Det er tungt at arbejde derhjemme, når huset også er fyldt med en kone og to børn. Men Kenneth Santa er vant til logistiske udfordringer i hverdagen. Normalt er de bare af trafikal karakter.
Danskeren er Head of Scouting i Punjab FC og det dertilhørende akademi i Indien, og han står i spidsen for det netværk af talentspejdere, der skal dække alle Indiens 1,3 milliarder mennesker. Det byder på mange og lange rejser, som kun føles længere af det stopfyldte indiske vejnet.
Da Santa var i Danmark, kunne han godt nå fem kampe på en lørdag i Københavnsområdet. I Indien er han ambitiøst, hvis han planlægger to.
– Da jeg var i Bangalore, tog det halvanden time at køre de 40 kilometer ud til en kamp om morgenen. Da jeg skulle hjem, tog det tre en halv time. Jeg skulle egentlig have set en kamp samme sted klokken 18, men det aflyste jeg.
– Der er simpelthen for mange biler på vejene. Når man er i et byområde, skal man lægge et par timer ekstra på. Jeg har også prøvet at køre til New Delhi: tre-fire timer én vej, otte den anden vej, fordi vi skulle køre tilbage om aftenen, fortæller Kenneth Santa til tipsbladet.dk.
Han tilføjer med et grin:
– Vores chauffører forsøger også at undgå mig. Det er sjovt at se, hvordan de finder på undskyldninger for at ikke køre mig til Delhi. Så nu er jeg begyndt at give dem god mad og drikke.
Den slags var Santa dog forberedt på, inden han rejste til Indien. Han arbejdede tre år på et stort akademi i Qatar, så han vidste godt, at tingene ude i den store verden ikke altid foregår som i Danmark.
Han håber alligevel, at han kan sætte et dansk aftryk. For hvis der er noget, Danmark har, som Indien mangler, er det system og struktur. De unge knægte har lige så meget talent – og så er der mange af dem – men uden den rette matchning mod andre talenter og den rette træning rækker det sjældent særlig langt.
– Jeg er positivt overrasket over niveauet, specielt hos de unge. Det er ekstremt træningsparate, motiverede og dedikerede. Op til 12-13 år er de rigtig dygtige og minimum på niveau med herhjemme og i mange tilfælde bedre. Udfodringen er, at landet er så stort og mangler struktur, så de har svært ved at finde nogle at lege med og miljøer til at udvikle dem, siger Santa.
Han rejste til Indien i slutningen af 2019 og nåede således en lille håndfuld måneder, før coronavirussen tvang ham hjem.
– Både på senior- og ungdomsniveau er jeg kommet til klub, som har haft hold, men som aldrig har været professionelt drevet. Tingene er aldrig blevet sat i systemer. Det er en generel ting for Indien med manglende organisation og struktur sammenlignet med, hvad vi selv er vant til, siger danskeren.
– Det var også det, der trak mest i forhold til at komme af sted: at være med til at løfte overliggeren på, hvordan man arbejder med at opbygge scoutingnetværk i hele Indien, som er kæmpestort. Det er den største del af mit arbejde: analysere, hvad holdenes niveau er på ungdom og senior, og så rejse rundt i regionerne og finde kandidater, der kan arbejde for os som scouts.
Foreløbig er det arbejde dog sat på pause. Kenneth Santa arbejdere videre fra sin pc hjemme i Danmark, mens Indien forbliver lukket ned. Udgangsforbuddet gælder til og med næste uge.
Læs også:Tidligere Superliga-træner i Indien: Ord kan ikke beskrive, hvordan her er
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
‘Han er tilgivet’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
