Sviatchenko om Messi i USA: Det bliver ekstremt

Erik Sviatchenko er svært begejstret over Lionel Messis beslutning om at fortsætte karrieren i USA.



Fodbold er ikke den største sportsgren i USA, men med Lionel Messi skifte til Inter Miami vil der blive rettet en helt anden opmærksomhed imod Major League Soccer, som den bedste amerikanske række hedder. 

Den syvdobbelte Ballon d'Or-vinder valgte Miami frem for Barcelona og Saudi-Arabien, og Florida-klubbens billetter er eftefølgende blevet revet væk på rekordtid, mens Inter Miami på få dage er blevet det sportshold med flest Instagram-følgere i USA – på tværs af alle sportsgrene. 

Lionel Messis skifte til USA har også vakt glæde i Houston, hvor Erik Sviatchenko efter en skadesperiode endelig er kommet i gang for Houston Dynamo. I et interview med Tipsbladet fortæller den tidligere FC Midtjylland-kaptajn, at Messi-rygterne faktisk var en medvirkende faktor til, at han valgte at tage til MLS. 

– Jeg tog jo netop herover for at spille imod Messi – sagt med et glimt i øjet. Jeg kan huske, da jeg var ved at skrive under, at der allerede dengang var de her rygter med Miami, lyder det fra Erik Sviatchenko over telefonen. 

– Jeg sagde for sjov til min søn: ‘Prøv at tænk på, hvis far skal spille overfor Messi, det ville være mega fedt’. Og nu er det så officielt. Det er jo mega fedt for ligaen, som jo får verdens bedste fodboldspiller og den bevågenhed, som MLS får, bliver bare ekstrem. Det bliver bare endnu vildere.

Erik Sviatchenko havde sine udfordringer med Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League (Foto: Mike Hewitt/Getty Images). 

Kan rykke fodbold som sportsgren
Legender som Pélé og David Beckham har tidligere haft en stor betydning for at øge opmærksomheden på fodbold i USA, og Erik Sviatchenko regner stærkt med, at Lionel Messis ankomst også får en kæmpemæssig betydning. 

– Fodbold er jo ikke den største sportsgren herovre, men det kan det forhåbentligt blive med Messi. Han er jo en gigant og et trækplaster ud over det sædvanlige. Så jeg tænker, at det er ret nice, at han kommer her og sætter ild til bevågenheden omkring ligaen. Jeg så, at Inter Miamis Instagram havde 1,1 millioner følgere, og nu er den oppe på fem millioner (syv millioner nu, red.). Det er fuldstændigt vanvittigt, siger Erik Sviatchenko. 

Den tidligere Superliga-stjerne har tidligere i karrieren stået over for Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League-gruppet, hvor den spanske klub vandt 7-0 på udebane og 2-0 på hjemmebane. 

– Det var verdens bedste fodboldspiller, man stod overfor. Det var også verdens bedste hold på det tidspunkt i 2016/17-sæsonen, hvor de var modbydelige. Han var bare vild. Jeg havde fornøjelsen med at spille overfor ham både på hjemme- og udebane, og ja, han var dygtig, lyder det fra Erik Sviatchenko. 

– Han krævede meget opmærksomhed. I nogle situationer gik det godt, og i nogle situationer gik det mindre godt, men sådan er det, når man møder så god en spiller.

Tipsbladet har også talt med Erik Sviatchenko om muligheden for at vende retur til FC Midtjylland. Det kan du læse om HER






Legende i stor kritik af Brøndby IF




Robertson__ LIVE

LIVE: Liverpool-stjerne rygtes til PL-konkurrent

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

AGF – FC Nordsjælland

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Hård kritik af FCM-profil

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Barcelona klager til UEFA

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Liverpool – Fulham

– Det er en katastrofe for Brøndby



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Chelsea – Manchester City

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Robert trækker overskrifter i udlandet

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Nu er han tilbage for Brøndby

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren