Tabte 37-1: Nu flyver beskyldningerne

Amatørkamp i Holland vækker stor opsigt.



Et noget bizart resultat så dagens lys søndagens opgør mellem FSV Houtwijk og HMSH i Hollands femtebedste række. Houtwijk vandt kampen med svimlende 37-1, og resultatet har medført en del omtale i de hollandske medier.

Ifølge Omroep West var HMSH allerede bagud 0-17 ved pausen, og det blev ikke bedre i anden halvleg, hvor holdet tilmed også fik målmanden skadet og en markspiller udvist.

Kampen var afgørende for topstriden i rækken, hvor FSV Houtwijk i kraft af kæmpesejren overtog førstepladsen fra MSV 71 takket være en bedre målscore. Hooutwijk er med to runder tilbage fem mål bedre end konkurrenten

– Vi er utilfredse, og tvivlen nager hos os. Vores formand vil forsøge at gøre noget ved det, men vi ved også, at der nok ikke er så meget, vi kan stille op, siger klubbens træner Martin van Zweden til De Telegraaf.

Han fastslår, at han havde forventet, at FSV Houtwijk ville vinde opgøret stort, da HMSH runden forinden havde tabt 0-17. Han kalder det dog “bizart”, at det lykkedes Houtwijk at score cirka hvert andet minut i kampen.

Undertonerne af matchfixing bliver dog skudt fuldstændig til jorden af HMSH. Formand Bültent Yüngül forklarer, at klubben for nogle uger siden valgte at afskibe hele førsteholdet på grund af nogle interne problemer. Derfor er det primært U18-spillere, der sendes i kamp.

Det er dog værd at bemærke, at Houtwijks cheftræner Richard Douw tidligere har stået i spidsen for HMSH og derfor kender klubben. Det har man naturligvis også luret i MSV 71, men HMSH afviser, at man ydede en vennetjeneste til klubbens tidligere træner i form af et nederlag på 1-37.

– Nej, absolut ikke. Ved du hvorfor? Da han forlod os til fordel for SV Loosduinen, tog han syv af vores spillere med sig. Han er faktisk slet ikke velkommen her i klubben. Vi rykkede ned på grund af ham, siger Bültent Yüngül.

Richard Douw afviser også alle beskyldniinger om aftalt spil. Han kalder den opmærksomhed, 37-1-resultatet har fået, for “en storm i et glas vand”. 







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Det giver absolut ingen mening!

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

– Jeg tror de vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

AGF – OB

Silkeborg IF – Viborg FF

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“De havde det bedste transfervindue”

‘De er tilbage’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ikke set i 30 år

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Tottenham boykotter Viaplay

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Jakub Trefil skifter til Danmark

Han er på vej væk fra AGF

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie