Tabte 37-1: Nu flyver beskyldningerne

Amatørkamp i Holland vækker stor opsigt.



Et noget bizart resultat så dagens lys søndagens opgør mellem FSV Houtwijk og HMSH i Hollands femtebedste række. Houtwijk vandt kampen med svimlende 37-1, og resultatet har medført en del omtale i de hollandske medier.

Ifølge Omroep West var HMSH allerede bagud 0-17 ved pausen, og det blev ikke bedre i anden halvleg, hvor holdet tilmed også fik målmanden skadet og en markspiller udvist.

Kampen var afgørende for topstriden i rækken, hvor FSV Houtwijk i kraft af kæmpesejren overtog førstepladsen fra MSV 71 takket være en bedre målscore. Hooutwijk er med to runder tilbage fem mål bedre end konkurrenten

– Vi er utilfredse, og tvivlen nager hos os. Vores formand vil forsøge at gøre noget ved det, men vi ved også, at der nok ikke er så meget, vi kan stille op, siger klubbens træner Martin van Zweden til De Telegraaf.

Han fastslår, at han havde forventet, at FSV Houtwijk ville vinde opgøret stort, da HMSH runden forinden havde tabt 0-17. Han kalder det dog “bizart”, at det lykkedes Houtwijk at score cirka hvert andet minut i kampen.

Undertonerne af matchfixing bliver dog skudt fuldstændig til jorden af HMSH. Formand Bültent Yüngül forklarer, at klubben for nogle uger siden valgte at afskibe hele førsteholdet på grund af nogle interne problemer. Derfor er det primært U18-spillere, der sendes i kamp.

Det er dog værd at bemærke, at Houtwijks cheftræner Richard Douw tidligere har stået i spidsen for HMSH og derfor kender klubben. Det har man naturligvis også luret i MSV 71, men HMSH afviser, at man ydede en vennetjeneste til klubbens tidligere træner i form af et nederlag på 1-37.

– Nej, absolut ikke. Ved du hvorfor? Da han forlod os til fordel for SV Loosduinen, tog han syv af vores spillere med sig. Han er faktisk slet ikke velkommen her i klubben. Vi rykkede ned på grund af ham, siger Bültent Yüngül.

Richard Douw afviser også alle beskyldniinger om aftalt spil. Han kalder den opmærksomhed, 37-1-resultatet har fået, for “en storm i et glas vand”. 





– Derfor bør Patrick Dorgu sælges




LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Har været uenig med Steve Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Barcelona – Atletico

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Det betyder intet mod Liverpool

‘Thomas Delaney er fortid’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

FIFA åbner sag mod Spanien

Jakob Poulsen maner til ro

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Superliga-ekspert i svime over FCK

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia