Han har Superliga på cv’et, han har været i udlandet, og i det hele taget burde han være på vej ind i sin bedste alder som fodboldspiller.
Men det er 26-årige Andreas Bruhn ikke nødvendigvis, for han står lige med flere spørgsmålstegn end svar, efter han denne sommer har valgt at skifte til Jammerbugt fra 2. division.
Skiftet handler i bund og grund om at finde ud af, om han stadig skal være fodboldspiller, fortæller han i et interview med Aabybroposten.
Læs også:Ny AaB-stjerne er gode venner med Zanka: Han er et fantastisk menneske
Forklaringen bunden i, at han blev opereret i hoften tilbage i januar. En stor operation, der dog ikke giver garanti for, at han kan klare at spille fodbold på topplan igen.
– Jeg må være ærlig og sige, at jeg skal finde ud af, om jeg kan spille fodbold efter den operation. Jeg fik at vide af lægen, at enten går det, eller også går det ikke. Han havde gjort det så godt, som han kunne, og han sagde, at jeg måtte se efter genoptræningen, om jeg kunne holde til at spille fodbold igen.
– Men det går super godt nu. Det passer godt niveaumæssigt til mig at være i Jammerbugt. Det handler om, at jeg skal finde spilleglæden og lysten igen, så jeg kan se, om kroppen kan være ordentligt med. Forhåbentligt har jeg nogle gode år i mig endnu, lyder det fra Bruhn, der har trænet med i Jammerbugt FC gennem en måneds tid, siger Andreas Bruhn til Aabybroposten.
Læs også:Spilforslag til SL: Flyver Vejle videre?
Kantspilleren er altså hos Jammerbugt, hvor han også kender træner Bo Zinck fra tidligere. Samtidig studerer han multimediedesign.
Andreas Bruhn startede karrieren i AaB, kom siden til Viborg FF og Randers FC, inden han altså prøvede sig af i udlandet hos Arendal i Norge. Han har 70 Superliga-kampe på cv’et.
Læs også:AaB-boss kritiserer myndighederne: Det minder om Komiske Ali
Læs også:Johan Lange om Solbakken: Han kørte det ikke som et onemanshow
Læs også:Superliga powerranking: FC København stiger efter trænerfyring
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
