Sviatchenko om Messi i USA: Det bliver ekstremt

Erik Sviatchenko er svært begejstret over Lionel Messis beslutning om at fortsætte karrieren i USA.



Fodbold er ikke den største sportsgren i USA, men med Lionel Messi skifte til Inter Miami vil der blive rettet en helt anden opmærksomhed imod Major League Soccer, som den bedste amerikanske række hedder. 

Den syvdobbelte Ballon d'Or-vinder valgte Miami frem for Barcelona og Saudi-Arabien, og Florida-klubbens billetter er eftefølgende blevet revet væk på rekordtid, mens Inter Miami på få dage er blevet det sportshold med flest Instagram-følgere i USA – på tværs af alle sportsgrene. 

Lionel Messis skifte til USA har også vakt glæde i Houston, hvor Erik Sviatchenko efter en skadesperiode endelig er kommet i gang for Houston Dynamo. I et interview med Tipsbladet fortæller den tidligere FC Midtjylland-kaptajn, at Messi-rygterne faktisk var en medvirkende faktor til, at han valgte at tage til MLS. 

– Jeg tog jo netop herover for at spille imod Messi – sagt med et glimt i øjet. Jeg kan huske, da jeg var ved at skrive under, at der allerede dengang var de her rygter med Miami, lyder det fra Erik Sviatchenko over telefonen. 

– Jeg sagde for sjov til min søn: ‘Prøv at tænk på, hvis far skal spille overfor Messi, det ville være mega fedt’. Og nu er det så officielt. Det er jo mega fedt for ligaen, som jo får verdens bedste fodboldspiller og den bevågenhed, som MLS får, bliver bare ekstrem. Det bliver bare endnu vildere.

Erik Sviatchenko havde sine udfordringer med Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League (Foto: Mike Hewitt/Getty Images). 

Kan rykke fodbold som sportsgren
Legender som Pélé og David Beckham har tidligere haft en stor betydning for at øge opmærksomheden på fodbold i USA, og Erik Sviatchenko regner stærkt med, at Lionel Messis ankomst også får en kæmpemæssig betydning. 

– Fodbold er jo ikke den største sportsgren herovre, men det kan det forhåbentligt blive med Messi. Han er jo en gigant og et trækplaster ud over det sædvanlige. Så jeg tænker, at det er ret nice, at han kommer her og sætter ild til bevågenheden omkring ligaen. Jeg så, at Inter Miamis Instagram havde 1,1 millioner følgere, og nu er den oppe på fem millioner (syv millioner nu, red.). Det er fuldstændigt vanvittigt, siger Erik Sviatchenko. 

Den tidligere Superliga-stjerne har tidligere i karrieren stået over for Lionel Messi, da Celtic mødte Barcelona i Champions League-gruppet, hvor den spanske klub vandt 7-0 på udebane og 2-0 på hjemmebane. 

– Det var verdens bedste fodboldspiller, man stod overfor. Det var også verdens bedste hold på det tidspunkt i 2016/17-sæsonen, hvor de var modbydelige. Han var bare vild. Jeg havde fornøjelsen med at spille overfor ham både på hjemme- og udebane, og ja, han var dygtig, lyder det fra Erik Sviatchenko. 

– Han krævede meget opmærksomhed. I nogle situationer gik det godt, og i nogle situationer gik det mindre godt, men sådan er det, når man møder så god en spiller.

Tipsbladet har også talt med Erik Sviatchenko om muligheden for at vende retur til FC Midtjylland. Det kan du læse om HER





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Nartey scorede igen for Lyon

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Chido Obi var ustyrlig

Zorniger med opsang efter ydmygelse

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

FC Midtjylland kørte OB over

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

– Det er en gigantisk fiasko

Sønderjyske – Silkeborg IF

Præsenterer Thomas Franks afløser

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

AGF dummer sig mod Fredericia

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Salah strålede for Liverpool

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

For første gang siden 1999!

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden