Dansker har scoret job 10.000 kilometer væk

Den tidligere Brøndby-scout Kenneth Santa er blevet ansat hos Singapores fodboldforbund, og danskeren nyder eventyret, selvom det er langt væk fra familien.



Qatar, Saudi Arabien, Indien og Brøndby. 

Danske Kenneth Santa kan efterhånden skrive nogle vilde oplevelser på CV'et, og nu kan han tilføje endnu et eventyr.

Han er nemlig blevet ansat i Singapores fodboldforbund.

– Jeg er Head of Talent-ID. Jeg skal starte 'Devolpment and National Center' op for U8 til U12 for drenge og piger samt U13 til U16. Der var ikke en fuldtidsstab til at starte med, men nu er alt oppe at køre. Jeg tror, at vi er omkring 40 mennesker i det her projekt.

– Vi er også startet ungdomsrækker op, som vi kender det i Danmark med DBU København og Sjælland. Det er fra U8 til U13. Før var der kun private arrangører i Singapore, så det er også nyt. Jeg har sat en talent-id uddannelse i søen, siger danskeren i et interview med Tipsbladet. 

Santa har et klart mål mod jobbet i Singapore.

– Intensionen er at skabe en platform, hvor de potentielt bedste spillere bliver opdaget tidligere. Enten bliver de skubbet ud til akademierne og klubberne, eller så ryger de ind i det nationale.

Hans nye job adskiller sig meget fra de tidligere jobs.

– Jeg har også været i Saudi-Arabien, Qatar og Indien. Man får ballast af de mennesker, som man møder på sin vej. Det former ens tilgang.

– Jeg har skullet starte noget op fra bunden og lede en masse mennesker, og jeg har skullet lære det undervejs. Singapore er størrelsesmæssigt det samme som Danmark, men geografisk er det mindre end Sjælland.

– Menneskerne er anderledes, og man kan hellere ikke sammenligne Singapore med resten af Asien og Mellemøsten. Man kan dog sammenligne deres levestandard og købekraft med vores standard.

Artiklen fortsætter under billedet.

Kenneth_-_FAS

Foto: FAS

Familien er i Danmark
Hans job har også sine udfordringer.

– Det er ikke velset, at man kan skabe en karriere igennem sport.

– Spillerne kan melde fra til eliteprogrammet, fordi de har en eksamen, og så dukker de ikke op i en måned. Det mindset er nødt til at rykke sig. Man kan ikke have to-tre måneder, hvor man ikke træner, fordi man skal til eksamener.

Godt 10.000 kilometer er der fra Danmark til Singapore i flyverute, og han kan godt mærke, at det er hårdt at være væk fra familien. Alligevel kan han godt se sig selv være i det asiastiske land i noget tid endnu.

– Mit umiddelbare svar er ja i forhold til det interessante, som vi er i gang med. Det er langt fra færdigt. Der er mange flere lag. Udfordringen er, at jeg er blevet en ældre mand, og jeg har to børn og en kone, der bor i Denmark ved Køge. Jeg har lært, at man skal se på kontraktlængderne, som man har i forhold til at rykke et projekt.

– Jeg har lavet en aftale til udgangen af året, og på det rent fodboldmæssige er der flere lag i det for mig. Det skal hænge sammen med familien, og man skal overveje, om det er spændende nok, til man accepterer de afsavn, som man får fra familien, siger Kenneth Santa til Tipsbladet. 

Tipsbladet talte også med Santa, da han var i Indien, og du kan læse artiklen her.





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Det skal blive bedre, Isaksen!

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Ser I med, Brøndby?

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Det er en gave for Danmark’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Det er et møghold!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

– Hele holdet er trygge ved ham

Landstræner håber på Messi

Dansk klub i salg – lægetjek booket

‘Vil du være multimillionær?’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Sendt hjem fra FC København-træning

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

To spillere frasorteret af Brian Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’