Dansker har scoret job 10.000 kilometer væk

Den tidligere Brøndby-scout Kenneth Santa er blevet ansat hos Singapores fodboldforbund, og danskeren nyder eventyret, selvom det er langt væk fra familien.



Qatar, Saudi Arabien, Indien og Brøndby. 

Danske Kenneth Santa kan efterhånden skrive nogle vilde oplevelser på CV'et, og nu kan han tilføje endnu et eventyr.

Han er nemlig blevet ansat i Singapores fodboldforbund.

– Jeg er Head of Talent-ID. Jeg skal starte 'Devolpment and National Center' op for U8 til U12 for drenge og piger samt U13 til U16. Der var ikke en fuldtidsstab til at starte med, men nu er alt oppe at køre. Jeg tror, at vi er omkring 40 mennesker i det her projekt.

– Vi er også startet ungdomsrækker op, som vi kender det i Danmark med DBU København og Sjælland. Det er fra U8 til U13. Før var der kun private arrangører i Singapore, så det er også nyt. Jeg har sat en talent-id uddannelse i søen, siger danskeren i et interview med Tipsbladet. 

Santa har et klart mål mod jobbet i Singapore.

– Intensionen er at skabe en platform, hvor de potentielt bedste spillere bliver opdaget tidligere. Enten bliver de skubbet ud til akademierne og klubberne, eller så ryger de ind i det nationale.

Hans nye job adskiller sig meget fra de tidligere jobs.

– Jeg har også været i Saudi-Arabien, Qatar og Indien. Man får ballast af de mennesker, som man møder på sin vej. Det former ens tilgang.

– Jeg har skullet starte noget op fra bunden og lede en masse mennesker, og jeg har skullet lære det undervejs. Singapore er størrelsesmæssigt det samme som Danmark, men geografisk er det mindre end Sjælland.

– Menneskerne er anderledes, og man kan hellere ikke sammenligne Singapore med resten af Asien og Mellemøsten. Man kan dog sammenligne deres levestandard og købekraft med vores standard.

Artiklen fortsætter under billedet.

Kenneth_-_FAS

Foto: FAS

Familien er i Danmark
Hans job har også sine udfordringer.

– Det er ikke velset, at man kan skabe en karriere igennem sport.

– Spillerne kan melde fra til eliteprogrammet, fordi de har en eksamen, og så dukker de ikke op i en måned. Det mindset er nødt til at rykke sig. Man kan ikke have to-tre måneder, hvor man ikke træner, fordi man skal til eksamener.

Godt 10.000 kilometer er der fra Danmark til Singapore i flyverute, og han kan godt mærke, at det er hårdt at være væk fra familien. Alligevel kan han godt se sig selv være i det asiastiske land i noget tid endnu.

– Mit umiddelbare svar er ja i forhold til det interessante, som vi er i gang med. Det er langt fra færdigt. Der er mange flere lag. Udfordringen er, at jeg er blevet en ældre mand, og jeg har to børn og en kone, der bor i Denmark ved Køge. Jeg har lært, at man skal se på kontraktlængderne, som man har i forhold til at rykke et projekt.

– Jeg har lavet en aftale til udgangen af året, og på det rent fodboldmæssige er der flere lag i det for mig. Det skal hænge sammen med familien, og man skal overveje, om det er spændende nok, til man accepterer de afsavn, som man får fra familien, siger Kenneth Santa til Tipsbladet. 

Tipsbladet talte også med Santa, da han var i Indien, og du kan læse artiklen her.





Afviser Youssoufa Moukoko-rygte




LIVE

TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper

West Ham forventer Hermansen-skifte

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

– Et kanon sted for ham

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Nørgaard kommenterer exitrygte

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vil væk fra Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

‘FCK er nødt til at lytte’

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Medie: FC København nægter

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Storklub har taget kontakt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

AaB-angriber på vej til Serie A

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’