Tabte 37-1: Nu flyver beskyldningerne

Amatørkamp i Holland vækker stor opsigt.



Et noget bizart resultat så dagens lys søndagens opgør mellem FSV Houtwijk og HMSH i Hollands femtebedste række. Houtwijk vandt kampen med svimlende 37-1, og resultatet har medført en del omtale i de hollandske medier.

Ifølge Omroep West var HMSH allerede bagud 0-17 ved pausen, og det blev ikke bedre i anden halvleg, hvor holdet tilmed også fik målmanden skadet og en markspiller udvist.

Kampen var afgørende for topstriden i rækken, hvor FSV Houtwijk i kraft af kæmpesejren overtog førstepladsen fra MSV 71 takket være en bedre målscore. Hooutwijk er med to runder tilbage fem mål bedre end konkurrenten

– Vi er utilfredse, og tvivlen nager hos os. Vores formand vil forsøge at gøre noget ved det, men vi ved også, at der nok ikke er så meget, vi kan stille op, siger klubbens træner Martin van Zweden til De Telegraaf.

Han fastslår, at han havde forventet, at FSV Houtwijk ville vinde opgøret stort, da HMSH runden forinden havde tabt 0-17. Han kalder det dog “bizart”, at det lykkedes Houtwijk at score cirka hvert andet minut i kampen.

Undertonerne af matchfixing bliver dog skudt fuldstændig til jorden af HMSH. Formand Bültent Yüngül forklarer, at klubben for nogle uger siden valgte at afskibe hele førsteholdet på grund af nogle interne problemer. Derfor er det primært U18-spillere, der sendes i kamp.

Det er dog værd at bemærke, at Houtwijks cheftræner Richard Douw tidligere har stået i spidsen for HMSH og derfor kender klubben. Det har man naturligvis også luret i MSV 71, men HMSH afviser, at man ydede en vennetjeneste til klubbens tidligere træner i form af et nederlag på 1-37.

– Nej, absolut ikke. Ved du hvorfor? Da han forlod os til fordel for SV Loosduinen, tog han syv af vores spillere med sig. Han er faktisk slet ikke velkommen her i klubben. Vi rykkede ned på grund af ham, siger Bültent Yüngül.

Richard Douw afviser også alle beskyldniinger om aftalt spil. Han kalder den opmærksomhed, 37-1-resultatet har fået, for “en storm i et glas vand”. 





Manchester United sure over Dorgu-kommentarer


Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Manchester United overvejer ham

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Vil have Jonas Wind til FC København

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

FC Nordsjælland på rov i DBU

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Rygter om AC Horsens-legende

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Her er Ajax-danskers millionløn

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Medier fælder dom over Dorgu

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Nu kan han spille for FC København

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Hård udmelding fra Thomas Frank

Celtic genansætter populær veteran

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker

Tauson indleder året med double-nederlag

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

‘En stor fejltagelse’

Manchester City ramt af stort problem

Den værste nogensinde?

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Vil købe tidligere Superliga-profil

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS