Christian Eriksen slider voldsomt med spilletiden i Manchester United under storklubbens nye træner Ruben Amorim.
Danskeren er godt nok startet inde i begge Manchester Uniteds Europa League-kampe i 2025, men i Premier League er det kun blevet til minutter i fire af de seneste 12 kampe. I indeværende år har han spillet cirka et kvarter i den bedste engelske række.
Fynboen har kontraktudløb i storklubben til sommer, og Thomas Gravesen, ekspert på Viaplay, ser dystre udsigter, når han kigger i spåkuglen.
– Det er 100 procent slut for Christian Eriksen i Manchester United til sommer, og jeg frygter også, at hans karriere er færdig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Hvor skal han tage hen? Hvor skal han tage hen og tjene 60 millioner kroner om året? Det har jeg meget svært med at se.
Men nu kunne det jo være, at han kunne nøjes med meget mindre?
– Ja, han har nok tjent de penge, han skal, men jeg synes, at den udvikling, Christian har været inde i de seneste par år, er nedadgående. Det er trist at se den situation, Christian Eriksen er i. Det er én af de spillere i Danmark, som har givet os allermest. Han har strålet og været vores bedste mand, så det er trist, hvis hans karriere ender sådan her.
Thomas Gravesen mener, der kan drages paralleller til Simon Kjær, der netop har indstillet karrieren. Midtstopperens sidste opgave med fodbolden var EM i Tyskland, hvor han slet ikke kom på banen.
– Han forlod Milan, og pludselig var han bare væk. Der gik et halvt år, før han meldte ud, hvad der skete. Christian Eriksen fylder 33 lige om lidt, og jeg er bange for, at historien gentager sig.
Bør ikke udtages til landsholdet
Den tidligere Real Madrid-spiller mener ikke, at Christian Eriksen har noget at gøre på det danske landshold, som tingene står lige nu.
– Jeg har altid sagt, at hvis man skal være dansk landsholdsspiller, skal man spille fast på klubholdet. Det er et frygteligt scenarie for Christian Eriksen i øjeblikket, hvor han nærmest ikke spiller for Manchester United. Eriksen har været en fantastisk spiller for Danmark, men jeg mener ganske enkelt ikke, at man skal udtages på sine meritter.
– Jeg ville ikke udtage Christian Eriksen til de kommende kampe, fastslår Thomas Gravesen med henvisning til Nations League-opgørene mod Portugal i marts.
Christian Eriksen har spillet 140 landskampe og scoret 43 mål for Danmark. Han er den spiller i historien med flest danske A-landskampe.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT