Thomas Gravesen frygter for Eriksens karriere

Thomas Gravesen frygter, at Christian Eriksens karriere lakker mod enden. En trist situation, kalder han det.



Christian Eriksen slider voldsomt med spilletiden i Manchester United under storklubbens nye træner Ruben Amorim.

Danskeren er godt nok startet inde i begge Manchester Uniteds Europa League-kampe i 2025, men i Premier League er det kun blevet til minutter i fire af de seneste 12 kampe. I indeværende år har han spillet cirka et kvarter i den bedste engelske række.

Fynboen har kontraktudløb i storklubben til sommer, og Thomas Gravesen, ekspert på Viaplay, ser dystre udsigter, når han kigger i spåkuglen.

– Det er 100 procent slut for Christian Eriksen i Manchester United til sommer, og jeg frygter også, at hans karriere er færdig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:

– Hvor skal han tage hen? Hvor skal han tage hen og tjene 60 millioner kroner om året? Det har jeg meget svært med at se.

Men nu kunne det jo være, at han kunne nøjes med meget mindre?

– Ja, han har nok tjent de penge, han skal, men jeg synes, at den udvikling, Christian har været inde i de seneste par år, er nedadgående. Det er trist at se den situation, Christian Eriksen er i. Det er én af de spillere i Danmark, som har givet os allermest. Han har strålet og været vores bedste mand, så det er trist, hvis hans karriere ender sådan her.

Thomas Gravesen mener, der kan drages paralleller til Simon Kjær, der netop har indstillet karrieren. Midtstopperens sidste opgave med fodbolden var EM i Tyskland, hvor han slet ikke kom på banen.

– Han forlod Milan, og pludselig var han bare væk. Der gik et halvt år, før han meldte ud, hvad der skete. Christian Eriksen fylder 33 lige om lidt, og jeg er bange for, at historien gentager sig.

Bør ikke udtages til landsholdet
Den tidligere Real Madrid-spiller mener ikke, at Christian Eriksen har noget at gøre på det danske landshold, som tingene står lige nu.

– Jeg har altid sagt, at hvis man skal være dansk landsholdsspiller, skal man spille fast på klubholdet. Det er et frygteligt scenarie for Christian Eriksen i øjeblikket, hvor han nærmest ikke spiller for Manchester United. Eriksen har været en fantastisk spiller for Danmark, men jeg mener ganske enkelt ikke, at man skal udtages på sine meritter.

– Jeg ville ikke udtage Christian Eriksen til de kommende kampe, fastslår Thomas Gravesen med henvisning til Nations League-opgørene mod Portugal i marts.

Christian Eriksen har spillet 140 landskampe og scoret 43 mål for Danmark. Han er den spiller i historien med flest danske A-landskampe.





LIVE

LIVE: FC Midtjylland får stor bøde

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Langer ud efter Peter Sørensen

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Nu reagerer Morten Krogh

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Arsenal – Sporting CP

Heldige danske damer slår Sverige

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Brøndby er de dårligste i Europa

22 millioner kroner!

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Legende stopper som cheftræner for Messi

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Laver aftale med Frederik Birk

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Øjner europæisk trofæ

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

I transfermøde med Superliga-klub

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Voldsom straf til Clement Bischoff