Der er langt fra Houston til Herning, men de syv timers tidsforskel har ikke forhindret Erik Sviatchenko i at følge FC Midtjylland tæt siden skiftet til USA.
Forud for aftenens vigtige europæiske playoff-kamp mod Viborg understreger den tidligere FCM-kaptajn, at han har set langt de fleste kampe, siden han rykkede til MLS.
– Ja, det har jeg helt bestemt. Jeg har set så mange kampe som muligt, når det nu har været med syv timers tidsforskel. Jeg har været lidt tidligt oppe nogle gange, men jeg har fulgt med, og det er fedt at se, at de står i den her kamp, fortæller Erik Sviatchenko til Tipsbladet.
Aftenens opgør mellem FC Midtjylland og Viborg spilles klokken 12 lokal tid i Houston, og her kommer Sviatchenko til at sidde klar foran TV'et.
– Det skal jeg helt sikkert, og jeg skal også se, om jeg kan skaffe nogle billetter til nogle venner, som gerne vil ind og se den. Jeg håber virkelig, at FC Midtjylland kan trække det længste strå og gå videre i Conference League. Det ville være en god afslutning på en sæson, som har været under standard, siger Houston Dynamo-spilleren.
Erik Sviatchenko glæder sig over, at FC Midtjylland efter Thomas Thomasbergs ankomst har vist væsentligt bedre takter end man gjorde i grundspillet.
– Her til sidst i slutspillet har de jo været gode. Når man kigger på pointene, de har høstet – jeg ved godt, at det har været mod mindre god modstand – så ligger man jo på en tredjeplads i Superligaen, selvom det er en syvendeplads, siger Erik Sviatchenko.
Erik Sviatchenko fortællere endvidere, at han har talt med Jonas Lössl forud for aftenens kamp, og den tidligere FC Midtjylland-anfører peger på, at en sejr kan give hans tidligere holdkammerater et vigtigt rygstød forud for næste sæson, hvor FC Midtjylland skal forsøge at rejse sig igen.
– Det er det, det handler om. Der skal de helst gerne vinde den finale, hvor det så er mod Viborg, hvilket jo også gør det ekstra fedt for fansene, lyder det fra Sviatchenko, der selv er fra Viborg oprindeligt og derfor kender klubbernes rivalisering ekstra godt.
Håber på FCM-fremtid
Erik Sviatchenko ser frem til at spille i MLS i de kommende år, men forsvarsspilleren vil ikke lægge skjul på, at han er interesseret i en fremtidig rolle i FC Midtjylland.
– Jeg blev spurgt til det af bold.dk, hvad jeg ville sige, hvis Claus (Steinlein, red.) ringede og tilbød mig at overtage hans job. Det var sådan lidt mere kækt, og det handler ikke så meget om at overtage Claus’ job, det handler om, at jeg selvfølgelig har haft en stor rolle i klubben, og forhåbentlig også har det i fremtiden, med det, jeg kan bidrage med, siger Erik Sviatchenko.
– Lige nu handler det for mig om at gøre mit bedste i Houston. Jeg elsker at spille fodbold og jeg har masser at bidrage med, og når jeg så er færdig med at spille fodbold, så vil jeg da gerne se, hvad der byder sig af muligheder, både i Midtjylland, men også andre steder i livet. Men det kunne da helt sikkert godt være en mulighed at være en skikkelse i FC Midtjylland.
Erik Sviatchenko fik sin debut for Houston Dynamo den 24. maj, hvor den texanske klub slog Minnesota United i pokalturneringen Open Cup.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Barcelona klager til UEFA
Tottenham under stregen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Arsenal snublede i guldkampen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW