Tabte 37-1: Nu flyver beskyldningerne

Amatørkamp i Holland vækker stor opsigt.



Et noget bizart resultat så dagens lys søndagens opgør mellem FSV Houtwijk og HMSH i Hollands femtebedste række. Houtwijk vandt kampen med svimlende 37-1, og resultatet har medført en del omtale i de hollandske medier.

Ifølge Omroep West var HMSH allerede bagud 0-17 ved pausen, og det blev ikke bedre i anden halvleg, hvor holdet tilmed også fik målmanden skadet og en markspiller udvist.

Kampen var afgørende for topstriden i rækken, hvor FSV Houtwijk i kraft af kæmpesejren overtog førstepladsen fra MSV 71 takket være en bedre målscore. Hooutwijk er med to runder tilbage fem mål bedre end konkurrenten

– Vi er utilfredse, og tvivlen nager hos os. Vores formand vil forsøge at gøre noget ved det, men vi ved også, at der nok ikke er så meget, vi kan stille op, siger klubbens træner Martin van Zweden til De Telegraaf.

Han fastslår, at han havde forventet, at FSV Houtwijk ville vinde opgøret stort, da HMSH runden forinden havde tabt 0-17. Han kalder det dog “bizart”, at det lykkedes Houtwijk at score cirka hvert andet minut i kampen.

Undertonerne af matchfixing bliver dog skudt fuldstændig til jorden af HMSH. Formand Bültent Yüngül forklarer, at klubben for nogle uger siden valgte at afskibe hele førsteholdet på grund af nogle interne problemer. Derfor er det primært U18-spillere, der sendes i kamp.

Det er dog værd at bemærke, at Houtwijks cheftræner Richard Douw tidligere har stået i spidsen for HMSH og derfor kender klubben. Det har man naturligvis også luret i MSV 71, men HMSH afviser, at man ydede en vennetjeneste til klubbens tidligere træner i form af et nederlag på 1-37.

– Nej, absolut ikke. Ved du hvorfor? Da han forlod os til fordel for SV Loosduinen, tog han syv af vores spillere med sig. Han er faktisk slet ikke velkommen her i klubben. Vi rykkede ned på grund af ham, siger Bültent Yüngül.

Richard Douw afviser også alle beskyldniinger om aftalt spil. Han kalder den opmærksomhed, 37-1-resultatet har fået, for “en storm i et glas vand”. 







LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Cristiano Ronaldo i optur

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

AGF kan ende med millionregning, men…

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Harry Maguire i chok

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’