Christian Eriksen slider voldsomt med spilletiden i Manchester United under storklubbens nye træner Ruben Amorim.
Danskeren er godt nok startet inde i begge Manchester Uniteds Europa League-kampe i 2025, men i Premier League er det kun blevet til minutter i fire af de seneste 12 kampe. I indeværende år har han spillet cirka et kvarter i den bedste engelske række.
Fynboen har kontraktudløb i storklubben til sommer, og Thomas Gravesen, ekspert på Viaplay, ser dystre udsigter, når han kigger i spåkuglen.
– Det er 100 procent slut for Christian Eriksen i Manchester United til sommer, og jeg frygter også, at hans karriere er færdig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Hvor skal han tage hen? Hvor skal han tage hen og tjene 60 millioner kroner om året? Det har jeg meget svært med at se.
Men nu kunne det jo være, at han kunne nøjes med meget mindre?
– Ja, han har nok tjent de penge, han skal, men jeg synes, at den udvikling, Christian har været inde i de seneste par år, er nedadgående. Det er trist at se den situation, Christian Eriksen er i. Det er én af de spillere i Danmark, som har givet os allermest. Han har strålet og været vores bedste mand, så det er trist, hvis hans karriere ender sådan her.
Thomas Gravesen mener, der kan drages paralleller til Simon Kjær, der netop har indstillet karrieren. Midtstopperens sidste opgave med fodbolden var EM i Tyskland, hvor han slet ikke kom på banen.
– Han forlod Milan, og pludselig var han bare væk. Der gik et halvt år, før han meldte ud, hvad der skete. Christian Eriksen fylder 33 lige om lidt, og jeg er bange for, at historien gentager sig.
Bør ikke udtages til landsholdet
Den tidligere Real Madrid-spiller mener ikke, at Christian Eriksen har noget at gøre på det danske landshold, som tingene står lige nu.
– Jeg har altid sagt, at hvis man skal være dansk landsholdsspiller, skal man spille fast på klubholdet. Det er et frygteligt scenarie for Christian Eriksen i øjeblikket, hvor han nærmest ikke spiller for Manchester United. Eriksen har været en fantastisk spiller for Danmark, men jeg mener ganske enkelt ikke, at man skal udtages på sine meritter.
– Jeg ville ikke udtage Christian Eriksen til de kommende kampe, fastslår Thomas Gravesen med henvisning til Nations League-opgørene mod Portugal i marts.
Christian Eriksen har spillet 140 landskampe og scoret 43 mål for Danmark. Han er den spiller i historien med flest danske A-landskampe.
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
OPTAKT
Randers FC – AGF
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
MEDIE
Jonas Wind er i København
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er alle VM-puljerne
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
HELT VILDT