Christian Eriksen slider voldsomt med spilletiden i Manchester United under storklubbens nye træner Ruben Amorim.
Danskeren er godt nok startet inde i begge Manchester Uniteds Europa League-kampe i 2025, men i Premier League er det kun blevet til minutter i fire af de seneste 12 kampe. I indeværende år har han spillet cirka et kvarter i den bedste engelske række.
Fynboen har kontraktudløb i storklubben til sommer, og Thomas Gravesen, ekspert på Viaplay, ser dystre udsigter, når han kigger i spåkuglen.
– Det er 100 procent slut for Christian Eriksen i Manchester United til sommer, og jeg frygter også, at hans karriere er færdig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Hvor skal han tage hen? Hvor skal han tage hen og tjene 60 millioner kroner om året? Det har jeg meget svært med at se.
Men nu kunne det jo være, at han kunne nøjes med meget mindre?
– Ja, han har nok tjent de penge, han skal, men jeg synes, at den udvikling, Christian har været inde i de seneste par år, er nedadgående. Det er trist at se den situation, Christian Eriksen er i. Det er én af de spillere i Danmark, som har givet os allermest. Han har strålet og været vores bedste mand, så det er trist, hvis hans karriere ender sådan her.
Thomas Gravesen mener, der kan drages paralleller til Simon Kjær, der netop har indstillet karrieren. Midtstopperens sidste opgave med fodbolden var EM i Tyskland, hvor han slet ikke kom på banen.
– Han forlod Milan, og pludselig var han bare væk. Der gik et halvt år, før han meldte ud, hvad der skete. Christian Eriksen fylder 33 lige om lidt, og jeg er bange for, at historien gentager sig.
Bør ikke udtages til landsholdet
Den tidligere Real Madrid-spiller mener ikke, at Christian Eriksen har noget at gøre på det danske landshold, som tingene står lige nu.
– Jeg har altid sagt, at hvis man skal være dansk landsholdsspiller, skal man spille fast på klubholdet. Det er et frygteligt scenarie for Christian Eriksen i øjeblikket, hvor han nærmest ikke spiller for Manchester United. Eriksen har været en fantastisk spiller for Danmark, men jeg mener ganske enkelt ikke, at man skal udtages på sine meritter.
– Jeg ville ikke udtage Christian Eriksen til de kommende kampe, fastslår Thomas Gravesen med henvisning til Nations League-opgørene mod Portugal i marts.
Christian Eriksen har spillet 140 landskampe og scoret 43 mål for Danmark. Han er den spiller i historien med flest danske A-landskampe.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE