Sviatchenko om Messi i USA: Det bliver ekstremt

Erik Sviatchenko er svært begejstret over Lionel Messis beslutning om at fortsætte karrieren i USA.



Fodbold er ikke den største sportsgren i USA, men med Lionel Messi skifte til Inter Miami vil der blive rettet en helt anden opmærksomhed imod Major League Soccer, som den bedste amerikanske række hedder. 

Den syvdobbelte Ballon d'Or-vinder valgte Miami frem for Barcelona og Saudi-Arabien, og Florida-klubbens billetter er eftefølgende blevet revet væk på rekordtid, mens Inter Miami på få dage er blevet det sportshold med flest Instagram-følgere i USA – på tværs af alle sportsgrene. 

Lionel Messis skifte til USA har også vakt glæde i Houston, hvor Erik Sviatchenko efter en skadesperiode endelig er kommet i gang for Houston Dynamo. I et interview med Tipsbladet fortæller den tidligere FC Midtjylland-kaptajn, at Messi-rygterne faktisk var en medvirkende faktor til, at han valgte at tage til MLS. 

– Jeg tog jo netop herover for at spille imod Messi – sagt med et glimt i øjet. Jeg kan huske, da jeg var ved at skrive under, at der allerede dengang var de her rygter med Miami, lyder det fra Erik Sviatchenko over telefonen. 

– Jeg sagde for sjov til min søn: ‘Prøv at tænk på, hvis far skal spille overfor Messi, det ville være mega fedt’. Og nu er det så officielt. Det er jo mega fedt for ligaen, som jo får verdens bedste fodboldspiller og den bevågenhed, som MLS får, bliver bare ekstrem. Det bliver bare endnu vildere.

Erik Sviatchenko havde sine udfordringer med Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League (Foto: Mike Hewitt/Getty Images). 

Kan rykke fodbold som sportsgren
Legender som Pélé og David Beckham har tidligere haft en stor betydning for at øge opmærksomheden på fodbold i USA, og Erik Sviatchenko regner stærkt med, at Lionel Messis ankomst også får en kæmpemæssig betydning. 

– Fodbold er jo ikke den største sportsgren herovre, men det kan det forhåbentligt blive med Messi. Han er jo en gigant og et trækplaster ud over det sædvanlige. Så jeg tænker, at det er ret nice, at han kommer her og sætter ild til bevågenheden omkring ligaen. Jeg så, at Inter Miamis Instagram havde 1,1 millioner følgere, og nu er den oppe på fem millioner (syv millioner nu, red.). Det er fuldstændigt vanvittigt, siger Erik Sviatchenko. 

Den tidligere Superliga-stjerne har tidligere i karrieren stået over for Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League-gruppet, hvor den spanske klub vandt 7-0 på udebane og 2-0 på hjemmebane. 

– Det var verdens bedste fodboldspiller, man stod overfor. Det var også verdens bedste hold på det tidspunkt i 2016/17-sæsonen, hvor de var modbydelige. Han var bare vild. Jeg havde fornøjelsen med at spille overfor ham både på hjemme- og udebane, og ja, han var dygtig, lyder det fra Erik Sviatchenko. 

– Han krævede meget opmærksomhed. I nogle situationer gik det godt, og i nogle situationer gik det mindre godt, men sådan er det, når man møder så god en spiller.

Tipsbladet har også talt med Erik Sviatchenko om muligheden for at vende retur til FC Midtjylland. Det kan du læse om HER





Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Tullberg tror på overraskelsen

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Newcastle-træner fælder dom over William Osula



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Neestrups svar: Hvem så?

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

David Nielsen har sagt op

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt