Tidl. FCK-profil med åben trænerfremtid: Har fået henvendelser

Marcus Allbäck ved endnu ikke, hvordan hans fremtid ser ud. Hans kontrakt med det svenske fodboldforbund udløber efter EM.



Når Erik Hamrén stopper som svensk landstræner til sommer efter EM, bliver Janne Andersson ny chef for Sveriges bedste hold. Men hvad med assistentten? Han hedder lige nu Marcus Allbäck, og det er endnu ikke besluttet, om han fortsætter som assisterende landstræner eller ej. 

Allbäck har været Erik Hamréns tro væbner på det svenske landshold siden deres fælles ansættelse i 2009, men til sommer kommer der forandringer. Allbäck holder i sine muligheder åbne.

– Jeg er ansat her med en kontrakt, der løber lige så længe som Erik er træner. Det er frem til juli måned, hvor Erik har har besluttet at stoppe efter EM. Så skal der tages en snak med forbundet og med Janne. Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske lige nu. Det er ikke umuligt, at det bliver noget med fodbold, hvis jeg ikke fortsætter her, men det er ikke noget, jeg bruger mange kræfter på. Vi må afvente og se. Jeg har fået nogle henvendelser, men ikke noget konkret. Det har mere været spørgsmål om, hvad jeg skal efter det her, siger han ifølge gp.se.

Posten som landsholdsassistent har været Marcus Allbäcks eneste trænerjob, siden han stoppede den aktive karriere. Som spiller nåede Allbäck at spille for blandt andre Lyngby, Aston Villa og Hansa Rostock, inden han blev en stor profil for FC København i årene 2005-2008.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Portugal

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FC København jagter Romane Amane

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

På vej til storklub?

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

DR Congo – Uzbekistan

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina