Mange blev i sommer overraskede, da Alexander Lind blev solgt fra Silkeborg IF til Pisa som det dyreste salg nogensinde i Silkeborgs historie. Lind var brandvarm i indledningen af sidste sæson, hvor han scorede i syv kampe i træk, inden han gik fuldstændig i stå.
Siden skiftet til Italien har Alexander Lind fået begrænset spilletid, men alligevel får den fysisk stærke angriber nu ros fra den tidligere Pisa-anfører Emiliano Niccolini.
– Lind har et stort potentiale, og han har imponeret mig, siger han til QuotidianoSportivo.
– For mig er han drømmeangriberen for Pisa, også i fremtiden.
Pisa har fået en fremragende start på sæsonen under Filippo Inzaghis ledelse. Klubben har i sæsonens første otte kampe hentet 19 point, hvilket gør, at de indfinder sig på Serie B's førsteplads.
Selvom Alexander Lind har været inde og ude af holdet i sæsonstarten, peger pilen opad for den unge dansker, der i sidste kamp inden landsholdspausen fik scoret sit første mål for sin nye klub i sejren over Cesena. Det har medført, at forventningerne til Lind er steget i byen med det skæve tårn.
– Jeg kan se, at det går fremad for Alexander Lind. Han er måske stadigvæk lidt akavet i det taktiske, men det kan han forbedre, siger den tidligere Pisa-spiller Franco Ipsaro, inden han fortsætter.
– Han fighter, har et højt potentiale og er god med bolden ved fødderne. Når han kommer i fulde omdrejninger, bliver han ustoppelig.
Udover Alexander Lind hentede Pisa også de to danskere Malthe Højholt og Oliver Abildgaard i sommerens transfervindue. De to midtbanespillere har, ligesom Lind, endnu ikke helt bidt sig fast i Pisas startopstilling, men både Højholt og Abildgaard har været på banen for Pisa i de seneste kampe.
Pisa spiller igen på lørdag, hvor klubben skal en tur til Bolzano i det nordlige Italien. Her møder de FC Südtirol, der ligger nummer seks i Serie B.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Brøndby fyrer Steve Cooper
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW