Anders Dreyer er snart fortid i Anderlecht for i stedet at blive den altoverskyggende stjerne i MLS-klubben San Diego FC.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger køber den amerikanske klub fra Right to Dream-familien landsholdsspilleren for fem millioner euro i her og nu-betaling samt yderligere en halv million euro i bonusser. Det er samlet mere end 41 millioner kroner.
Anders Dreyer rejser søndag til San Diego med sit agentur Elite Consulting, hvor de sidste papirer vil blive ordnet, og lægetjekket vil forestå.
Når det er faldet på plads, får Anders Dreyer en treårig aftale i San Diego FC.
Og det er ikke en hvilken som helst kontrakt, der tilfalder den 26-årige vestjyde.

Tjener mest af alle danskere
Således bliver offensivspilleren med det kælne venstreben ifølge Tipsbladets kilder forgyldt på en måde, som ingen andre danske spillere nogensinde er blevet det i MLS.
Anders Dreyer bliver nemlig den lønførende danske profil i den amerikanske liga og vil som såkaldt ‘designated player’ kunne sprænge lønrammerne i San Diego FC, og det gør han i en voldsom grad.
Tipsbladet kan nemlig også løfte sløret for Anders Dreyers løn i den nye MLS-klub – den ligger på over 50 millioner kroner plus bonusser over de tre år, som kontrakten altså varer.
Det bringer ham foran andre veltjenende danske profiler i MLS som Mikael Uhre og Andreas Maxsø, der også tjener kassen i USA.
San Diego FC skal fra i år spille i MLS, som indleder sæsonen om en måned, og klubben, som har samme ejerkreds som FC Nordsjælland, har allerede nu hentet to danske profiler i netop den danske Superliga-klub i Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen.
Snart bliver den nye trup forstærket med en stor stjerne i Anders Dreyer.
Anders Dreyer har spillet to år i den belgiske storklub Anderlecht, som købte ham fri i FC Midtjylland ved at udnytte en friskøbsklausul på 4,25 millioner euro. 32 millioner kroner.
De penge bliver nu tjent hjem med fortjeneste.
Og Anders Dreyer selv får også, så hatten passer med en månedsløn på knap 1,4 millioner kroner. Det giver en ugeløn på 350.000 kroner. Altså 50.000 kroner om dagen. Vi taler om godt 2.000 i timen. 35 kroner i minuttet. Mindst.
Også når han sover.
Den kunne Anders ikke have Dreyet meget bedre i kassen.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
INTERVIEW