Sviatchenko inden FCM-skæbnekamp: Ekstra fedt

Erik Sviatchenko glæder sig over FC Midtjyllands fremgang under Thomas Thomasberg.



Der er langt fra Houston til Herning, men de syv timers tidsforskel har ikke forhindret Erik Sviatchenko i at følge FC Midtjylland tæt siden skiftet til USA. 

Forud for aftenens vigtige europæiske playoff-kamp mod Viborg understreger den tidligere FCM-kaptajn, at han har set langt de fleste kampe, siden han rykkede til MLS.

– Ja, det har jeg helt bestemt. Jeg har set så mange kampe som muligt, når det nu har været med syv timers tidsforskel. Jeg har været lidt tidligt oppe nogle gange, men jeg har fulgt med, og det er fedt at se, at de står i den her kamp, fortæller Erik Sviatchenko til Tipsbladet. 

Aftenens opgør mellem FC Midtjylland og Viborg spilles klokken 12 lokal tid i Houston, og her kommer Sviatchenko til at sidde klar foran TV'et. 

– Det skal jeg helt sikkert, og jeg skal også se, om jeg kan skaffe nogle billetter til nogle venner, som gerne vil ind og se den. Jeg håber virkelig, at FC Midtjylland kan trække det længste strå og gå videre i Conference League. Det ville være en god afslutning på en sæson, som har været under standard, siger Houston Dynamo-spilleren. 

Erik Sviatchenko glæder sig over, at FC Midtjylland efter Thomas Thomasbergs ankomst har vist væsentligt bedre takter end man gjorde i grundspillet. 

– Her til sidst i slutspillet har de jo været gode. Når man kigger på pointene, de har høstet – jeg ved godt, at det har været mod mindre god modstand – så ligger man jo på en tredjeplads i Superligaen, selvom det er en syvendeplads, siger Erik Sviatchenko. 

Erik Sviatchenko fortællere endvidere, at han har talt med Jonas Lössl forud for aftenens kamp, og den tidligere FC Midtjylland-anfører peger på, at en sejr kan give hans tidligere holdkammerater et vigtigt rygstød forud for næste sæson, hvor FC Midtjylland skal forsøge at rejse sig igen. 

– Det er det, det handler om. Der skal de helst gerne vinde den finale, hvor det så er mod Viborg, hvilket jo også gør det ekstra fedt for fansene, lyder det fra Sviatchenko, der selv er fra Viborg oprindeligt og derfor kender klubbernes rivalisering ekstra godt. 

Håber på FCM-fremtid
Erik Sviatchenko ser frem til at spille i MLS i de kommende år, men forsvarsspilleren vil ikke lægge skjul på, at han er interesseret i en fremtidig rolle i FC Midtjylland. 

– Jeg blev spurgt til det af bold.dk, hvad jeg ville sige, hvis Claus (Steinlein, red.) ringede og tilbød mig at overtage hans job. Det var sådan lidt mere kækt, og det handler ikke så meget om at overtage Claus’ job, det handler om, at jeg selvfølgelig har haft en stor rolle i klubben, og forhåbentlig også har det i fremtiden, med det, jeg kan bidrage med, siger Erik Sviatchenko. 

– Lige nu handler det for mig om at gøre mit bedste i Houston. Jeg elsker at spille fodbold og jeg har masser at bidrage med, og når jeg så er færdig med at spille fodbold, så vil jeg da gerne se, hvad der byder sig af muligheder, både i Midtjylland, men også andre steder i livet. Men det kunne da helt sikkert godt være en mulighed at være en skikkelse i FC Midtjylland.

Erik Sviatchenko fik sin debut for Houston Dynamo den 24. maj, hvor den texanske klub slog Minnesota United i pokalturneringen Open Cup. 



Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Dansk træner lander job i portugisisk klub

I svime over Oscar Schwartau

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Store navne kan forlade Brøndby IF

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag