Der er langt fra Houston til Herning, men de syv timers tidsforskel har ikke forhindret Erik Sviatchenko i at følge FC Midtjylland tæt siden skiftet til USA.
Forud for aftenens vigtige europæiske playoff-kamp mod Viborg understreger den tidligere FCM-kaptajn, at han har set langt de fleste kampe, siden han rykkede til MLS.
– Ja, det har jeg helt bestemt. Jeg har set så mange kampe som muligt, når det nu har været med syv timers tidsforskel. Jeg har været lidt tidligt oppe nogle gange, men jeg har fulgt med, og det er fedt at se, at de står i den her kamp, fortæller Erik Sviatchenko til Tipsbladet.
Aftenens opgør mellem FC Midtjylland og Viborg spilles klokken 12 lokal tid i Houston, og her kommer Sviatchenko til at sidde klar foran TV'et.
– Det skal jeg helt sikkert, og jeg skal også se, om jeg kan skaffe nogle billetter til nogle venner, som gerne vil ind og se den. Jeg håber virkelig, at FC Midtjylland kan trække det længste strå og gå videre i Conference League. Det ville være en god afslutning på en sæson, som har været under standard, siger Houston Dynamo-spilleren.
Erik Sviatchenko glæder sig over, at FC Midtjylland efter Thomas Thomasbergs ankomst har vist væsentligt bedre takter end man gjorde i grundspillet.
– Her til sidst i slutspillet har de jo været gode. Når man kigger på pointene, de har høstet – jeg ved godt, at det har været mod mindre god modstand – så ligger man jo på en tredjeplads i Superligaen, selvom det er en syvendeplads, siger Erik Sviatchenko.
Erik Sviatchenko fortællere endvidere, at han har talt med Jonas Lössl forud for aftenens kamp, og den tidligere FC Midtjylland-anfører peger på, at en sejr kan give hans tidligere holdkammerater et vigtigt rygstød forud for næste sæson, hvor FC Midtjylland skal forsøge at rejse sig igen.
– Det er det, det handler om. Der skal de helst gerne vinde den finale, hvor det så er mod Viborg, hvilket jo også gør det ekstra fedt for fansene, lyder det fra Sviatchenko, der selv er fra Viborg oprindeligt og derfor kender klubbernes rivalisering ekstra godt.
Håber på FCM-fremtid
Erik Sviatchenko ser frem til at spille i MLS i de kommende år, men forsvarsspilleren vil ikke lægge skjul på, at han er interesseret i en fremtidig rolle i FC Midtjylland.
– Jeg blev spurgt til det af bold.dk, hvad jeg ville sige, hvis Claus (Steinlein, red.) ringede og tilbød mig at overtage hans job. Det var sådan lidt mere kækt, og det handler ikke så meget om at overtage Claus’ job, det handler om, at jeg selvfølgelig har haft en stor rolle i klubben, og forhåbentlig også har det i fremtiden, med det, jeg kan bidrage med, siger Erik Sviatchenko.
– Lige nu handler det for mig om at gøre mit bedste i Houston. Jeg elsker at spille fodbold og jeg har masser at bidrage med, og når jeg så er færdig med at spille fodbold, så vil jeg da gerne se, hvad der byder sig af muligheder, både i Midtjylland, men også andre steder i livet. Men det kunne da helt sikkert godt være en mulighed at være en skikkelse i FC Midtjylland.
Erik Sviatchenko fik sin debut for Houston Dynamo den 24. maj, hvor den texanske klub slog Minnesota United i pokalturneringen Open Cup.
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
Voldsomt transferønske til FCK
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
MEDIE
I spil til stort job
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER