Wessel Dammers har haft et brag af en anden sæson i Randers, hvor han har udviklet sig til at være en af Superligaens allerbedste forsvarsspillere.
Spørgsmålet er, hvor længe Randers kan nyde godt af hans farlighed på dødbolde, hans ro på bolden og overlegne forsvarsspil, for måske kan Dammers være fortid i Randers til næste sæson.
Kontrakten udløber om et års tid, og til Tipsbladet åbner han op om et muligt sommerbrud med kronjyderne.
– På den ene side er jeg et sted i min karriere, hvor jeg kan forsøge at tage et skridt op. På den anden side værdsætter jeg også det, jeg har her, og min position på holdet og i klubben.
– Det er lidt svært. Jeg har kun én karriere. Hvis der opstår noget fedt, vil jeg se på det og overveje det, siger han.
Lige nu er der ikke dialog med klubben om en forlængelse af kontrakten, fortæller den 30-årige stopper, som ikke ved, om Randers ønsker at forlænge aftalen. Ej heller ligger der – af hvad han ved af – noget spændende på bordet udefra.
Med det niveau, Dammers har vist særligt i denne sæson, vil det dog være et ordentligt slag for Randers at miste ham.
Derfor bomber han løs
Wessel Dammers bør være i høj kurs med tanke på, at han lige nu nok spiller noget af karrierens bedste fodbold.
Det blev tidligere på ugen også belønnet, da han fik en andenplads i Tipsbladet kåring af Forårets Profil 2025, som Victor Froholdt vandt.
At Wessel Dammers hev næstflest stemmer til sig siger meget om hollænderens høje niveau. Bemærkelsesværdigt er det, at både Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg gav ham fuld plade.
– Det er rart at blive anerkendt for mit spil og mine mål. Det er en stor kompliment, at de tænker på mig sådan. Jeg værdsætter det.
Dammers bliver belønnet både for at lukke godt af, men også for at være en trussel på dødbolde – måske endda den farligste spiller i hele ligaen.
Alene i Mesterskabsspillet har han scoret fire gange, og hans sæsontotal er på hele seks mål i Superligaen. Så mange gange har han aldrig scoret før på en enkelt sæson, så hvad er hemmeligheden?
– Simen (Nordli, red.) slår den godt ind. Andre spillere har nogle små opgaver på dødboldene, som de udfører rigtig godt. Jeg har prøvet at ændre min timing i mine løb en smule, for før stod jeg bare mellem andre fyre, der var større end mig, hvilket gjorde det svært at komme frem til en chance. Det har virket rigtig godt, siger han, og det viser tallene sort på hvidt.
“Det må være en joke”
Wessel Dammers kan på søndag krydre en flot sæson med at vinde bronze med Randers, men det kræver, at de får flere point end Brøndby, som møder AGF på udebane.
Randers selv skal levere et resultat, uafgjort som minimum, mod mesterskabsjagtende FC Midtjylland, og Wessel Dammers indrømmer, at det er lidt særligt, at de to hold skal mødes med så meget på spil for begge mandskaber.
Til gengæld har ha et stort ønske om at få en bronzemedalje, hvilket han egentlig er lidt i chok over, at man får i Danmark.
– Jeg blev faktisk lidt overrasket, da min holdkammerat Daniel (Høegh, red.) sagde, at man rent faktisk får en medalje, hvis du ender på tredjepladsen. Jeg troede ikke på ham. ”Det må være en joke?” Det har jeg aldrig oplevet før, griner Dammers og fortsætter:
– Men det er fedt, for så har du altid følelsen af at spille om noget. Selvfølgelig vil det være særligt, både for mig og alle i klubben, slår han fast.
Selv kan Dammers skrive et hollandsk mesterskab med Feyenoord på sit CV, men han spillede ikke særlig meget, så for ham vil bronzemedaljer med Randers være en større bedrift.
Derfor får medaljen også en særlig plads i hjemmet, hvis den bliver vundet.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
AGF mangler flere profiler mod OB
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
Manchester United kan afslutte viral gimmick
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
