Qatar, Saudi Arabien, Indien og Brøndby.
Danske Kenneth Santa kan efterhånden skrive nogle vilde oplevelser på CV'et, og nu kan han tilføje endnu et eventyr.
Han er nemlig blevet ansat i Singapores fodboldforbund.
– Jeg er Head of Talent-ID. Jeg skal starte 'Devolpment and National Center' op for U8 til U12 for drenge og piger samt U13 til U16. Der var ikke en fuldtidsstab til at starte med, men nu er alt oppe at køre. Jeg tror, at vi er omkring 40 mennesker i det her projekt.
– Vi er også startet ungdomsrækker op, som vi kender det i Danmark med DBU København og Sjælland. Det er fra U8 til U13. Før var der kun private arrangører i Singapore, så det er også nyt. Jeg har sat en talent-id uddannelse i søen, siger danskeren i et interview med Tipsbladet.
Santa har et klart mål mod jobbet i Singapore.
– Intensionen er at skabe en platform, hvor de potentielt bedste spillere bliver opdaget tidligere. Enten bliver de skubbet ud til akademierne og klubberne, eller så ryger de ind i det nationale.
Hans nye job adskiller sig meget fra de tidligere jobs.
– Jeg har også været i Saudi-Arabien, Qatar og Indien. Man får ballast af de mennesker, som man møder på sin vej. Det former ens tilgang.
– Jeg har skullet starte noget op fra bunden og lede en masse mennesker, og jeg har skullet lære det undervejs. Singapore er størrelsesmæssigt det samme som Danmark, men geografisk er det mindre end Sjælland.
– Menneskerne er anderledes, og man kan hellere ikke sammenligne Singapore med resten af Asien og Mellemøsten. Man kan dog sammenligne deres levestandard og købekraft med vores standard.
Artiklen fortsætter under billedet.

Familien er i Danmark
Hans job har også sine udfordringer.
– Det er ikke velset, at man kan skabe en karriere igennem sport.
– Spillerne kan melde fra til eliteprogrammet, fordi de har en eksamen, og så dukker de ikke op i en måned. Det mindset er nødt til at rykke sig. Man kan ikke have to-tre måneder, hvor man ikke træner, fordi man skal til eksamener.
Godt 10.000 kilometer er der fra Danmark til Singapore i flyverute, og han kan godt mærke, at det er hårdt at være væk fra familien. Alligevel kan han godt se sig selv være i det asiastiske land i noget tid endnu.
– Mit umiddelbare svar er ja i forhold til det interessante, som vi er i gang med. Det er langt fra færdigt. Der er mange flere lag. Udfordringen er, at jeg er blevet en ældre mand, og jeg har to børn og en kone, der bor i Denmark ved Køge. Jeg har lært, at man skal se på kontraktlængderne, som man har i forhold til at rykke et projekt.
– Jeg har lavet en aftale til udgangen af året, og på det rent fodboldmæssige er der flere lag i det for mig. Det skal hænge sammen med familien, og man skal overveje, om det er spændende nok, til man accepterer de afsavn, som man får fra familien, siger Kenneth Santa til Tipsbladet.
Tipsbladet talte også med Santa, da han var i Indien, og du kan læse artiklen her.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
MEDIE