Sviatchenko om Messi i USA: Det bliver ekstremt

Erik Sviatchenko er svært begejstret over Lionel Messis beslutning om at fortsætte karrieren i USA.



Fodbold er ikke den største sportsgren i USA, men med Lionel Messi skifte til Inter Miami vil der blive rettet en helt anden opmærksomhed imod Major League Soccer, som den bedste amerikanske række hedder. 

Den syvdobbelte Ballon d'Or-vinder valgte Miami frem for Barcelona og Saudi-Arabien, og Florida-klubbens billetter er eftefølgende blevet revet væk på rekordtid, mens Inter Miami på få dage er blevet det sportshold med flest Instagram-følgere i USA – på tværs af alle sportsgrene. 

Lionel Messis skifte til USA har også vakt glæde i Houston, hvor Erik Sviatchenko efter en skadesperiode endelig er kommet i gang for Houston Dynamo. I et interview med Tipsbladet fortæller den tidligere FC Midtjylland-kaptajn, at Messi-rygterne faktisk var en medvirkende faktor til, at han valgte at tage til MLS. 

– Jeg tog jo netop herover for at spille imod Messi – sagt med et glimt i øjet. Jeg kan huske, da jeg var ved at skrive under, at der allerede dengang var de her rygter med Miami, lyder det fra Erik Sviatchenko over telefonen. 

– Jeg sagde for sjov til min søn: ‘Prøv at tænk på, hvis far skal spille overfor Messi, det ville være mega fedt’. Og nu er det så officielt. Det er jo mega fedt for ligaen, som jo får verdens bedste fodboldspiller og den bevågenhed, som MLS får, bliver bare ekstrem. Det bliver bare endnu vildere.

Erik Sviatchenko havde sine udfordringer med Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League (Foto: Mike Hewitt/Getty Images). 

Kan rykke fodbold som sportsgren
Legender som Pélé og David Beckham har tidligere haft en stor betydning for at øge opmærksomheden på fodbold i USA, og Erik Sviatchenko regner stærkt med, at Lionel Messis ankomst også får en kæmpemæssig betydning. 

– Fodbold er jo ikke den største sportsgren herovre, men det kan det forhåbentligt blive med Messi. Han er jo en gigant og et trækplaster ud over det sædvanlige. Så jeg tænker, at det er ret nice, at han kommer her og sætter ild til bevågenheden omkring ligaen. Jeg så, at Inter Miamis Instagram havde 1,1 millioner følgere, og nu er den oppe på fem millioner (syv millioner nu, red.). Det er fuldstændigt vanvittigt, siger Erik Sviatchenko. 

Den tidligere Superliga-stjerne har tidligere i karrieren stået over for Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League-gruppet, hvor den spanske klub vandt 7-0 på udebane og 2-0 på hjemmebane. 

– Det var verdens bedste fodboldspiller, man stod overfor. Det var også verdens bedste hold på det tidspunkt i 2016/17-sæsonen, hvor de var modbydelige. Han var bare vild. Jeg havde fornøjelsen med at spille overfor ham både på hjemme- og udebane, og ja, han var dygtig, lyder det fra Erik Sviatchenko. 

– Han krævede meget opmærksomhed. I nogle situationer gik det godt, og i nogle situationer gik det mindre godt, men sådan er det, når man møder så god en spiller.

Tipsbladet har også talt med Erik Sviatchenko om muligheden for at vende retur til FC Midtjylland. Det kan du læse om HER





På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

– Han ender i Premier League

Laver aftale med Frederik Birk

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Brøndby IF – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Silkeborg IF – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tottenham under stregen

Randers FC – FC København

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Real Madrid med gave til Barcelona

Afslører dialog med Niels Frederiksen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Arsenal snublede i guldkampen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Cooper gav hård og ærlig besked

Chelsea – Manchester City

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Sønderjyske – Viborg FF

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

AGF snubler i guldkampen