Superliga-stjerne åbner for sommerskifte

Wessel Dammers er endnu ikke sikker på, om han også spiller for Randers i næste sæson.



Wessel Dammers har haft et brag af en anden sæson i Randers, hvor han har udviklet sig til at være en af Superligaens allerbedste forsvarsspillere.

Spørgsmålet er, hvor længe Randers kan nyde godt af hans farlighed på dødbolde, hans ro på bolden og overlegne forsvarsspil, for måske kan Dammers være fortid i Randers til næste sæson.

Kontrakten udløber om et års tid, og til Tipsbladet åbner han op om et muligt sommerbrud med kronjyderne.

– På den ene side er jeg et sted i min karriere, hvor jeg kan forsøge at tage et skridt op. På den anden side værdsætter jeg også det, jeg har her, og min position på holdet og i klubben.

– Det er lidt svært. Jeg har kun én karriere. Hvis der opstår noget fedt, vil jeg se på det og overveje det, siger han.

Lige nu er der ikke dialog med klubben om en forlængelse af kontrakten, fortæller den 30-årige stopper, som ikke ved, om Randers ønsker at forlænge aftalen. Ej heller ligger der – af hvad han ved af – noget spændende på bordet udefra.

Med det niveau, Dammers har vist særligt i denne sæson, vil det dog være et ordentligt slag for Randers at miste ham.

Derfor bomber han løs

Wessel Dammers bør være i høj kurs med tanke på, at han lige nu nok spiller noget af karrierens bedste fodbold.

Det blev tidligere på ugen også belønnet, da han fik en andenplads i Tipsbladet kåring af Forårets Profil 2025, som Victor Froholdt vandt.

At Wessel Dammers hev næstflest stemmer til sig siger meget om hollænderens høje niveau. Bemærkelsesværdigt er det, at både Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg gav ham fuld plade.

– Det er rart at blive anerkendt for mit spil og mine mål. Det er en stor kompliment, at de tænker på mig sådan. Jeg værdsætter det.

Dammers bliver belønnet både for at lukke godt af, men også for at være en trussel på dødbolde – måske endda den farligste spiller i hele ligaen.

Alene i Mesterskabsspillet har han scoret fire gange, og hans sæsontotal er på hele seks mål i Superligaen. Så mange gange har han aldrig scoret før på en enkelt sæson, så hvad er hemmeligheden?

– Simen (Nordli, red.) slår den godt ind. Andre spillere har nogle små opgaver på dødboldene, som de udfører rigtig godt. Jeg har prøvet at ændre min timing i mine løb en smule, for før stod jeg bare mellem andre fyre, der var større end mig, hvilket gjorde det svært at komme frem til en chance. Det har virket rigtig godt, siger han, og det viser tallene sort på hvidt.

“Det må være en joke”

Wessel Dammers kan på søndag krydre en flot sæson med at vinde bronze med Randers, men det kræver, at de får flere point end Brøndby, som møder AGF på udebane.

Randers selv skal levere et resultat, uafgjort som minimum, mod mesterskabsjagtende FC Midtjylland, og Wessel Dammers indrømmer, at det er lidt særligt, at de to hold skal mødes med så meget på spil for begge mandskaber.

Til gengæld har ha et stort ønske om at få en bronzemedalje, hvilket han egentlig er lidt i chok over, at man får i Danmark.

– Jeg blev faktisk lidt overrasket, da min holdkammerat Daniel (Høegh, red.) sagde, at man rent faktisk får en medalje, hvis du ender på tredjepladsen. Jeg troede ikke på ham. ”Det må være en joke?” Det har jeg aldrig oplevet før, griner Dammers og fortsætter:

– Men det er fedt, for så har du altid følelsen af at spille om noget. Selvfølgelig vil det være særligt, både for mig og alle i klubben, slår han fast.

Selv kan Dammers skrive et hollandsk mesterskab med Feyenoord på sit CV, men han spillede ikke særlig meget, så for ham vil bronzemedaljer med Randers være en større bedrift.

Derfor får medaljen også en særlig plads i hjemmet, hvis den bliver vundet.





Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne



Viktor Gyökeres LIVE

TransferLIVE: Overvejer drastiske midler


Fyret!

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

På vej til Superligaen? 

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Officielt: FC København henter Suzuki


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Tottenham præsenterer FC København-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

FC København bekræfter

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Officielt: FC København henter Kotarski

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

FC København har spændende hollænder på blokken

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

FCM-spiller solgt – her er prisen



Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Jonas Vingegaard deler vildt nyt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kan købes til spotpris

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

– Det skal være en rigtig god pris

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Dublin sætter sig på Belfast



Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK



Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem