Dansker har scoret job 10.000 kilometer væk

Den tidligere Brøndby-scout Kenneth Santa er blevet ansat hos Singapores fodboldforbund, og danskeren nyder eventyret, selvom det er langt væk fra familien.



Qatar, Saudi Arabien, Indien og Brøndby. 

Danske Kenneth Santa kan efterhånden skrive nogle vilde oplevelser på CV'et, og nu kan han tilføje endnu et eventyr.

Han er nemlig blevet ansat i Singapores fodboldforbund.

– Jeg er Head of Talent-ID. Jeg skal starte 'Devolpment and National Center' op for U8 til U12 for drenge og piger samt U13 til U16. Der var ikke en fuldtidsstab til at starte med, men nu er alt oppe at køre. Jeg tror, at vi er omkring 40 mennesker i det her projekt.

– Vi er også startet ungdomsrækker op, som vi kender det i Danmark med DBU København og Sjælland. Det er fra U8 til U13. Før var der kun private arrangører i Singapore, så det er også nyt. Jeg har sat en talent-id uddannelse i søen, siger danskeren i et interview med Tipsbladet. 

Santa har et klart mål mod jobbet i Singapore.

– Intensionen er at skabe en platform, hvor de potentielt bedste spillere bliver opdaget tidligere. Enten bliver de skubbet ud til akademierne og klubberne, eller så ryger de ind i det nationale.

Hans nye job adskiller sig meget fra de tidligere jobs.

– Jeg har også været i Saudi-Arabien, Qatar og Indien. Man får ballast af de mennesker, som man møder på sin vej. Det former ens tilgang.

– Jeg har skullet starte noget op fra bunden og lede en masse mennesker, og jeg har skullet lære det undervejs. Singapore er størrelsesmæssigt det samme som Danmark, men geografisk er det mindre end Sjælland.

– Menneskerne er anderledes, og man kan hellere ikke sammenligne Singapore med resten af Asien og Mellemøsten. Man kan dog sammenligne deres levestandard og købekraft med vores standard.

Artiklen fortsætter under billedet.

Kenneth_-_FAS

Foto: FAS

Familien er i Danmark
Hans job har også sine udfordringer.

– Det er ikke velset, at man kan skabe en karriere igennem sport.

– Spillerne kan melde fra til eliteprogrammet, fordi de har en eksamen, og så dukker de ikke op i en måned. Det mindset er nødt til at rykke sig. Man kan ikke have to-tre måneder, hvor man ikke træner, fordi man skal til eksamener.

Godt 10.000 kilometer er der fra Danmark til Singapore i flyverute, og han kan godt mærke, at det er hårdt at være væk fra familien. Alligevel kan han godt se sig selv være i det asiastiske land i noget tid endnu.

– Mit umiddelbare svar er ja i forhold til det interessante, som vi er i gang med. Det er langt fra færdigt. Der er mange flere lag. Udfordringen er, at jeg er blevet en ældre mand, og jeg har to børn og en kone, der bor i Denmark ved Køge. Jeg har lært, at man skal se på kontraktlængderne, som man har i forhold til at rykke et projekt.

– Jeg har lavet en aftale til udgangen af året, og på det rent fodboldmæssige er der flere lag i det for mig. Det skal hænge sammen med familien, og man skal overveje, om det er spændende nok, til man accepterer de afsavn, som man får fra familien, siger Kenneth Santa til Tipsbladet. 

Tipsbladet talte også med Santa, da han var i Indien, og du kan læse artiklen her.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Færdig i dansk klub efter 55 dage

FC København spiller sig videre i Europa

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Dansker i rekordtransfer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er ny landstræner for Italien

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Her er FC Københavns pris på William Clem