Onde tunger påstår at han forsøger at holde kæft med tilbagevirkende kraft.
Det minder mig om at jeg forleden sad på et rigtigt FCK-værtshus (tvunget med i baghånd) da der ind ad døren træder en Brøndby-fan som havde undgået politivold . Helt stille i lokalet indtil det lyder nede bagfra :
“Hvis du vil undgå en røvfuld og give en stribe bajere, tager du terningerne oppe på bardisken og slår et slag. Hvis du slår fra et til fem får du en røvfuld og skal give bajere!”
“Hva’ nu, hvis jeg slår en sekser”, ymter den stakkels BIF-fan.
“Så får du lov at slå om.”
Apropos Thomas Gravesen, så er han ikke helt gået i mute-mode.
Forleden trådte han ind på “The Angry Dane” i Glasgow med en hundelort i hånden. Så siger han til bartenderen :”Se, hvad jeg nær havde trådt i!”
Og apropos politivold, hvorfor forlanger Villy Søvndal og han ligesindede ikke, at BZ’erne i Ungdomshuset skal betale de omkostninger, der medgår til det politiopbud, situationen kræver ??
Hans gamle klub Vejle har jo ikke haft det for godt i efteråret. Tommy Poulsen og Flemming Serridslev var ude at fiske forleden søndag, og medens de sidder og meder på kanten af Vejle Å siger Poulsen pludselig :
“Nu har Vejle tabt!”. Hvor ved du det fra lyder det så. Jo, klokken er 16.45!”
Da Celtic trådte ind i Parken onsdag aften, manglede en af de meget ivrige fans. Han er enarmet, og faldt ned fra et træ forleden dag, da Thomas Gravesen (som jo ikke udtaler sig ) vinkede til ham.
Det er faktisk min opfattelse, at det er komplet ligegyldigt, at Thomas Gravesen er holdt op med at tale med fremmede.
Jeg kan ikke fatte, at hele sportspressen ter sig som forkælede børn, der ikke må få slik. Han er selvfølgelig ikke forpligtet til at udtale sig til pressen, med mindre han udtrykkeligt kontraktligt af Celtic er forpligtet hertil. Og det er han åbenbart ikke.
Der er ingen tvivl om, at hans boykot af landsholdet er et tab, selv om hans indsats i mange kampe var overvurderet, efter at han blev ansat Real Madrid, hvor han kun var udset til at være boldflytter.
DBU kunne måske have tvunget ham til at optræde for pressen – men nu er det bolche væk.
Selv om jeg godt forstår, at det kan være interessant at “grave” i hans bevæggrunde for den dobbelte beslutning, så er det helt klart hans ret at indtage den position. Han er ikke skuespiller, der skal skaffe sig nye roller, men har en fremtidssikret kontrakt med “the Tics”, som gør, at han ikke behøver dette “onde”.
Omvendt kan man påstå, at han næppe har fået mere presse end netop nu, hvor hele den fornærmede sportspresse skriver spalte op og ned om Gravesen, om hans tavshed og motiver, og forsøger at sælge aviser på ikke-interviews og roden i hans privatliv, som intet har med fodbold at gøre.
I modsætning til en vis mr. Beckham, som skovler millioner ind på private sponsorkontrakter, som indebærer, at han skal ses og høres overalt i verden, har Thomas ikke den profil og dermed ikke det behov.
Sportsjournalistisk er det vel også lidt fattigt, at man bruger så meget spalteplads på den sag, når man betænker hvor meget andet seriøst fodboldstof man kunne debattere. Men der mangler måske mere fodboldfagligt talent som man så forsøger at kompensere med Se & Hør-agtigt personfnidder, som rettelig burde overlades til en vis Hr. Qvortrup, der gør det aldeles udmærket efter sigende i den branche.
Der har også gået onde tunger om Hr. Gravesens IQ. Men nedennævnte passage tror jeg ikke, har hold i virkeligheden:
Thomas sad “gravet” over sit puslespil, da han pludselig udbryder :” 43 dage , 43 dage!”
“Hvad mener du”, spurgte Kira nysgerrigt.
“Der står her på æsken, at det er fra 3 til 6 år”
Tilbage til VB.
Ved sidste hjemmekamp mødte en ældre herre iklædt VB-uniform op ved billetlugen.
“To stk”, forlangte han.
Den venlige kontrollør spurgte herefter om det skulle være forsvarere eller angribere.
Gordon Strachan, som giver interviews, udtalte forleden om Thomas Gravesen :
“He is my wonderplayer.”
Journalisten som var lykkelig for at få en udtalelse om “Graver” spurgte :”Hvorfor?”.
Hvortil svaret lød . “I wonder why, I paid so much money for him!”.
Når onsdagens stormatch i Parken er forbi og det er den jo, når disse linjer læser vil man kunne betegne en europaturnerende FCK- fan som turist.
Og hvis man spørger, hvad forskellen på Vorherre og Don Ø er, er svaret, at Vorherre ikke tror, han er Don Ø.
Nu sidder vi så og venter på foråret og afgørelsen på SAS Ligaen og Viasat Ligaen. Landsholdets videre færd i den europæiske kampagne. Og det tilstundende præsidentvalg i UEFA.
Det minder mig om FIFA’s kongres i 1988.
Jeg havde væddet med DBU’s daværende næstformand navnkundige Karl P., Silkeborg, berømt for at kunne afbryde et bestyrelsesmøde, bare ved at skære tænder om at jeg ikke ville gå fra kongressen uden et kys af Havelange. Som han i parentes bemærket hadede af et godt hjerte.
Under forhandlingerne foreslog Havelange diskret Lennart Johansson, som dengang var chef de mission for det svenske forbund, at han under eventuelt rejste sig op og foreslog Havelange indstillet til Nobels Fredspris. Dette nægtede Lennart pure (måske derfor han ikke senere kunne godtages af FIFA-mafiaen som ny præsident). Buddet gik herefter videre til formanden for det schweiziske forbund. Rådvild spurgte han den skandinaviske delegation til råds, og den sagde, at det kunne han roligt gøre, for det ville aldrig blive til noget!
Som sagt så gjort. FIFA’s præsident græd for åbent tæppe, så rørt og overrasket blev han over den fantastiske ære. Da seancen var overstået, bevægede jeg mig op til den stormægtige bevæbnet med FIFA’s 50-års jubilæumsbog. Svor præsidenten evig troskab og klargjorde samtidig, at ingen mere end han fortjente Fredsprisen. Således bragt i position bad jeg om hans autograf i min bog, fik den – og i bedste Don Ø-stil stak jeg begge æblekinder frem til præsidenten, som herefter forskaffede mig de attråede kys. Keine Hexerei – nur Behändichkeit.
Karl P. måtte give en omgang i baren (under kraftig tænderskæren, selv om han var på diæter) Jeg har en Havelange autograf og i lange tider to uvaskede kinder.
Glædelig jul og godt nytår.
LIVE
LIVE: Vanvidsmål i 1. division
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
AVIS
Ny melding om fremtiden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest