Der er langt fra Houston til Herning, men de syv timers tidsforskel har ikke forhindret Erik Sviatchenko i at følge FC Midtjylland tæt siden skiftet til USA.
Forud for aftenens vigtige europæiske playoff-kamp mod Viborg understreger den tidligere FCM-kaptajn, at han har set langt de fleste kampe, siden han rykkede til MLS.
– Ja, det har jeg helt bestemt. Jeg har set så mange kampe som muligt, når det nu har været med syv timers tidsforskel. Jeg har været lidt tidligt oppe nogle gange, men jeg har fulgt med, og det er fedt at se, at de står i den her kamp, fortæller Erik Sviatchenko til Tipsbladet.
Aftenens opgør mellem FC Midtjylland og Viborg spilles klokken 12 lokal tid i Houston, og her kommer Sviatchenko til at sidde klar foran TV'et.
– Det skal jeg helt sikkert, og jeg skal også se, om jeg kan skaffe nogle billetter til nogle venner, som gerne vil ind og se den. Jeg håber virkelig, at FC Midtjylland kan trække det længste strå og gå videre i Conference League. Det ville være en god afslutning på en sæson, som har været under standard, siger Houston Dynamo-spilleren.
Erik Sviatchenko glæder sig over, at FC Midtjylland efter Thomas Thomasbergs ankomst har vist væsentligt bedre takter end man gjorde i grundspillet.
– Her til sidst i slutspillet har de jo været gode. Når man kigger på pointene, de har høstet – jeg ved godt, at det har været mod mindre god modstand – så ligger man jo på en tredjeplads i Superligaen, selvom det er en syvendeplads, siger Erik Sviatchenko.
Erik Sviatchenko fortællere endvidere, at han har talt med Jonas Lössl forud for aftenens kamp, og den tidligere FC Midtjylland-anfører peger på, at en sejr kan give hans tidligere holdkammerater et vigtigt rygstød forud for næste sæson, hvor FC Midtjylland skal forsøge at rejse sig igen.
– Det er det, det handler om. Der skal de helst gerne vinde den finale, hvor det så er mod Viborg, hvilket jo også gør det ekstra fedt for fansene, lyder det fra Sviatchenko, der selv er fra Viborg oprindeligt og derfor kender klubbernes rivalisering ekstra godt.
Håber på FCM-fremtid
Erik Sviatchenko ser frem til at spille i MLS i de kommende år, men forsvarsspilleren vil ikke lægge skjul på, at han er interesseret i en fremtidig rolle i FC Midtjylland.
– Jeg blev spurgt til det af bold.dk, hvad jeg ville sige, hvis Claus (Steinlein, red.) ringede og tilbød mig at overtage hans job. Det var sådan lidt mere kækt, og det handler ikke så meget om at overtage Claus’ job, det handler om, at jeg selvfølgelig har haft en stor rolle i klubben, og forhåbentlig også har det i fremtiden, med det, jeg kan bidrage med, siger Erik Sviatchenko.
– Lige nu handler det for mig om at gøre mit bedste i Houston. Jeg elsker at spille fodbold og jeg har masser at bidrage med, og når jeg så er færdig med at spille fodbold, så vil jeg da gerne se, hvad der byder sig af muligheder, både i Midtjylland, men også andre steder i livet. Men det kunne da helt sikkert godt være en mulighed at være en skikkelse i FC Midtjylland.
Erik Sviatchenko fik sin debut for Houston Dynamo den 24. maj, hvor den texanske klub slog Minnesota United i pokalturneringen Open Cup.
LIVE
VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Irak – Norge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Deadline overskredet: FC København melder ud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER