,

Superliga-profil tæt på transfer: ‘Godt scoutet’

Lucas Hey er tæt på et stort skifte til Anderlecht, og ifølge Freyr Alexandersson er det klogt af den belgiske storklub at gå efter FC Nordsjælland-profilen.



Antallet af danskere i Anderlecht er gået markant ned i den seneste tid, men den belgiske topklub er nu tæt på at hente en ny dansker til.

Tirsdag morgen kunne Tipsbladet afsløre, at Anderlecht er tæt på at købe FC Nordsjællands Lucas Hey, der dermed skal erstatte Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, som er skiftet til LA Galaxy.

Halvandet år efter skiftet fra Lyngby Boldklub ser det altså ud til, at Lucas Hey tager endnu et stort skridt i karrieren, og ifølge forsvarstalentets tidligere træner i Lyngby, Freyr Alexandersson, er det en god transfer, som Anderlecht er ved at lave.

– Det er godt scoutingarbejde af Anderlecht. Lucas Hey passer til Anderlechts spillestil. Han har masser af kvalitet. Han er en spiller, der er god med bolden. Han er god til at aflevere og han kan spille mellem linjerne. Han er godt trænet i den danske skole, siger Freyr Alexandersson til Het Nieuwsblad.

Freyr Alexandersson var som bekendt cheftræner i belgiske Kortrijk sidste år, men islændingen blev i begyndelsen af januar ansat i norske Brann.

Lucas Heys første sæson i FC Nordsjælland var en blandet omgang for forsvarstalentet, der fik begrænset spilletid, men Freyr Alexandersson føler sig overbevist om, at Superliga-profilen kommer til at få succes, hvis han ender i Anderlecht.

– Lucas er en intelligent spiller. Han kommer til at tilpasse sig. Han vil helt sikkert være i stand til at klare konkurrencesituationen. Den største forskel kommer til at blive presset udefra.

– I FC Nordsjælland er der ikke det store pres, men i Anderlecht skal du præstere. Men han skal nok blive godt modtaget i Anderlecht. Han spillede sammen med Mads Kikkenborg i halvandet år i Lyngby, så har han allerede en kammerat dernede, siger Freyr Alexandersson.

Lucas Hey, 21 år, er noteret for 51 kampe for FC Nordsjælland i den her omgang.

Udover Mads Kikkenborg råder Anderlecht som bekendt også over Kasper Dolberg og Anders Dreyer – sidstnævnte er dog på vej til San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre for et par dage siden.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Åbner op om Brøndby-exit

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Superliga-spiller åben for transfer

Jonas Lössl stopper karrieren

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Schweiz – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tjekkiet – Sydafrika

Mexico – Sydkorea