Anders Dreyer er snart fortid i Anderlecht for i stedet at blive den altoverskyggende stjerne i MLS-klubben San Diego FC.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger køber den amerikanske klub fra Right to Dream-familien landsholdsspilleren for fem millioner euro i her og nu-betaling samt yderligere en halv million euro i bonusser. Det er samlet mere end 41 millioner kroner.
Anders Dreyer rejser søndag til San Diego med sit agentur Elite Consulting, hvor de sidste papirer vil blive ordnet, og lægetjekket vil forestå.
Når det er faldet på plads, får Anders Dreyer en treårig aftale i San Diego FC.
Og det er ikke en hvilken som helst kontrakt, der tilfalder den 26-årige vestjyde.

Tjener mest af alle danskere
Således bliver offensivspilleren med det kælne venstreben ifølge Tipsbladets kilder forgyldt på en måde, som ingen andre danske spillere nogensinde er blevet det i MLS.
Anders Dreyer bliver nemlig den lønførende danske profil i den amerikanske liga og vil som såkaldt ‘designated player’ kunne sprænge lønrammerne i San Diego FC, og det gør han i en voldsom grad.
Tipsbladet kan nemlig også løfte sløret for Anders Dreyers løn i den nye MLS-klub – den ligger på over 50 millioner kroner plus bonusser over de tre år, som kontrakten altså varer.
Det bringer ham foran andre veltjenende danske profiler i MLS som Mikael Uhre og Andreas Maxsø, der også tjener kassen i USA.
San Diego FC skal fra i år spille i MLS, som indleder sæsonen om en måned, og klubben, som har samme ejerkreds som FC Nordsjælland, har allerede nu hentet to danske profiler i netop den danske Superliga-klub i Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen.
Snart bliver den nye trup forstærket med en stor stjerne i Anders Dreyer.
Anders Dreyer har spillet to år i den belgiske storklub Anderlecht, som købte ham fri i FC Midtjylland ved at udnytte en friskøbsklausul på 4,25 millioner euro. 32 millioner kroner.
De penge bliver nu tjent hjem med fortjeneste.
Og Anders Dreyer selv får også, så hatten passer med en månedsløn på knap 1,4 millioner kroner. Det giver en ugeløn på 350.000 kroner. Altså 50.000 kroner om dagen. Vi taler om godt 2.000 i timen. 35 kroner i minuttet. Mindst.
Også når han sover.
Den kunne Anders ikke have Dreyet meget bedre i kassen.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER