Anders Dreyer er snart fortid i Anderlecht for i stedet at blive den altoverskyggende stjerne i MLS-klubben San Diego FC.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger køber den amerikanske klub fra Right to Dream-familien landsholdsspilleren for fem millioner euro i her og nu-betaling samt yderligere en halv million euro i bonusser. Det er samlet mere end 41 millioner kroner.
Anders Dreyer rejser søndag til San Diego med sit agentur Elite Consulting, hvor de sidste papirer vil blive ordnet, og lægetjekket vil forestå.
Når det er faldet på plads, får Anders Dreyer en treårig aftale i San Diego FC.
Og det er ikke en hvilken som helst kontrakt, der tilfalder den 26-årige vestjyde.

Tjener mest af alle danskere
Således bliver offensivspilleren med det kælne venstreben ifølge Tipsbladets kilder forgyldt på en måde, som ingen andre danske spillere nogensinde er blevet det i MLS.
Anders Dreyer bliver nemlig den lønførende danske profil i den amerikanske liga og vil som såkaldt ‘designated player’ kunne sprænge lønrammerne i San Diego FC, og det gør han i en voldsom grad.
Tipsbladet kan nemlig også løfte sløret for Anders Dreyers løn i den nye MLS-klub – den ligger på over 50 millioner kroner plus bonusser over de tre år, som kontrakten altså varer.
Det bringer ham foran andre veltjenende danske profiler i MLS som Mikael Uhre og Andreas Maxsø, der også tjener kassen i USA.
San Diego FC skal fra i år spille i MLS, som indleder sæsonen om en måned, og klubben, som har samme ejerkreds som FC Nordsjælland, har allerede nu hentet to danske profiler i netop den danske Superliga-klub i Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen.
Snart bliver den nye trup forstærket med en stor stjerne i Anders Dreyer.
Anders Dreyer har spillet to år i den belgiske storklub Anderlecht, som købte ham fri i FC Midtjylland ved at udnytte en friskøbsklausul på 4,25 millioner euro. 32 millioner kroner.
De penge bliver nu tjent hjem med fortjeneste.
Og Anders Dreyer selv får også, så hatten passer med en månedsløn på knap 1,4 millioner kroner. Det giver en ugeløn på 350.000 kroner. Altså 50.000 kroner om dagen. Vi taler om godt 2.000 i timen. 35 kroner i minuttet. Mindst.
Også når han sover.
Den kunne Anders ikke have Dreyet meget bedre i kassen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADETS DOM