Anders Dreyer er snart fortid i Anderlecht for i stedet at blive den altoverskyggende stjerne i MLS-klubben San Diego FC.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger køber den amerikanske klub fra Right to Dream-familien landsholdsspilleren for fem millioner euro i her og nu-betaling samt yderligere en halv million euro i bonusser. Det er samlet mere end 41 millioner kroner.
Anders Dreyer rejser søndag til San Diego med sit agentur Elite Consulting, hvor de sidste papirer vil blive ordnet, og lægetjekket vil forestå.
Når det er faldet på plads, får Anders Dreyer en treårig aftale i San Diego FC.
Og det er ikke en hvilken som helst kontrakt, der tilfalder den 26-årige vestjyde.

Tjener mest af alle danskere
Således bliver offensivspilleren med det kælne venstreben ifølge Tipsbladets kilder forgyldt på en måde, som ingen andre danske spillere nogensinde er blevet det i MLS.
Anders Dreyer bliver nemlig den lønførende danske profil i den amerikanske liga og vil som såkaldt ‘designated player’ kunne sprænge lønrammerne i San Diego FC, og det gør han i en voldsom grad.
Tipsbladet kan nemlig også løfte sløret for Anders Dreyers løn i den nye MLS-klub – den ligger på over 50 millioner kroner plus bonusser over de tre år, som kontrakten altså varer.
Det bringer ham foran andre veltjenende danske profiler i MLS som Mikael Uhre og Andreas Maxsø, der også tjener kassen i USA.
San Diego FC skal fra i år spille i MLS, som indleder sæsonen om en måned, og klubben, som har samme ejerkreds som FC Nordsjælland, har allerede nu hentet to danske profiler i netop den danske Superliga-klub i Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen.
Snart bliver den nye trup forstærket med en stor stjerne i Anders Dreyer.
Anders Dreyer har spillet to år i den belgiske storklub Anderlecht, som købte ham fri i FC Midtjylland ved at udnytte en friskøbsklausul på 4,25 millioner euro. 32 millioner kroner.
De penge bliver nu tjent hjem med fortjeneste.
Og Anders Dreyer selv får også, så hatten passer med en månedsløn på knap 1,4 millioner kroner. Det giver en ugeløn på 350.000 kroner. Altså 50.000 kroner om dagen. Vi taler om godt 2.000 i timen. 35 kroner i minuttet. Mindst.
Også når han sover.
Den kunne Anders ikke have Dreyet meget bedre i kassen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
Han er VM’s bedste spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
VM-vækkeuret kommer med surt opstød
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TOPNYHED