Christian Eriksen slider voldsomt med spilletiden i Manchester United under storklubbens nye træner Ruben Amorim.
Danskeren er godt nok startet inde i begge Manchester Uniteds Europa League-kampe i 2025, men i Premier League er det kun blevet til minutter i fire af de seneste 12 kampe. I indeværende år har han spillet cirka et kvarter i den bedste engelske række.
Fynboen har kontraktudløb i storklubben til sommer, og Thomas Gravesen, ekspert på Viaplay, ser dystre udsigter, når han kigger i spåkuglen.
– Det er 100 procent slut for Christian Eriksen i Manchester United til sommer, og jeg frygter også, at hans karriere er færdig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Hvor skal han tage hen? Hvor skal han tage hen og tjene 60 millioner kroner om året? Det har jeg meget svært med at se.
Men nu kunne det jo være, at han kunne nøjes med meget mindre?
– Ja, han har nok tjent de penge, han skal, men jeg synes, at den udvikling, Christian har været inde i de seneste par år, er nedadgående. Det er trist at se den situation, Christian Eriksen er i. Det er én af de spillere i Danmark, som har givet os allermest. Han har strålet og været vores bedste mand, så det er trist, hvis hans karriere ender sådan her.
Thomas Gravesen mener, der kan drages paralleller til Simon Kjær, der netop har indstillet karrieren. Midtstopperens sidste opgave med fodbolden var EM i Tyskland, hvor han slet ikke kom på banen.
– Han forlod Milan, og pludselig var han bare væk. Der gik et halvt år, før han meldte ud, hvad der skete. Christian Eriksen fylder 33 lige om lidt, og jeg er bange for, at historien gentager sig.
Bør ikke udtages til landsholdet
Den tidligere Real Madrid-spiller mener ikke, at Christian Eriksen har noget at gøre på det danske landshold, som tingene står lige nu.
– Jeg har altid sagt, at hvis man skal være dansk landsholdsspiller, skal man spille fast på klubholdet. Det er et frygteligt scenarie for Christian Eriksen i øjeblikket, hvor han nærmest ikke spiller for Manchester United. Eriksen har været en fantastisk spiller for Danmark, men jeg mener ganske enkelt ikke, at man skal udtages på sine meritter.
– Jeg ville ikke udtage Christian Eriksen til de kommende kampe, fastslår Thomas Gravesen med henvisning til Nations League-opgørene mod Portugal i marts.
Christian Eriksen har spillet 140 landskampe og scoret 43 mål for Danmark. Han er den spiller i historien med flest danske A-landskampe.
LIVE
LIVE: FC Midtjylland overrasker
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Så blev det officielt
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
‘Det er dramatisk!’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG