Superstjerne pønser på at stoppe: Mangler gnisten

Den tidligere Manchester United-stjerne har været uden klub siden juni og overvejer nu at stoppe karrieren endegyldigt.



Carlos Tevez har haft en lang og gloværdig fodboldkarriere, og den 37-årige argentiner kan bryste sig af at have repræsenteret blandt andre Manchester United, Manchester City og Juventus. 

Men alting har en ende, og det lader også til at være tilfældet med Tevez’ fodboldkarriere. Siden juni har han været uden klub efter kontrakten med Boca Juniors udløb, og efterfølgende har han ikke været i stand til at finde en klub. 

Han har dog endnu ikke haft lyst til at offentliggøre sit karrierestop, men nu skriver Goal.com, at det er et scenarie, som snart kan blive til virkelighed. 

Ifølge mediet nyder den tidligere topangriber livet væk fra grønsværen. 

– Jeg mærker ikke lysten til at være der, hvor bolden er. I lørdags var jeg til bryllup, mens Boca Juniors spillede. Jeg sad og tænkte, at hvis jeg spillede fodbold, så ville jeg gå glip af brylluppet. 

– Hvis resultatet (Boca Juniors tabte 0-1 til Gimnasia, red.) skete, mens jeg var med, ville jeg ikke tage med til brylluppet, fordi jeg vil værre tosset. Jeg ville ikke have taget billeder af mig, og jeg ville ikke tage mig en drink. Alle ville sige, at Boca havde tabt, og Tevez var ude og feste. Sådan er fodbold, siger han. 

Lige nu har han ikke travlt med at vende tilbage. 

– Tænker jeg på at komme tilbage? Min familie og mine venner spørger mig, men jeg ved ikke, hvor jeg skal starte. Lige nu nyder jeg bare øjeblikket. 

– Man begynder at tænke mere over det, men lige nu tager jeg mig af mig selv. Jeg ønsker at noget interesserer og motiverer mig, eller noget som bringer noget specielt ud af mig, men lige nu når jeg ser Juventus, Boca eller et andet hold, jeg har spillet for, spille, tænker jeg, at jeg ikke kan finde den ild, der er nødvendig for og kan motivere mig til, at jeg skal spille seks måneder mere, fortæller han. 

Carlos Tevez har spillet 600 klubkampe i karrieren, ligesom han også har repræsenteret Argentina 76 gange. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’