Det er tungt at arbejde derhjemme, når huset også er fyldt med en kone og to børn. Men Kenneth Santa er vant til logistiske udfordringer i hverdagen. Normalt er de bare af trafikal karakter.
Danskeren er Head of Scouting i Punjab FC og det dertilhørende akademi i Indien, og han står i spidsen for det netværk af talentspejdere, der skal dække alle Indiens 1,3 milliarder mennesker. Det byder på mange og lange rejser, som kun føles længere af det stopfyldte indiske vejnet.
Da Santa var i Danmark, kunne han godt nå fem kampe på en lørdag i Københavnsområdet. I Indien er han ambitiøst, hvis han planlægger to.
– Da jeg var i Bangalore, tog det halvanden time at køre de 40 kilometer ud til en kamp om morgenen. Da jeg skulle hjem, tog det tre en halv time. Jeg skulle egentlig have set en kamp samme sted klokken 18, men det aflyste jeg.
– Der er simpelthen for mange biler på vejene. Når man er i et byområde, skal man lægge et par timer ekstra på. Jeg har også prøvet at køre til New Delhi: tre-fire timer én vej, otte den anden vej, fordi vi skulle køre tilbage om aftenen, fortæller Kenneth Santa til tipsbladet.dk.
Han tilføjer med et grin:
– Vores chauffører forsøger også at undgå mig. Det er sjovt at se, hvordan de finder på undskyldninger for at ikke køre mig til Delhi. Så nu er jeg begyndt at give dem god mad og drikke.
Den slags var Santa dog forberedt på, inden han rejste til Indien. Han arbejdede tre år på et stort akademi i Qatar, så han vidste godt, at tingene ude i den store verden ikke altid foregår som i Danmark.
Han håber alligevel, at han kan sætte et dansk aftryk. For hvis der er noget, Danmark har, som Indien mangler, er det system og struktur. De unge knægte har lige så meget talent – og så er der mange af dem – men uden den rette matchning mod andre talenter og den rette træning rækker det sjældent særlig langt.
– Jeg er positivt overrasket over niveauet, specielt hos de unge. Det er ekstremt træningsparate, motiverede og dedikerede. Op til 12-13 år er de rigtig dygtige og minimum på niveau med herhjemme og i mange tilfælde bedre. Udfodringen er, at landet er så stort og mangler struktur, så de har svært ved at finde nogle at lege med og miljøer til at udvikle dem, siger Santa.
Han rejste til Indien i slutningen af 2019 og nåede således en lille håndfuld måneder, før coronavirussen tvang ham hjem.
– Både på senior- og ungdomsniveau er jeg kommet til klub, som har haft hold, men som aldrig har været professionelt drevet. Tingene er aldrig blevet sat i systemer. Det er en generel ting for Indien med manglende organisation og struktur sammenlignet med, hvad vi selv er vant til, siger danskeren.
– Det var også det, der trak mest i forhold til at komme af sted: at være med til at løfte overliggeren på, hvordan man arbejder med at opbygge scoutingnetværk i hele Indien, som er kæmpestort. Det er den største del af mit arbejde: analysere, hvad holdenes niveau er på ungdom og senior, og så rejse rundt i regionerne og finde kandidater, der kan arbejde for os som scouts.
Foreløbig er det arbejde dog sat på pause. Kenneth Santa arbejdere videre fra sin pc hjemme i Danmark, mens Indien forbliver lukket ned. Udgangsforbuddet gælder til og med næste uge.
Læs også:Tidligere Superliga-træner i Indien: Ord kan ikke beskrive, hvordan her er
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Snart kan det give rødt kort
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
