Tidl. Brøndby-stjerne i vildrede: Det er grusomt

Den tidligere Brøndby-profil Lebogang Phiri er decideret uforstående over for, at han ikke har fået flere landskampe i løbet af karrieren.



Tager man et kig på Lebogang Phiris klub-cv, tegner der sig et billede af en spiller med en mere end godkendt karriere. Mere end 100 kampe i Superligaen for Brøndby IF og godt med kampe i både den bedste og næstbedste franske række er det blevet til.

Men kigger man udelukkende på den 28-årige sydafrikaners landsholds-cv, står man tilbage med en fladere fornemmelse.

Sølle seks landskampe står Lebogang Phiri noteret for, heraf kun én fra start, og han har ikke været inde i landsholdsvarmen siden 2019. Noget, den tidligere Brøndby-stjerne ikke selv forstår meget af. 

– Når det kommer til landsholdet, har det altid været et had-kærlighedsforhold. Jeg har spillet i udlandet i 10 år, og jeg har fået et minimalt antal udtagelser

– Hvis vi skal tale om landskampe, er det… ja. For mig, i forhold til min karriere, synes jeg, det er grusomt. Det er noget, som jeg ikke burde acceptere. Og jeg mener, jeg har spillet på et godt niveau. Jeg har præsteret så meget på så mange niveauer gennem årene, siger Lebogang Phiri til SABC Sport og tilføjer:

– Måske på nuværende tidspunkt i min karriere er jeg ikke en spiller, træneren har brug for. Han har brug for andre spillere. Det skal vi bare støtte. Men til tider har jeg følt, at jeg var i form, præsterede og var på mit bedste niveau… Jeg var blandt de bedste, hvis ikke den bedste.

– Jeg mener, jeg burde have fået udtagelser, som jeg ikke fik. Så det er derfor, det kommer tilbage til det første udsagn, jeg kom med – landsholdet og jeg har et had-kærlighedsforhold. Jeg ville elske at være der, men jeg hader, at jeg ikke får de muligheder, som jeg fortjener.

Lebogang Phiri, 28 år, er aktuelt udlejet fra tyrkiske Rizespor til Paris FC, hvor han sluttede efteråret af som starter efter en skadespause.  



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr