,

Superliga-profil tæt på transfer: ‘Godt scoutet’

Lucas Hey er tæt på et stort skifte til Anderlecht, og ifølge Freyr Alexandersson er det klogt af den belgiske storklub at gå efter FC Nordsjælland-profilen.



Antallet af danskere i Anderlecht er gået markant ned i den seneste tid, men den belgiske topklub er nu tæt på at hente en ny dansker til.

Tirsdag morgen kunne Tipsbladet afsløre, at Anderlecht er tæt på at købe FC Nordsjællands Lucas Hey, der dermed skal erstatte Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, som er skiftet til LA Galaxy.

Halvandet år efter skiftet fra Lyngby Boldklub ser det altså ud til, at Lucas Hey tager endnu et stort skridt i karrieren, og ifølge forsvarstalentets tidligere træner i Lyngby, Freyr Alexandersson, er det en god transfer, som Anderlecht er ved at lave.

– Det er godt scoutingarbejde af Anderlecht. Lucas Hey passer til Anderlechts spillestil. Han har masser af kvalitet. Han er en spiller, der er god med bolden. Han er god til at aflevere og han kan spille mellem linjerne. Han er godt trænet i den danske skole, siger Freyr Alexandersson til Het Nieuwsblad.

Freyr Alexandersson var som bekendt cheftræner i belgiske Kortrijk sidste år, men islændingen blev i begyndelsen af januar ansat i norske Brann.

Lucas Heys første sæson i FC Nordsjælland var en blandet omgang for forsvarstalentet, der fik begrænset spilletid, men Freyr Alexandersson føler sig overbevist om, at Superliga-profilen kommer til at få succes, hvis han ender i Anderlecht.

– Lucas er en intelligent spiller. Han kommer til at tilpasse sig. Han vil helt sikkert være i stand til at klare konkurrencesituationen. Den største forskel kommer til at blive presset udefra.

– I FC Nordsjælland er der ikke det store pres, men i Anderlecht skal du præstere. Men han skal nok blive godt modtaget i Anderlecht. Han spillede sammen med Mads Kikkenborg i halvandet år i Lyngby, så har han allerede en kammerat dernede, siger Freyr Alexandersson.

Lucas Hey, 21 år, er noteret for 51 kampe for FC Nordsjælland i den her omgang.

Udover Mads Kikkenborg råder Anderlecht som bekendt også over Kasper Dolberg og Anders Dreyer – sidstnævnte er dog på vej til San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre for et par dage siden.





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Jens Stage-skifte i fare

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sender opfordring til Superliga-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Norge – Senegal

I dialog med Steve Cooper

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

Spanien – Saudi-Arabien