Det er tungt at arbejde derhjemme, når huset også er fyldt med en kone og to børn. Men Kenneth Santa er vant til logistiske udfordringer i hverdagen. Normalt er de bare af trafikal karakter.
Danskeren er Head of Scouting i Punjab FC og det dertilhørende akademi i Indien, og han står i spidsen for det netværk af talentspejdere, der skal dække alle Indiens 1,3 milliarder mennesker. Det byder på mange og lange rejser, som kun føles længere af det stopfyldte indiske vejnet.
Da Santa var i Danmark, kunne han godt nå fem kampe på en lørdag i Københavnsområdet. I Indien er han ambitiøst, hvis han planlægger to.
– Da jeg var i Bangalore, tog det halvanden time at køre de 40 kilometer ud til en kamp om morgenen. Da jeg skulle hjem, tog det tre en halv time. Jeg skulle egentlig have set en kamp samme sted klokken 18, men det aflyste jeg.
– Der er simpelthen for mange biler på vejene. Når man er i et byområde, skal man lægge et par timer ekstra på. Jeg har også prøvet at køre til New Delhi: tre-fire timer én vej, otte den anden vej, fordi vi skulle køre tilbage om aftenen, fortæller Kenneth Santa til tipsbladet.dk.
Han tilføjer med et grin:
– Vores chauffører forsøger også at undgå mig. Det er sjovt at se, hvordan de finder på undskyldninger for at ikke køre mig til Delhi. Så nu er jeg begyndt at give dem god mad og drikke.
Den slags var Santa dog forberedt på, inden han rejste til Indien. Han arbejdede tre år på et stort akademi i Qatar, så han vidste godt, at tingene ude i den store verden ikke altid foregår som i Danmark.
Han håber alligevel, at han kan sætte et dansk aftryk. For hvis der er noget, Danmark har, som Indien mangler, er det system og struktur. De unge knægte har lige så meget talent – og så er der mange af dem – men uden den rette matchning mod andre talenter og den rette træning rækker det sjældent særlig langt.
– Jeg er positivt overrasket over niveauet, specielt hos de unge. Det er ekstremt træningsparate, motiverede og dedikerede. Op til 12-13 år er de rigtig dygtige og minimum på niveau med herhjemme og i mange tilfælde bedre. Udfodringen er, at landet er så stort og mangler struktur, så de har svært ved at finde nogle at lege med og miljøer til at udvikle dem, siger Santa.
Han rejste til Indien i slutningen af 2019 og nåede således en lille håndfuld måneder, før coronavirussen tvang ham hjem.
– Både på senior- og ungdomsniveau er jeg kommet til klub, som har haft hold, men som aldrig har været professionelt drevet. Tingene er aldrig blevet sat i systemer. Det er en generel ting for Indien med manglende organisation og struktur sammenlignet med, hvad vi selv er vant til, siger danskeren.
– Det var også det, der trak mest i forhold til at komme af sted: at være med til at løfte overliggeren på, hvordan man arbejder med at opbygge scoutingnetværk i hele Indien, som er kæmpestort. Det er den største del af mit arbejde: analysere, hvad holdenes niveau er på ungdom og senior, og så rejse rundt i regionerne og finde kandidater, der kan arbejde for os som scouts.
Foreløbig er det arbejde dog sat på pause. Kenneth Santa arbejdere videre fra sin pc hjemme i Danmark, mens Indien forbliver lukket ned. Udgangsforbuddet gælder til og med næste uge.
Læs også:Tidligere Superliga-træner i Indien: Ord kan ikke beskrive, hvordan her er
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Kæk Wass: Han filmede!
Tottenham præsenterer ny træner
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
