– Vi har det rigtig godt hernede i Grækenland og kan sagtens se os blive hernede i det sydlige Europa. Vi har ikke travlt med at finde et sted i Danmark eller Holland, men vi kigger altid, fordi vi har familie deroppe, og det ville være fint at være tæt på dem, fordi dem savner man, siger den tidligere AaB-profil.
Da han i sommeren 2021 skiftede til Volos, var også Randers FC ude efter Tom van Weert. Om danske klubber siden hen har forsøgt at hente ham, ved han ikke noget om. Han har været glad for at være i AEK Athen og har derfor ikke villet høre noget fra sin agent.
Glad er han sådan set stadig – men en vigtig ting mangler, og det kan få angriberen til at søge væk inden længe.
– Jeg er glad her. Det er kun spilletiden, jeg mangler, og selvfølgelig er det vigtigt som fodboldspiller. Jeg ved, hvad jeg kan, og hvis det ikke bliver til mere, skal vi måske kigge på, om der kan komme en mulighed for at få mere spilletid et andet sted allerede her til vinter,
Så du har ikke sat din agent på arbejde for at finde en ny klub?
– Jeg har ikke sagt til ham, at han skal finde en ny klub til mig nu, men han er en agent og skal selvfølgelig være klar på, hvis der skulle ske noget. Jeg er sikker på, at han arbejder, men jeg har ikke givet ham beskeden om, at jeg vil væk.
Foruden AaB, Volos og AEK Athen har Tom van Weert, 33 år, spillet for FC Groningen, Excelsior og FC Den Bosch i hjemlandet.
LIVE
TransferLIVE: Hvor er han henne?
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER