Antallet af danskere i Anderlecht er gået markant ned i den seneste tid, men den belgiske topklub er nu tæt på at hente en ny dansker til.
Tirsdag morgen kunne Tipsbladet afsløre, at Anderlecht er tæt på at købe FC Nordsjællands Lucas Hey, der dermed skal erstatte Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, som er skiftet til LA Galaxy.
Halvandet år efter skiftet fra Lyngby Boldklub ser det altså ud til, at Lucas Hey tager endnu et stort skridt i karrieren, og ifølge forsvarstalentets tidligere træner i Lyngby, Freyr Alexandersson, er det en god transfer, som Anderlecht er ved at lave.
– Det er godt scoutingarbejde af Anderlecht. Lucas Hey passer til Anderlechts spillestil. Han har masser af kvalitet. Han er en spiller, der er god med bolden. Han er god til at aflevere og han kan spille mellem linjerne. Han er godt trænet i den danske skole, siger Freyr Alexandersson til Het Nieuwsblad.
Freyr Alexandersson var som bekendt cheftræner i belgiske Kortrijk sidste år, men islændingen blev i begyndelsen af januar ansat i norske Brann.
Lucas Heys første sæson i FC Nordsjælland var en blandet omgang for forsvarstalentet, der fik begrænset spilletid, men Freyr Alexandersson føler sig overbevist om, at Superliga-profilen kommer til at få succes, hvis han ender i Anderlecht.
– Lucas er en intelligent spiller. Han kommer til at tilpasse sig. Han vil helt sikkert være i stand til at klare konkurrencesituationen. Den største forskel kommer til at blive presset udefra.
– I FC Nordsjælland er der ikke det store pres, men i Anderlecht skal du præstere. Men han skal nok blive godt modtaget i Anderlecht. Han spillede sammen med Mads Kikkenborg i halvandet år i Lyngby, så har han allerede en kammerat dernede, siger Freyr Alexandersson.
Lucas Hey, 21 år, er noteret for 51 kampe for FC Nordsjælland i den her omgang.
Udover Mads Kikkenborg råder Anderlecht som bekendt også over Kasper Dolberg og Anders Dreyer – sidstnævnte er dog på vej til San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre for et par dage siden.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE