Der er langt fra Houston til Herning, men de syv timers tidsforskel har ikke forhindret Erik Sviatchenko i at følge FC Midtjylland tæt siden skiftet til USA.
Forud for aftenens vigtige europæiske playoff-kamp mod Viborg understreger den tidligere FCM-kaptajn, at han har set langt de fleste kampe, siden han rykkede til MLS.
– Ja, det har jeg helt bestemt. Jeg har set så mange kampe som muligt, når det nu har været med syv timers tidsforskel. Jeg har været lidt tidligt oppe nogle gange, men jeg har fulgt med, og det er fedt at se, at de står i den her kamp, fortæller Erik Sviatchenko til Tipsbladet.
Aftenens opgør mellem FC Midtjylland og Viborg spilles klokken 12 lokal tid i Houston, og her kommer Sviatchenko til at sidde klar foran TV'et.
– Det skal jeg helt sikkert, og jeg skal også se, om jeg kan skaffe nogle billetter til nogle venner, som gerne vil ind og se den. Jeg håber virkelig, at FC Midtjylland kan trække det længste strå og gå videre i Conference League. Det ville være en god afslutning på en sæson, som har været under standard, siger Houston Dynamo-spilleren.
Erik Sviatchenko glæder sig over, at FC Midtjylland efter Thomas Thomasbergs ankomst har vist væsentligt bedre takter end man gjorde i grundspillet.
– Her til sidst i slutspillet har de jo været gode. Når man kigger på pointene, de har høstet – jeg ved godt, at det har været mod mindre god modstand – så ligger man jo på en tredjeplads i Superligaen, selvom det er en syvendeplads, siger Erik Sviatchenko.
Erik Sviatchenko fortællere endvidere, at han har talt med Jonas Lössl forud for aftenens kamp, og den tidligere FC Midtjylland-anfører peger på, at en sejr kan give hans tidligere holdkammerater et vigtigt rygstød forud for næste sæson, hvor FC Midtjylland skal forsøge at rejse sig igen.
– Det er det, det handler om. Der skal de helst gerne vinde den finale, hvor det så er mod Viborg, hvilket jo også gør det ekstra fedt for fansene, lyder det fra Sviatchenko, der selv er fra Viborg oprindeligt og derfor kender klubbernes rivalisering ekstra godt.
Håber på FCM-fremtid
Erik Sviatchenko ser frem til at spille i MLS i de kommende år, men forsvarsspilleren vil ikke lægge skjul på, at han er interesseret i en fremtidig rolle i FC Midtjylland.
– Jeg blev spurgt til det af bold.dk, hvad jeg ville sige, hvis Claus (Steinlein, red.) ringede og tilbød mig at overtage hans job. Det var sådan lidt mere kækt, og det handler ikke så meget om at overtage Claus’ job, det handler om, at jeg selvfølgelig har haft en stor rolle i klubben, og forhåbentlig også har det i fremtiden, med det, jeg kan bidrage med, siger Erik Sviatchenko.
– Lige nu handler det for mig om at gøre mit bedste i Houston. Jeg elsker at spille fodbold og jeg har masser at bidrage med, og når jeg så er færdig med at spille fodbold, så vil jeg da gerne se, hvad der byder sig af muligheder, både i Midtjylland, men også andre steder i livet. Men det kunne da helt sikkert godt være en mulighed at være en skikkelse i FC Midtjylland.
Erik Sviatchenko fik sin debut for Houston Dynamo den 24. maj, hvor den texanske klub slog Minnesota United i pokalturneringen Open Cup.
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Arsenal tager førstepladsen tilbage
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
AVIS