Sviatchenko om Messi i USA: Det bliver ekstremt

Erik Sviatchenko er svært begejstret over Lionel Messis beslutning om at fortsætte karrieren i USA.



Fodbold er ikke den største sportsgren i USA, men med Lionel Messi skifte til Inter Miami vil der blive rettet en helt anden opmærksomhed imod Major League Soccer, som den bedste amerikanske række hedder. 

Den syvdobbelte Ballon d'Or-vinder valgte Miami frem for Barcelona og Saudi-Arabien, og Florida-klubbens billetter er eftefølgende blevet revet væk på rekordtid, mens Inter Miami på få dage er blevet det sportshold med flest Instagram-følgere i USA – på tværs af alle sportsgrene. 

Lionel Messis skifte til USA har også vakt glæde i Houston, hvor Erik Sviatchenko efter en skadesperiode endelig er kommet i gang for Houston Dynamo. I et interview med Tipsbladet fortæller den tidligere FC Midtjylland-kaptajn, at Messi-rygterne faktisk var en medvirkende faktor til, at han valgte at tage til MLS. 

– Jeg tog jo netop herover for at spille imod Messi – sagt med et glimt i øjet. Jeg kan huske, da jeg var ved at skrive under, at der allerede dengang var de her rygter med Miami, lyder det fra Erik Sviatchenko over telefonen. 

– Jeg sagde for sjov til min søn: ‘Prøv at tænk på, hvis far skal spille overfor Messi, det ville være mega fedt’. Og nu er det så officielt. Det er jo mega fedt for ligaen, som jo får verdens bedste fodboldspiller og den bevågenhed, som MLS får, bliver bare ekstrem. Det bliver bare endnu vildere.

Erik Sviatchenko havde sine udfordringer med Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League (Foto: Mike Hewitt/Getty Images). 

Kan rykke fodbold som sportsgren
Legender som Pélé og David Beckham har tidligere haft en stor betydning for at øge opmærksomheden på fodbold i USA, og Erik Sviatchenko regner stærkt med, at Lionel Messis ankomst også får en kæmpemæssig betydning. 

– Fodbold er jo ikke den største sportsgren herovre, men det kan det forhåbentligt blive med Messi. Han er jo en gigant og et trækplaster ud over det sædvanlige. Så jeg tænker, at det er ret nice, at han kommer her og sætter ild til bevågenheden omkring ligaen. Jeg så, at Inter Miamis Instagram havde 1,1 millioner følgere, og nu er den oppe på fem millioner (syv millioner nu, red.). Det er fuldstændigt vanvittigt, siger Erik Sviatchenko. 

Den tidligere Superliga-stjerne har tidligere i karrieren stået over for Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League-gruppet, hvor den spanske klub vandt 7-0 på udebane og 2-0 på hjemmebane. 

– Det var verdens bedste fodboldspiller, man stod overfor. Det var også verdens bedste hold på det tidspunkt i 2016/17-sæsonen, hvor de var modbydelige. Han var bare vild. Jeg havde fornøjelsen med at spille overfor ham både på hjemme- og udebane, og ja, han var dygtig, lyder det fra Erik Sviatchenko. 

– Han krævede meget opmærksomhed. I nogle situationer gik det godt, og i nogle situationer gik det mindre godt, men sådan er det, når man møder så god en spiller.

Tipsbladet har også talt med Erik Sviatchenko om muligheden for at vende retur til FC Midtjylland. Det kan du læse om HER



Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Bo Svensson favorit til stort job 

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Sønderjyske – FC Midtjylland

I svime over German Onugkha

Kongesæson – de køber Pep Biel

Kæmpe nedtur for AaB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Den her sidder dybt i sjælen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Superliga-legende stråler som 41-årig

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Lyngby går alene i front

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Superstjerne er tilbage for Barcelona

– Korthuset er væltet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord