Han har Superliga på cv’et, han har været i udlandet, og i det hele taget burde han være på vej ind i sin bedste alder som fodboldspiller.
Men det er 26-årige Andreas Bruhn ikke nødvendigvis, for han står lige med flere spørgsmålstegn end svar, efter han denne sommer har valgt at skifte til Jammerbugt fra 2. division.
Skiftet handler i bund og grund om at finde ud af, om han stadig skal være fodboldspiller, fortæller han i et interview med Aabybroposten.
Læs også:Ny AaB-stjerne er gode venner med Zanka: Han er et fantastisk menneske
Forklaringen bunden i, at han blev opereret i hoften tilbage i januar. En stor operation, der dog ikke giver garanti for, at han kan klare at spille fodbold på topplan igen.
– Jeg må være ærlig og sige, at jeg skal finde ud af, om jeg kan spille fodbold efter den operation. Jeg fik at vide af lægen, at enten går det, eller også går det ikke. Han havde gjort det så godt, som han kunne, og han sagde, at jeg måtte se efter genoptræningen, om jeg kunne holde til at spille fodbold igen.
– Men det går super godt nu. Det passer godt niveaumæssigt til mig at være i Jammerbugt. Det handler om, at jeg skal finde spilleglæden og lysten igen, så jeg kan se, om kroppen kan være ordentligt med. Forhåbentligt har jeg nogle gode år i mig endnu, lyder det fra Bruhn, der har trænet med i Jammerbugt FC gennem en måneds tid, siger Andreas Bruhn til Aabybroposten.
Læs også:Spilforslag til SL: Flyver Vejle videre?
Kantspilleren er altså hos Jammerbugt, hvor han også kender træner Bo Zinck fra tidligere. Samtidig studerer han multimediedesign.
Andreas Bruhn startede karrieren i AaB, kom siden til Viborg FF og Randers FC, inden han altså prøvede sig af i udlandet hos Arendal i Norge. Han har 70 Superliga-kampe på cv’et.
Læs også:AaB-boss kritiserer myndighederne: Det minder om Komiske Ali
Læs også:Johan Lange om Solbakken: Han kørte det ikke som et onemanshow
Læs også:Superliga powerranking: FC København stiger efter trænerfyring
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
