Thomas Gravesen frygter for Eriksens karriere

Thomas Gravesen frygter, at Christian Eriksens karriere lakker mod enden. En trist situation, kalder han det.



Christian Eriksen slider voldsomt med spilletiden i Manchester United under storklubbens nye træner Ruben Amorim.

Danskeren er godt nok startet inde i begge Manchester Uniteds Europa League-kampe i 2025, men i Premier League er det kun blevet til minutter i fire af de seneste 12 kampe. I indeværende år har han spillet cirka et kvarter i den bedste engelske række.

Fynboen har kontraktudløb i storklubben til sommer, og Thomas Gravesen, ekspert på Viaplay, ser dystre udsigter, når han kigger i spåkuglen.

– Det er 100 procent slut for Christian Eriksen i Manchester United til sommer, og jeg frygter også, at hans karriere er færdig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:

– Hvor skal han tage hen? Hvor skal han tage hen og tjene 60 millioner kroner om året? Det har jeg meget svært med at se.

Men nu kunne det jo være, at han kunne nøjes med meget mindre?

– Ja, han har nok tjent de penge, han skal, men jeg synes, at den udvikling, Christian har været inde i de seneste par år, er nedadgående. Det er trist at se den situation, Christian Eriksen er i. Det er én af de spillere i Danmark, som har givet os allermest. Han har strålet og været vores bedste mand, så det er trist, hvis hans karriere ender sådan her.

Thomas Gravesen mener, der kan drages paralleller til Simon Kjær, der netop har indstillet karrieren. Midtstopperens sidste opgave med fodbolden var EM i Tyskland, hvor han slet ikke kom på banen.

– Han forlod Milan, og pludselig var han bare væk. Der gik et halvt år, før han meldte ud, hvad der skete. Christian Eriksen fylder 33 lige om lidt, og jeg er bange for, at historien gentager sig.

Bør ikke udtages til landsholdet
Den tidligere Real Madrid-spiller mener ikke, at Christian Eriksen har noget at gøre på det danske landshold, som tingene står lige nu.

– Jeg har altid sagt, at hvis man skal være dansk landsholdsspiller, skal man spille fast på klubholdet. Det er et frygteligt scenarie for Christian Eriksen i øjeblikket, hvor han nærmest ikke spiller for Manchester United. Eriksen har været en fantastisk spiller for Danmark, men jeg mener ganske enkelt ikke, at man skal udtages på sine meritter.

– Jeg ville ikke udtage Christian Eriksen til de kommende kampe, fastslår Thomas Gravesen med henvisning til Nations League-opgørene mod Portugal i marts.

Christian Eriksen har spillet 140 landskampe og scoret 43 mål for Danmark. Han er den spiller i historien med flest danske A-landskampe.





Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Vildt skifte i Superligaen?

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Neestrup erkender FCM-misundelse

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Køb billet til FC København i Champions League

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Storhylder Christian Nørgaard

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Indkalder Salah til afgørende samtale

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Køber sig ind i dansk klub

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk