,

Superliga-profil tæt på transfer: ‘Godt scoutet’

Lucas Hey er tæt på et stort skifte til Anderlecht, og ifølge Freyr Alexandersson er det klogt af den belgiske storklub at gå efter FC Nordsjælland-profilen.



Antallet af danskere i Anderlecht er gået markant ned i den seneste tid, men den belgiske topklub er nu tæt på at hente en ny dansker til.

Tirsdag morgen kunne Tipsbladet afsløre, at Anderlecht er tæt på at købe FC Nordsjællands Lucas Hey, der dermed skal erstatte Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, som er skiftet til LA Galaxy.

Halvandet år efter skiftet fra Lyngby Boldklub ser det altså ud til, at Lucas Hey tager endnu et stort skridt i karrieren, og ifølge forsvarstalentets tidligere træner i Lyngby, Freyr Alexandersson, er det en god transfer, som Anderlecht er ved at lave.

– Det er godt scoutingarbejde af Anderlecht. Lucas Hey passer til Anderlechts spillestil. Han har masser af kvalitet. Han er en spiller, der er god med bolden. Han er god til at aflevere og han kan spille mellem linjerne. Han er godt trænet i den danske skole, siger Freyr Alexandersson til Het Nieuwsblad.

Freyr Alexandersson var som bekendt cheftræner i belgiske Kortrijk sidste år, men islændingen blev i begyndelsen af januar ansat i norske Brann.

Lucas Heys første sæson i FC Nordsjælland var en blandet omgang for forsvarstalentet, der fik begrænset spilletid, men Freyr Alexandersson føler sig overbevist om, at Superliga-profilen kommer til at få succes, hvis han ender i Anderlecht.

– Lucas er en intelligent spiller. Han kommer til at tilpasse sig. Han vil helt sikkert være i stand til at klare konkurrencesituationen. Den største forskel kommer til at blive presset udefra.

– I FC Nordsjælland er der ikke det store pres, men i Anderlecht skal du præstere. Men han skal nok blive godt modtaget i Anderlecht. Han spillede sammen med Mads Kikkenborg i halvandet år i Lyngby, så har han allerede en kammerat dernede, siger Freyr Alexandersson.

Lucas Hey, 21 år, er noteret for 51 kampe for FC Nordsjælland i den her omgang.

Udover Mads Kikkenborg råder Anderlecht som bekendt også over Kasper Dolberg og Anders Dreyer – sidstnævnte er dog på vej til San Diego FC, som Tipsbladet kunne afsløre for et par dage siden.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’