Der er langt fra Houston til Herning, men de syv timers tidsforskel har ikke forhindret Erik Sviatchenko i at følge FC Midtjylland tæt siden skiftet til USA.
Forud for aftenens vigtige europæiske playoff-kamp mod Viborg understreger den tidligere FCM-kaptajn, at han har set langt de fleste kampe, siden han rykkede til MLS.
– Ja, det har jeg helt bestemt. Jeg har set så mange kampe som muligt, når det nu har været med syv timers tidsforskel. Jeg har været lidt tidligt oppe nogle gange, men jeg har fulgt med, og det er fedt at se, at de står i den her kamp, fortæller Erik Sviatchenko til Tipsbladet.
Aftenens opgør mellem FC Midtjylland og Viborg spilles klokken 12 lokal tid i Houston, og her kommer Sviatchenko til at sidde klar foran TV'et.
– Det skal jeg helt sikkert, og jeg skal også se, om jeg kan skaffe nogle billetter til nogle venner, som gerne vil ind og se den. Jeg håber virkelig, at FC Midtjylland kan trække det længste strå og gå videre i Conference League. Det ville være en god afslutning på en sæson, som har været under standard, siger Houston Dynamo-spilleren.
Erik Sviatchenko glæder sig over, at FC Midtjylland efter Thomas Thomasbergs ankomst har vist væsentligt bedre takter end man gjorde i grundspillet.
– Her til sidst i slutspillet har de jo været gode. Når man kigger på pointene, de har høstet – jeg ved godt, at det har været mod mindre god modstand – så ligger man jo på en tredjeplads i Superligaen, selvom det er en syvendeplads, siger Erik Sviatchenko.
Erik Sviatchenko fortællere endvidere, at han har talt med Jonas Lössl forud for aftenens kamp, og den tidligere FC Midtjylland-anfører peger på, at en sejr kan give hans tidligere holdkammerater et vigtigt rygstød forud for næste sæson, hvor FC Midtjylland skal forsøge at rejse sig igen.
– Det er det, det handler om. Der skal de helst gerne vinde den finale, hvor det så er mod Viborg, hvilket jo også gør det ekstra fedt for fansene, lyder det fra Sviatchenko, der selv er fra Viborg oprindeligt og derfor kender klubbernes rivalisering ekstra godt.
Håber på FCM-fremtid
Erik Sviatchenko ser frem til at spille i MLS i de kommende år, men forsvarsspilleren vil ikke lægge skjul på, at han er interesseret i en fremtidig rolle i FC Midtjylland.
– Jeg blev spurgt til det af bold.dk, hvad jeg ville sige, hvis Claus (Steinlein, red.) ringede og tilbød mig at overtage hans job. Det var sådan lidt mere kækt, og det handler ikke så meget om at overtage Claus’ job, det handler om, at jeg selvfølgelig har haft en stor rolle i klubben, og forhåbentlig også har det i fremtiden, med det, jeg kan bidrage med, siger Erik Sviatchenko.
– Lige nu handler det for mig om at gøre mit bedste i Houston. Jeg elsker at spille fodbold og jeg har masser at bidrage med, og når jeg så er færdig med at spille fodbold, så vil jeg da gerne se, hvad der byder sig af muligheder, både i Midtjylland, men også andre steder i livet. Men det kunne da helt sikkert godt være en mulighed at være en skikkelse i FC Midtjylland.
Erik Sviatchenko fik sin debut for Houston Dynamo den 24. maj, hvor den texanske klub slog Minnesota United i pokalturneringen Open Cup.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF