Fodbold er ikke den største sportsgren i USA, men med Lionel Messi skifte til Inter Miami vil der blive rettet en helt anden opmærksomhed imod Major League Soccer, som den bedste amerikanske række hedder.
Den syvdobbelte Ballon d'Or-vinder valgte Miami frem for Barcelona og Saudi-Arabien, og Florida-klubbens billetter er eftefølgende blevet revet væk på rekordtid, mens Inter Miami på få dage er blevet det sportshold med flest Instagram-følgere i USA – på tværs af alle sportsgrene.
Lionel Messis skifte til USA har også vakt glæde i Houston, hvor Erik Sviatchenko efter en skadesperiode endelig er kommet i gang for Houston Dynamo. I et interview med Tipsbladet fortæller den tidligere FC Midtjylland-kaptajn, at Messi-rygterne faktisk var en medvirkende faktor til, at han valgte at tage til MLS.
– Jeg tog jo netop herover for at spille imod Messi – sagt med et glimt i øjet. Jeg kan huske, da jeg var ved at skrive under, at der allerede dengang var de her rygter med Miami, lyder det fra Erik Sviatchenko over telefonen.
– Jeg sagde for sjov til min søn: ‘Prøv at tænk på, hvis far skal spille overfor Messi, det ville være mega fedt’. Og nu er det så officielt. Det er jo mega fedt for ligaen, som jo får verdens bedste fodboldspiller og den bevågenhed, som MLS får, bliver bare ekstrem. Det bliver bare endnu vildere.
Erik Sviatchenko havde sine udfordringer med Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League (Foto: Mike Hewitt/Getty Images).
Kan rykke fodbold som sportsgren
Legender som Pélé og David Beckham har tidligere haft en stor betydning for at øge opmærksomheden på fodbold i USA, og Erik Sviatchenko regner stærkt med, at Lionel Messis ankomst også får en kæmpemæssig betydning.
– Fodbold er jo ikke den største sportsgren herovre, men det kan det forhåbentligt blive med Messi. Han er jo en gigant og et trækplaster ud over det sædvanlige. Så jeg tænker, at det er ret nice, at han kommer her og sætter ild til bevågenheden omkring ligaen. Jeg så, at Inter Miamis Instagram havde 1,1 millioner følgere, og nu er den oppe på fem millioner (syv millioner nu, red.). Det er fuldstændigt vanvittigt, siger Erik Sviatchenko.
Den tidligere Superliga-stjerne har tidligere i karrieren stået over for Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League-gruppet, hvor den spanske klub vandt 7-0 på udebane og 2-0 på hjemmebane.
– Det var verdens bedste fodboldspiller, man stod overfor. Det var også verdens bedste hold på det tidspunkt i 2016/17-sæsonen, hvor de var modbydelige. Han var bare vild. Jeg havde fornøjelsen med at spille overfor ham både på hjemme- og udebane, og ja, han var dygtig, lyder det fra Erik Sviatchenko.
– Han krævede meget opmærksomhed. I nogle situationer gik det godt, og i nogle situationer gik det mindre godt, men sådan er det, når man møder så god en spiller.
Tipsbladet har også talt med Erik Sviatchenko om muligheden for at vende retur til FC Midtjylland. Det kan du læse om HER.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Her begynder næste sæson i Superligaen
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job