Dansker har scoret job 10.000 kilometer væk

Den tidligere Brøndby-scout Kenneth Santa er blevet ansat hos Singapores fodboldforbund, og danskeren nyder eventyret, selvom det er langt væk fra familien.



Qatar, Saudi Arabien, Indien og Brøndby. 

Danske Kenneth Santa kan efterhånden skrive nogle vilde oplevelser på CV'et, og nu kan han tilføje endnu et eventyr.

Han er nemlig blevet ansat i Singapores fodboldforbund.

– Jeg er Head of Talent-ID. Jeg skal starte 'Devolpment and National Center' op for U8 til U12 for drenge og piger samt U13 til U16. Der var ikke en fuldtidsstab til at starte med, men nu er alt oppe at køre. Jeg tror, at vi er omkring 40 mennesker i det her projekt.

– Vi er også startet ungdomsrækker op, som vi kender det i Danmark med DBU København og Sjælland. Det er fra U8 til U13. Før var der kun private arrangører i Singapore, så det er også nyt. Jeg har sat en talent-id uddannelse i søen, siger danskeren i et interview med Tipsbladet. 

Santa har et klart mål mod jobbet i Singapore.

– Intensionen er at skabe en platform, hvor de potentielt bedste spillere bliver opdaget tidligere. Enten bliver de skubbet ud til akademierne og klubberne, eller så ryger de ind i det nationale.

Hans nye job adskiller sig meget fra de tidligere jobs.

– Jeg har også været i Saudi-Arabien, Qatar og Indien. Man får ballast af de mennesker, som man møder på sin vej. Det former ens tilgang.

– Jeg har skullet starte noget op fra bunden og lede en masse mennesker, og jeg har skullet lære det undervejs. Singapore er størrelsesmæssigt det samme som Danmark, men geografisk er det mindre end Sjælland.

– Menneskerne er anderledes, og man kan hellere ikke sammenligne Singapore med resten af Asien og Mellemøsten. Man kan dog sammenligne deres levestandard og købekraft med vores standard.

Artiklen fortsætter under billedet.

Kenneth_-_FAS

Foto: FAS

Familien er i Danmark
Hans job har også sine udfordringer.

– Det er ikke velset, at man kan skabe en karriere igennem sport.

– Spillerne kan melde fra til eliteprogrammet, fordi de har en eksamen, og så dukker de ikke op i en måned. Det mindset er nødt til at rykke sig. Man kan ikke have to-tre måneder, hvor man ikke træner, fordi man skal til eksamener.

Godt 10.000 kilometer er der fra Danmark til Singapore i flyverute, og han kan godt mærke, at det er hårdt at være væk fra familien. Alligevel kan han godt se sig selv være i det asiastiske land i noget tid endnu.

– Mit umiddelbare svar er ja i forhold til det interessante, som vi er i gang med. Det er langt fra færdigt. Der er mange flere lag. Udfordringen er, at jeg er blevet en ældre mand, og jeg har to børn og en kone, der bor i Denmark ved Køge. Jeg har lært, at man skal se på kontraktlængderne, som man har i forhold til at rykke et projekt.

– Jeg har lavet en aftale til udgangen af året, og på det rent fodboldmæssige er der flere lag i det for mig. Det skal hænge sammen med familien, og man skal overveje, om det er spændende nok, til man accepterer de afsavn, som man får fra familien, siger Kenneth Santa til Tipsbladet. 

Tipsbladet talte også med Santa, da han var i Indien, og du kan læse artiklen her.





Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Philip Billing tabte kæben



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Hvem holder partilederne med i fodbold?

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Kæmpe nyhed i udlandet

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Riemer melder stjerne klar

Nu flytter anfører til Danmark

Helt på røven over Victor Froholdt

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Av, FCK! Her er de værst af alle

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding