Det er tungt at arbejde derhjemme, når huset også er fyldt med en kone og to børn. Men Kenneth Santa er vant til logistiske udfordringer i hverdagen. Normalt er de bare af trafikal karakter.
Danskeren er Head of Scouting i Punjab FC og det dertilhørende akademi i Indien, og han står i spidsen for det netværk af talentspejdere, der skal dække alle Indiens 1,3 milliarder mennesker. Det byder på mange og lange rejser, som kun føles længere af det stopfyldte indiske vejnet.
Da Santa var i Danmark, kunne han godt nå fem kampe på en lørdag i Københavnsområdet. I Indien er han ambitiøst, hvis han planlægger to.
– Da jeg var i Bangalore, tog det halvanden time at køre de 40 kilometer ud til en kamp om morgenen. Da jeg skulle hjem, tog det tre en halv time. Jeg skulle egentlig have set en kamp samme sted klokken 18, men det aflyste jeg.
– Der er simpelthen for mange biler på vejene. Når man er i et byområde, skal man lægge et par timer ekstra på. Jeg har også prøvet at køre til New Delhi: tre-fire timer én vej, otte den anden vej, fordi vi skulle køre tilbage om aftenen, fortæller Kenneth Santa til tipsbladet.dk.
Han tilføjer med et grin:
– Vores chauffører forsøger også at undgå mig. Det er sjovt at se, hvordan de finder på undskyldninger for at ikke køre mig til Delhi. Så nu er jeg begyndt at give dem god mad og drikke.
Den slags var Santa dog forberedt på, inden han rejste til Indien. Han arbejdede tre år på et stort akademi i Qatar, så han vidste godt, at tingene ude i den store verden ikke altid foregår som i Danmark.
Han håber alligevel, at han kan sætte et dansk aftryk. For hvis der er noget, Danmark har, som Indien mangler, er det system og struktur. De unge knægte har lige så meget talent – og så er der mange af dem – men uden den rette matchning mod andre talenter og den rette træning rækker det sjældent særlig langt.
– Jeg er positivt overrasket over niveauet, specielt hos de unge. Det er ekstremt træningsparate, motiverede og dedikerede. Op til 12-13 år er de rigtig dygtige og minimum på niveau med herhjemme og i mange tilfælde bedre. Udfodringen er, at landet er så stort og mangler struktur, så de har svært ved at finde nogle at lege med og miljøer til at udvikle dem, siger Santa.
Han rejste til Indien i slutningen af 2019 og nåede således en lille håndfuld måneder, før coronavirussen tvang ham hjem.
– Både på senior- og ungdomsniveau er jeg kommet til klub, som har haft hold, men som aldrig har været professionelt drevet. Tingene er aldrig blevet sat i systemer. Det er en generel ting for Indien med manglende organisation og struktur sammenlignet med, hvad vi selv er vant til, siger danskeren.
– Det var også det, der trak mest i forhold til at komme af sted: at være med til at løfte overliggeren på, hvordan man arbejder med at opbygge scoutingnetværk i hele Indien, som er kæmpestort. Det er den største del af mit arbejde: analysere, hvad holdenes niveau er på ungdom og senior, og så rejse rundt i regionerne og finde kandidater, der kan arbejde for os som scouts.
Foreløbig er det arbejde dog sat på pause. Kenneth Santa arbejdere videre fra sin pc hjemme i Danmark, mens Indien forbliver lukket ned. Udgangsforbuddet gælder til og med næste uge.
Læs også:Tidligere Superliga-træner i Indien: Ord kan ikke beskrive, hvordan her er
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Ramt af pointstraf
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Medier fælder hård dom
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
– Han virker frustreret!
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
Stjernetransfer på plads alligevel
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
