Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’

Erik Sviatchenko har forlænget med Houston Dynamo, og den tidligere FC Midtjylland-stjerne glæder sig over, at flere og flere danskere har succes i USA, fortæller han her i et interview med Tipsbladet.



Det er lidt over to år siden, at Erik Sviatchenko forlod Superligaen for at tage til MLS, og nu ligger det også klart, at der minimum går et par år mere, før den tidligere Superliga-kaptajn vender retur til Danmark.

I sidste uge meddelte Houston Dynamo nemlig, at man har forlænget Erik Sviatchenkos kontrakt til udgangen af 2026, med option på yderligere et år. I et interview med Tipsbladet har den tidligere Superliga-stjerne fortalt om beslutningen om at blive i Texas.

– Det var ikke en særlig svær beslutning, fordi jeg har gjort det godt herovre, og fordi jeg også vidste, at klubben også var interesseret i at beholde mig længere end i resten af den her sæson. I den her fodboldverden, vi lever i, hvor jeg fylder 34 år (til oktober, red.), så er det at få en forlængelse, der potentielt er tre år, det er selvfølgelig noget, jeg finder interessant.

– Så det betød rigtig meget for mig, da klubben rakte ud. Det betyder bare noget, når man har gjort det godt, at man så også bliver tilbudt en forlængelse. Det er også et stort, stort skulderklap. Så det var egentlig ikke så svært, også fordi familien er faldet godt til, vi har det godt i Houston og nyder det her liv med fodbold på højt niveau, selvom vi selvfølgelig er langt væk fra familie, venner og hverdagen.

– Det savner man, men man ved, at det er en relativt kort periode, før man skal retur til Danmark og sandsynligvis skal leve og bo i de vante omgivelser, siger Erik Sviatchenko til Tipsbladet over en telefonforbindelse fra Houston.

Svær sæsonstart

Efter et par imponerende sæsoner i 2023 og 2024, hvor Houston Dynamo blandt andet vandt en pokaltitel og kom frem til en Conference-finale, har det indtil videre haltet mere efter i denne sæson, hvor det er blevet til to sejre i de første 11 kampe, mens Erik Sviatchenko i starten af sæsonen missede et par kampe med en skade.

– Den her tredje sæson har været meget hakkende, både som hold og personligt, hvor jeg desværre ikke har været i et lige så godt flow rent fysisk som i de andre to sæsoner. Men jeg håber og tror på, at det bare er lidt startvanskeligheder, så jeg kommer i gang, når vi kommer ind i sommeren og det bliver rigtigt varmt, så musklerne er varme, så skulle jeg gerne blive flyvende, lyder det fra Erik Sviatchenko.

Houston Dynamo ligger aktuelt nummer 14 ud af 15 hold i Western Conference, og ifølge Erik Sviatchenko handler det nu om at komme op i top syv, så den texanske klub kan komme med i playoffs. Og det kræver selvsagt, at Sviatchenko og co. begynder at skrabe nogle flere sejre sammen.

– Det er en svær liga, hvor alle tager point fra hinanden, men jeg vil hellere være i godt momentum kørende op til playoffs frem for at miste pusten og så have 10 point ekstra nu her, lyder det fra den tidligere FC Midtjylland-kaptajn.

Erik Sviatchenko er i gang med sin tredje sæson i Houston Dynamo (Foto: Alamy).

Danske succeshistorier

Erik Sviatchenko er efterhånden en af de mere rutinerede danskere i MLS-regi, hvor der hele tiden kommer flere og flere danskere til ligaen. Det nystartede franchise San Diego FC har hentet Anders Dreyer, Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov, og så er der Jesper Sørensen, der har ført Vancouver Whitecaps til en førsteplads i Western Conference og en finaleplads i CONCACAF Champions Cup.

– Som dansker er det kun spændende og fedt at se, at der også fra medieverdenen i Danmark kommer mere fokus på MLS. Jeg håber og tror på, at der kan komme flere interviews, selvom jeg godt ved, at der kan være syv til ni timers tidsforskel. At der kommer større interesse, når der nu er flere folk, der gør det så godt herovre, og når det også er en liga, der er blevet vurderet til at være den niendebedste i verden, siger Erik Sviatchenko og fortsætter:

– Så der er bestemt noget at komme efter, og når der så er succeshistorier som med Jesper Sørensen, som pt. er flyvende med Vancouver, som jo virker fuldstændigt ustyrlige og usårlige herovre. Så er der Philip Zinckernagel, som er blevet en stor profil i Chicago Fire nu, og som også gør det rigtig, rigtig godt.

– Der er også Dreyer, som senest fik en Team of the Match Week-præstation, og han startede jo også som lyn og torden. Tverskov, som er anfører i San Diego, som ikke er en stor klub endnu, men som alligevel er et nyt franchise, hvor der selvfølgelig også er pres på. Så har vi mig, som er ved at være den rutinerede i ligaen. Maxsø render rundt og gør det godt. Uhre scorede et afgørende mål senest. Så ja, det er kun godt, at der er flere danskere herovre.

Hvor ofte taler du med de andre danskere?

– Man er jo på Instagram, så man kommenterer nogle gange hinandens op- og nedture, så at sige. Jeg har snakket lidt med Uhre, og jeg har selvfølgelig skrevet med Dreyer. Jeg følger Zinckernagel på Instagram og jeg synes, at han er en cool type. Jeg synes, at det er sjovt at udforske hinanden på den måde, og når man så møder hinanden til kampene, får man så en lille snak og udveksler en trøje, og så er den også i trøjesamlingen, lyder det fra Erik Sviatchenko.

Du lagde også noget op med ‘Zanka’ på Instagram for nyligt?

– Haha, jeg kender jo Zanka godt. Vi har altid krydset klinger, enten som modstander eller på U21-landsholdet, så vi kender hinanden fra mange kampe imod hinanden. Og Jonas Lössl, min gode kammerat, er Zankas gode kammerat, så vi har altid kendt hinanden rigtigt godt.

– Han spiller i Galaxy, og vi spillede mod hinanden og snakkede rigtigt godt efter kampen, og så byttede vi trøjer, og så tror jeg bare, at jeg lagde en recap op af min seneste måned, og så var der bare et billede af Zanka og hans trøje, som jeg havde byttet mig til, lyder det afslutningsvist fra Erik Sviatchenko.

Erik Sviatchenko og co. spiller igen natten til søndag dansk tid, hvor Houston Dynamo får besøg af Seattle Sounders.

Læs med på Tipsbladet søndag, hvor andel del af interviewet med Erik Sviatchenko bringes.





Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys




LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FBI Boston fælder dansk rigmand

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Malmö-fansene protesterer mod FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Rekordtransfer?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Hemmelig samtale med storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

– Det er meget svært for Nørgaard

Stor profil skifter til FC København



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Mere aktivitet på vej i FC København

Dyr dansk bomber til Everton?

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Kontramelding om transfer

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Spøjs spiller på besøg i Danmark

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland