Antallet af danskere i Anderlecht er gået markant ned i den seneste tid, men den belgiske topklub er nu tæt på at hente en ny dansker til.
Tirsdag morgen kunne Tipsbladet afsløre, at Anderlecht er tæt på at købe FC Nordsjællands Lucas Hey, der dermed skal erstatte Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, som er skiftet til LA Galaxy.
Halvandet år efter skiftet fra Lyngby Boldklub ser det altså ud til, at Lucas Hey tager endnu et stort skridt i karrieren, og ifølge forsvarstalentets tidligere træner i Lyngby, Freyr Alexandersson, er det en god transfer, som Anderlecht er ved at lave.
– Det er godt scoutingarbejde af Anderlecht. Lucas Hey passer til Anderlechts spillestil. Han har masser af kvalitet. Han er en spiller, der er god med bolden. Han er god til at aflevere og han kan spille mellem linjerne. Han er godt trænet i den danske skole, siger Freyr Alexandersson til Het Nieuwsblad.
Freyr Alexandersson var som bekendt cheftræner i belgiske Kortrijk sidste år, men islændingen blev i begyndelsen af januar ansat i norske Brann.
Lucas Heys første sæson i FC Nordsjælland var en blandet omgang for forsvarstalentet, der fik begrænset spilletid, men Freyr Alexandersson føler sig overbevist om, at Superliga-profilen kommer til at få succes, hvis han ender i Anderlecht.
– Lucas er en intelligent spiller. Han kommer til at tilpasse sig. Han vil helt sikkert være i stand til at klare konkurrencesituationen. Den største forskel kommer til at blive presset udefra.
– I FC Nordsjælland er der ikke det store pres, men i Anderlecht skal du præstere. Men han skal nok blive godt modtaget i Anderlecht. Han spillede sammen med Mads Kikkenborg i halvandet år i Lyngby, så har han allerede en kammerat dernede, siger Freyr Alexandersson.
Lucas Hey, 21 år, er noteret for 51 kampe for FC Nordsjælland i den her omgang.
Udover Mads Kikkenborg råder Anderlecht som bekendt også over Kasper Dolberg og Anders Dreyer – sidstnævnte er dog på vej til San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre for et par dage siden.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER